Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 421
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 421
Název:Symbióza zatracených
(Symbiose der Verdammten)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 420 • chronologicky • AT 422 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: neznámá minulost, 2650
V labyrintu obří plazmy

Minulost

Obedové, převládající obyvatelé hvězdokupy později známé jako Marantronské území, jsou ohrožováni silami Temného Oheimu a obávají se o svou budoucnost. Výzkumná loď, oficiálně pověřená hledáním obyvatelných světů, objeví na Garnvercu četné velké plazmové tvory. Pilot Krilla chce sluneční soustavu rychle opustit, ale hlavní vědec Corfyl naléhá, aby zůstali a mohli studovat plazmové bytosti. Vědci provedou řadu testů, až toho má Krilla konečně dost. Když Corfylovi oznámí, že ještě téhož dne odjíždí (oficiálně je velitelkou této výpravy), vědec jí předloží zvláštní příkaz vydaný nejvyšší autoritou; experimenty pokračují.

Brzy se vědcům podaří ozařováním plazmatických bytostí způsobit jejich obrovský růst, až se mnoho z nich spojí v jeden obří organismus. První krok je tedy dokončen, pokusy jsou úspěšné. Krillovi je dovoleno opustit planetu, aby dodal další odborníky a vysílací zařízení, a poté odletět nadobro. Vědci zůstávají a vytvářejí umělé dutiny v obřím tvorovi zvaném Beuterkum. Hluboko uvnitř nainstalují vysílač. Cílem je vytvořit útočiště před temnou hrozbou. Po nějaké době se uskuteční první zkušební provoz a Verthannon je ze Sinkle-Eehlu přenesen do Beuterkumu prostřednictvím Ringtorova vysílače. Ať však technici dělají, co dělají, přenos je možný pouze jedním směrem.

Poznámka: V této době už zřejmě Temné oheimské síly Obedy téměř vyhladily, protože do Garnverku nepřicházejí žádní uprchlíci.

Beuterkum je stále ozařován přístroji, které ho podporují v růstu. A tak se jednoho dne stane, že se všechny vchody a východy kvůli obrovské mase zhroutí. Více než 80 Obedů je tak navždy uvězněno v obřím organismu. Jednoho dne si Corfyl uvědomí, že může mentálně splynout s primitivním tvorem a vytvořit tak další dutiny. Díky této schopnosti vytvoří celý jeskynní systém, který nazve Duntrayöhrn a který se od té doby stane jejich životním prostorem. Části Beuterkum jsou pro ně jedlé a pitné, takže přežití je zajištěno. Všichni jejich potomci jsou však fyzicky strašlivě zmutovaní v důsledku stále probíhající radiace. Jeho syn Krukktor, zplozený se Sinthyllou, je jím považován za ostudu, ačkoli ostatní potomci si ho velmi váží. Ještě lépe se mu daří ovlivňovat Beuterkum a je mu udělen titul Operátor. Tímto darem je od nynějška obdarován i každý prvorozený potomek Operátora.

Současnost

Atlan a Thalia se znovu zhmotní ve vysílači uvnitř Beuterkumu a snaží se ho co nejdříve opustit. Netuší však, jak je tvor velký a kde by mohly být východy. Dlouho se tedy toulají a potkávají četné menší tvory, kteří našli v Beuterkum novou existenci. Krabovití yahrkové, chlupatí dravci lovící ve smečkách a velcí hadi. Když Thalii téměř rozdrtí, dostanou oba nesmrtelní nečekanou pomoc. Obedovi potomci ji vezmou do svého centrálního stanoviště, kde ji Tymmo seznámí se současným provozovatelem Glaumem. Mutant však není ochoten pomoci oběma příchozím opustit Beuterkum.

Atlantovi se podaří ovlivnit svého dozorce Tyrnse pomocí Velké plejády. Mrzák je zavede až do oblasti, kterou nazývají Říše mrtvých, a pak odejde. Tam také najdou archiv korfylských záznamů a dozvědí se příběh posledního Obeda z Garnvercu. Přes 18 průsmyků se nakonec dostanou k Bouřkovým obloukům. Rychle si uvědomí, že právě tady Beuterkum nasává dýchatelný vzduch, ale spodní proud je tak silný, že s bouří nemohou bojovat. Nakonec jim nečekaně pomůže Noot.

Atlan je překvapen, že narazil na tyto lidi. Jejich vůdce Kandyr-Corn hlásí, že prozkoumávali Beuterkum a hledali poslední vznešené Obedy. Král Atlantidy tvrdí, že byl také pověřen pátráním, ale našel pouze zničené vybavení a žádné Obedy. Když už si myslí, že mu tato lest projde, karta se obrací. Scuddamore Waquant byl požádán o prozkoumání vysílacího impulsu, který musel proběhnout mezi Sinkle-Eehlem a Garnvercem. Pozná, že Atlan a Thalia jsou dva hledaní zločinci, nechá je okamžitě zatknout a předvést na OPIER.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Symbiose_der_Verdammten« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)