Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 426
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 426
Název:Arkonidan a vládce
(Der Arkonide und der Herrscher)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Buněčný aktivátor a extrasmysl
« AT 425 • chronologicky • AT 427 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Chaos v kolébce Topeya

KYR odveze Atlana do Säggallu; jeho společník Verkonder ho od této chvíle nesmí doprovázet. Oddíl Scuddamorů pod velením Artina ho zadrží. Létajícím tankem je převezen do černé budovy, kde je prozatím ubytován. Brzy dojde k výbuchu a začne bitva mezi Scuddamory v normálních černých stínových štítech a některými v červených. Ti jsou poraženi a humanoid jménem Gara Tin hledá útočiště u Atlan. Poté, co se jí podařilo Arkonida přesvědčit, smí s ním od nynějška zůstat. Velitel Artin s tím vůbec nesouhlasí, ale když Atlan pohrozí, že odmítne jakoukoli spolupráci, nakonec souhlasí.

Oba jsou odvedeni do rokle plné zbraní, kde se nachází budova obklopená stacionárními bojovými stanovišti. Po nějaké době se objeví rudý Skuddamor a poté, co Artin vyřeší různé byrokratické potíže výhrůžkami, je Skaddos nechá projít. Artinův důvěrný nepřítel má na synovce již delší dobu vliv a před několika lety ho sesadil z funkce velitele pevnosti Chirmor Flogs.

Nakonec se dostanou do synovcova vlastního sídla po trase metra, z níž Atlan vidí jen malou část. V malém údolí osvětleném umělým sluncem a překlenutém obrovskou kopulí je květina o průměru asi 50 metrů. Toto je kolébka Topeya, sídlo moci Chirmora Floga. Po prohlídce musí čekat několik hodin, než se synovec konečně ukáže.

Od výbuchu sopky Tarvion z něj zbylo jen torzo, které bylo strašlivě potlučené. Je napojen na mobilní systém podpory života, který mu nahrazuje i ruce a nohy. Obklopuje ho aura zla (a také obří květina). Podle dohody umístí Atlan svůj buněčný aktivátor do malé prohlubně na Flogově lebce. Po několika hodinách se Flogovo zdraví výrazně zlepší (ale neprobudí se mu končetiny). Od nynějška musí Atlan zůstat u kolébky Topeya, zatímco synovec si užívá povzbuzujících pulzů aktivátoru.

Uplyne několik dní, než se vliv aktivátoru projeví i na synovcově odporně zlé povaze. Namísto nelidsky přísných soudů bez ohledů začíná pomalu soudit shovívavěji. To se nelíbí jeho důvěrníkovi Skaddosovi ani Artinovi. Obratně je Atlan dokáže poštvat proti sobě a pokusí se o převrat. To je možné pouze s využitím imaginárního velitele flotily Cosmy pro Artinovy účely. Skaddos i Artin však mají na mysli pouze synovcovo dobro. Pouze proti sobě bojují, protože podle jejich názoru za mírné tresty může ten druhý. Ani jeden z nich nechce synovce svrhnout.

Gara Tin využije boje a synovce zabije. Chirmor Flog totiž sesadila svého manžela Gara Tin-Torrestaka, vládce Restaku, a poslala ho do Světa beze jména. Tam a na Mogteeken-Arvu se stal Scuddamorem Artinem a ke své bývalé ženě nyní necítí vůbec nic. Dokáže vážně poškodit synovcovu plnou protézu, ale kolébka Topeya jí zabrání ho zabít. Atlan je alespoň schopen vrazit aktivátor zpět.

Atlan, Artin a několik Scuddamorů uniknou dalším potrubím, protože pokus o převrat proti Skaddosovi se zcela zvrtne. Objeví se na opuštěném kontinentu Dumork a opět se dostanou do potíží. Chirmor Flog si totiž uvědomí, že za jeho příliš mírné tresty může buněčný aktivátor, a rozhodne se uprchlíky zabít. Odpálí bomby připevněné k sopce Tarvion a unikající láva nyní uprchlíky téměř zabije. Podaří se jim zachránit do opuštěného skladu, kde Artin připraví ke startu mikroprostorovou loď. Gara Tin zůstává a hledá další příležitost, jak synovce zabít. Atlan, Artin a několik Scuddamorů uniknou do vesmíru.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Arkonide_und_der_Herrscher« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)