Atlan 436 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 436
Název:Povstání Scuddamorů
(Aufstand der Scuddamoren)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Atlan se vrací na Pthor
« AT 435 • chronologicky • AT 437 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Boj na Säggallo

Atlan

Ještě ne zcela uzdravený Atlan je přivezen do Säggalla, kde je umístěn na shromaždiště. Zde obývají své výklenky příslušníci nejrůznějších ras, kteří čekají, až si je Scuddamory vyzvednou. Všichni mají jedno společné: mají zvláštní schopnosti nebo léčebné metody, které pomáhají vážně nemocným. A Chirmor Flog je na tom velmi špatně, potřebuje jejich pomoc. Proto se běžně označují jako prodlužovače života. Mezi nimi však panuje řevnivost a jeden nebo druhý je dokonce zavražděn svými konkurenty. I Atlan je napaden, ale dokáže cizince zahnat na útěk.

Když se ostatní léčitelé dozvědí, že Atlan se již jednou osobně setkal se synovci, chtějí od něj další informace. Po počátečním váhání král Atlantidy popíše, jak Chirmor Flog vypadá a že z něj zbylo jen torzo. Z popisu jeho očí (každé z nich má tři zorničky; jedna je červená a kulatá, druhá žlutá a trojúhelníková a třetí černá a čtvercová) je Kerttel, s nímž Atlan naváže jisté přátelství, šokován. Tvrdí, že mu Flog ukradl oči, a proto nyní nemůže vstoupit do jeho světa. O tom, co tím myslí, však mlčí. Brzy Arkonid zjistí, že dospělý trpaslík není lékař, ale chce Floga zabít, s čímž Atlan může jen souhlasit.

Každý den je několik prodloužených životů vyzvednuto a odvezeno k synovci, ale žádný z nich se nikdy nevrátí. To znepokojuje stále se zmenšující okruh léčitelů, až dojde ke vzpouře. Scuddamorům se to však podaří a jednoho z přítomných vzorně zastřelí, načež ostatní pokračují v plnění rozkazů. Dlouho trvá, než konečně přijdou na řadu Atlan a Kerttel.

Kennon a Razamon

Přibližně ve stejnou dobu jako Atlan dorazil do Säggalla také Sinclair Marout Kennon. Je vybaven stínovým štítem, který mu umožňuje maskovat se jako Scuddamore. Prvních několik dní stráví v určité vzdálenosti od kosmodromu, aby si jeho tělo zvyklo na vysokou gravitaci planety, a pak se pustí do akce. Získá přístup do administrativní budovy kosmodromu, aby získal informace. Zjistí, že je zde již nějakou dobu zadržována loď s orgány z nepřátelského území Rghulů. Mohl by obsahovat cenné spojence, a proto se Kennonovi podaří získat přístup na WARQUIENT v rámci tajné operace. S údivem objeví na palubě vězně, kterého zná až příliš dobře: Pthoriana Razamona! Pokus o záchranu je přerušen, když na loď zaútočí Scuddamorští a oni se jim vzdají.

Dojde k záměně a oni se ocitnou mezi zbývajícími prodlouženými životy, kteří oznámí, že Atlan byl ještě před několika hodinami mezi nimi. Dva nově příchozí nechtějí nečinně čekat a pokusí se utéct, přičemž se za nimi vydají i léčitelé. Jsou však sraženi k zemi a okradeni o stínový štít i vibrační nůž. Poté Razamon a Kennon ukradnou kluzák a na čas se stáhnou z kosmodromu.

Artin

Do Säggalla se v těchto dnech vrátil další člověk, kterého nikdo nečekal. Je to Artin, bývalý vrchní velitel všech zde umístěných Scuddamorů, který byl vyhnán z Flogova paláce svým protivníkem Skaddosem a od té doby působil jako vrchní velitel kosmodromu. Po neúspěšném útoku na rudé Scuddamory v okolí Skaddosu uprchl spolu s Atlanem, avšak při útěku z Ghyxu se opět ztratili z dohledu. Během této doby se Artinovi podařilo získat Tolfexe, koordinátora Věčnosti, který mu daroval programový klíč, jímž lze přeprogramovat predoggy Gersy. S touto výzbrojí považuje nový útok na Skaddos za slibný. Jeho bývalí podřízení jsou mu stále věrní a on rychle vypracuje plán útoku se svým novým zástupcem Stero.

Ta je okamžitě uvedena v činnost a poté, co vyhodí do povětří několik zbraní červených Scuddamorů, zaútočí. Štěstí jim přeje a nepřítel je nucen ustupovat dál a dál, až zůstane bránit jen kolébku Topeya. Během tohoto útoku jsou Atlan a Kerttel odvedeni na synovcovo místo. Kerttel se zradí a je zabit tajemným rostlinným tvorem. Poté se objeví krabicový robot, který si říká Achtpforg a vydává se za Gersa-Predogga. Od něj se Nesmrtelný dozví, že Flogův stav byl před několika týdny natolik kritický, že nebyl schopen se rozhodovat. Achtpforg proto převzal velení a nařídil pátrání po prodloužení života. Spojil se také s Centrem Černé galaxie, odkud mu poradili, aby synovce co nejdříve dopravil do Pthoru, kde budou mágové jeho poslední šancí. Ostatní léčitelé už tam byli také odvedeni a Atlan by je měl co nejdříve následovat.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Aufstand_der_Scuddamoren« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál