Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 430
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 430
Název:Razamon, špión
(Razamon, der Spion)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / Buněčný aktivátor a extrasmysl
« AT 429 • chronologicky • AT 431 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Na cestách ve jménu synovce

Razamon, který je oficiálně prohlášen za mrtvého, ale stále je nejbližším podřízeným synovce Duuhla Larxe, se již nějakou dobu objevuje jako Varkun v brnění, které mu pokrývá celé tělo. Celé týdny se zabývá odhalováním intrik a zpronevěr na Harrytu. Dvořané po desítkách putují do trubek smrti, ale synovcovu paranoiu to neutiší. Když Duuhl Larx požaduje, aby Razamon do konce dne obstaral dalších deset zrádců, má toho Berserker dost. Doposud udával jen zločince, ale nyní se cítí nucen falšovat důkazy, aby mohl udat nevinné. Pokusí se opustit Harrytho v kluzáku a utéct z Cagendaru na kosmodrom Vemed. Loď je však vybavena bezpečnostním obvodem, který ho vrátí do synovcova paláce. Těsně před přistáním se mu podaří pomocí svých berserkových schopností utrhnout páky pohonu, což uvádí jako důkaz, že se ho někdo pokoušel zabít. Poté zfalšuje několik důkazů a předvede údajné spiklence na nůž.

Při jedné ze svých výprav se Varkun dostane do sklepení Synovcova paláce, postaveného na zbytcích ještě staršího paláce. Zde najde zapečetěnou bránu, za níž je robot ve tvaru krabice. Je to Gersa-Predogg, který si říká Allthargo a trpí samotou. Stále dokáže zachytit rádiové vysílání ostatních Gersa-Predoggů, takže o Pthorovi ví docela dost. Fragment světa dorazil na nepřátelské území Marantronu a Scuddamorové chtějí obnovit starou rovnováhu sil. Znepokojený Razamon se vrací k synovci a znovu žádá, aby ho tam konečně poslal. Larx však odmítá.

Pthorian pak nepozorovaně vyhledá synovcovy osobní komnaty, kde objeví dalšího Gersova predogga jménem Zwalltorg. Když ji aktivuje, vyzařuje tak intenzivní auru zla, že ztratí vědomí. Když se probere z bezvědomí, stojí před ním synovec a varuje ho. Kromě samotných synovců žádná živá bytost nevydrží vyzařování Gersa-Predogga déle než několik minut, aniž by přišla o rozum. Poté musí opustit místnost, ale u dveří naslouchá a z následného rozhovoru mezi Duuhl Larxem a Zwalltorgem se dozví, že jeho důvěrný nepřítel Chirmor Flog odvádí na Pthoru dobrou práci. Za to získává body u Temného Oheima, což Larxe rozzuří. Po rozhovoru dá Razamonovi rozkaz, aby okamžitě odletěl na Säggallo a odtamtud sabotoval Flogovo úsilí na Pthoru.

Razamon je propašován na WARQUIENT a velitel Onfan-Parg mu přidělí nejprostornější kajutu. Spřátelí se s Kunen Tuomem, který si uvědomí, že Berserker je pod nekontrolovatelným vlivem. Aby odstranil případné zábrany, synovec dal Razamonovi nepozorovaně drogu, která u něj vyvolává stále intenzivnější záchvaty veselí. Naštěstí má však Aclur u sebe protilátku a berserker je opět ve své kůži.

Na cestě mezi Cagendarem a planetárním zámkem najde Dlallau, vůdce WARQUIENTU, tělo volně plující vesmírem. Razamon s údivem zjistí, že tělo v ochranném obleku určeném pro dýchání jedovatého plynu není nikdo jiný než jeho důvěrný nepřítel Peleff. Ten se pokusil uniknout na polorozpadlé lodi PHUNORT, než ho pilot Srinx dopadl. Někteří Hengové a Krejodeni ho chtěli lynčovat, ale velitel Huthrup-Vur se obával zvěstí o pomstychtivých duchách zemřelých Valvkenů. Proto ho vyhodili z přechodové komory s plnými zásobami kyslíku. Razamon ukryje Peleffa ve vedlejší kajutě a přiměje ho ke spolupráci.

S Peleffovou pomocí se bez kontroly dostanou skrz planetární přechodovou komoru a naberou kurz k marantronskému území. Po několika dnech překročí územní hranici a v tu chvíli dojde ke katastrofě. Razamon padne do pasti nastražené Valvkenem a je chycen do otrockého pole. Peleff nepozorovaně umístí do WARQUIENTU kapsli s jedovatým plynem, kterou může ovládat dálkovým odpálením. S ním přebírá kontrolu nad lodí s orgány. Vysílá rádiovou zprávu, v níž se označuje za přeběhlíka a nejbližšího důvěrníka Duhla Larxe a žádá o azyl. Čas ho tlačí, protože před několika týdny mu byla do těla vložena kapsle s jedem, která se nyní začíná rozpouštět. Chirmor Flog má pravděpodobně stejnou zbraň, a tedy i protilátku, což by byla jediná Peleffova záchrana. Krátce nato však v sídle WARQUIENTU umírá, a tak se nedočká toho, že eskadra Scuddamorů obklíčí jejich vesmírnou loď a odveze ji na Säggallo.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Razamon,_der_Spion« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)