Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 428
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 428
Název:Sabotér
(Der Saboteur)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Buněčný aktivátor a extrasmysl
« AT 427 • chronologicky • AT 429 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Atlanův boj proti stroji smrti

Vesmírné lodě Koordinátora věčnosti dosáhnou sluneční soustavy. Náhle se všichni Ghyxané, kteří jsou s ním v komatu, probudí a padnou na sebe. Atlanův extra smysl ještě dokáže varovat: "Něco po nás sahá!", pak je vytržen z Arkonidova těla. Na truchlení však nemá čas. Pomocí člunu se ujistí, že stejná událost se odehrává i na ostatních hvězdicových lodích, jen s úplně jinými tvory. Nakonec zemřou nadobro.

Když flotila dorazí k jediné planetě Hvězdy očisty, přistane s vesmírným kluzákem. Ärterfahl, jak se planeta jmenuje, je pokrytá obrovskými výrobními halami. Rychle si uvědomí, že se zde vyrábějí lodě na výrobu orgánů, a rozhodne se vydávat za neohlášeného inspektora.

Zpočátku jde všechno dobře a v jedné z hal se mu podaří sabotovat výrobu orgánové hmoty, kterou jsou vesmírné lodě potaženy a stávají se tak orgánovými loděmi, a to přidáním Heebora. Jednou z hlavních složek tohoto výrobního procesu jsou inteligentní bytosti, které sem byly přivezeny (a nyní jsou mrtvé). Tato sabotáž samozřejmě nezůstane bez povšimnutí a brzy po sabotérovi pátrá celá jednotka čítající stovky lidí. Atlan je téměř chycen, ale dostane se mu nečekané pomoci. Scuddamore, který vypadá jinak než všichni jeho kolegové - nosí dva stínové štíty najednou - ho zavede do oblasti podzemních zařízení, která je Scuddamorům neznámá.

Zachránce se jmenuje Gusärleng a byl prvním velitelem na Ärterfahlu. Tehdy našel a částečně prozkoumal pozůstatky téměř zaniklé civilizace. To však stálo v cestě plánům na expanzi a nahradil ho Jasgölg. Předtím se mu podařilo vymazat všechny záznamy o něm a žít zde několik století. Jeho konečným cílem je zabít současného velitele Vaskänera i všechny ostatní Scuddamory a navždy ochromit výrobu varhanních lodí. Škody způsobené Atlanem lze totiž napravit během několika týdnů.

Atlan se z nutnosti připojí ke géniovi na pokraji šílenství a cestuje s ním na sousední kontinent v kluzáku, který je mnohem dokonalejší než běžná technika. Zde jsou rostliny Gargat vystaveny záření, které je nutí vylučovat určitou látku nezbytnou pro produkci. Rostliny vyzařují slabě sugestivní vliv, který mění buněčné tkáně živých tvorů, pokud jsou rostlinám vystaveni delší dobu. Tímto způsobem také Gusärleng získal svou dlouhověkost.

Zatímco Atlan se záměrně nechá zajmout, Vaskäner připojí k projektorům, které generují záření, výbušné nálože a zničí je. Atlan podle očekávání unikne a najde těžce zraněného Gusärlenga právě včas, aby byl svědkem jeho smrti. Atlan se pak několik dní skrývá na Ärterfahlu a nakonec unikne na jednu z téměř bezpilotních varhanních lodí, které velitel Vaskäner povolal na oběžnou dráhu, aby pronásledovaly Arkonidy. DARIEN je dokončen, chybí pouze hlavice.

Leenia

Ve Vyšších světech se doslechl, že Atlanův extra smysl byl vytržen a dokázal ho zachytit. Leenia dostává rozkaz přivést ho zpět na Arkonid. Za tímto účelem je poslána na planetu Bordinfeel, kde ji extra smysl napadá stále prudčeji. Dočasně ztratí kontrolu a v důsledku toho zničí některé zavlažovací systémy místního Grallenu. Kirso Bal Taur se podaří zjistit, kdo je zodpovědný za zničení druhé cisterny jeho zábradlí, a přepadne cizince s přáteli. Nakonec se jim podaří vlákat Leenii do pasti, která ji málem stojí život. Na poslední chvíli se jí podaří vrátit se do vyšších světů. Poté, co si stěžuje, že zůstala úplně sama, a navíc nemá možnost najít Atlan, je opět poslána zpět do Bordinfeelu. Dostane za úkol zaparkovat vzpurný mimosmysl v molu, ale nejdřív ho musí najít.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Saboteur_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)