Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 422
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 422
Název:Na Dykooru čeká smrt
(Auf Dykoor wartet der Tod)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Buněčný aktivátor a extrasmysl
« AT 421 • chronologicky • AT 423 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Atlan a Thalia ve světě hrůzy

Současnost=

Atlan sedí ve vězeňské cele a je blízko šílenství. Je úplně zničený, v depresi a nevidí ve svém životě sebemenší smysl. Aby naštval své nepřátele, rozhodne se ukončit svůj život. Oběsí se na nářadí ze své cely. To se mu nepodaří; než přijde smrt, najdou ho jeho strážci. Přesto před svými násilníky utíká. Překračuje totiž hranici, která ho dosud dělila od šílenství. Pro své nepřátele se tak stal bezcenným.

Zůstává však klíčovou postavou, a proto Scuddamory ze základny na Dykooru žádají o pomoc na Säggallu. Jsou vysláni Havare Verkonder, který má velmi zvláštní talent. Díky svému lehkému para-nadání dokáže dostat pravdu z každé mysli. A to i v případě, že ten druhý lže sám sobě. Proto si říká "Detektor pravdy".

Když zvláštní vyslanec dorazí, Yärling ho osobně vyzvedne na kosmodromu. Bývalý velitel Střední pevnosti na Breisterkähl-Fehru vděčí za své povýšení aktivitám Atlan a Thalie. O to víc ho trápí, že mu zatím není dovoleno zabít Atlanta. Yärling podává Verkonderovi zprávu o nedávných událostech a poté Havare navštíví Atana v jeho cele. Kvůli mentální stabilizaci se však nemůže dostat do Arkonidova vědomí. S Atlantovým smyslem navíc je to jiné. Dokáže tento sektor logiky velmi dobře vycítit a navázat s ním telepatický kontakt. Extra smysl hlásí více podrobností a umožňuje Verkonderovi udělat si obrázek o několika posledních dnech.

Ohlédnutí

OPIER přivezl Atlana a Thalii na Dykoor, kde je vyslýchali vědci. Ärgetzos, který jim byl odebrán na Breisterkähl-Fehr, neměl požadovaný účinek. Místo toho, aby se synovci Chirmora Floga prodloužil život, došlo k opačnému efektu a vinu za to nesli oni dva. Při výslechu se však Scuddamoreovi nedozvěděli, co chtěli vědět. Proto donutili nejprve Atana a pak Thalii, aby spolkli po jednom Ärgetzovi. Zatímco buněčný aktivátor stále ukrytý v Atlantově hrudi tuto drogu okamžitě vykompenzoval, na Thalii to mělo vliv. Relativně nesmrtelná Odinova dcera zestárla během několika minut na stařenu, která byla spíš mrtvá než živá. Atlan pak musel spolknout nejprve dva, pak čtyři a pět Ärgetzos najednou, ale opakovaně se nedostavil žádný účinek. Objevili buněčný aktivátor v Atlantově hrudi a chtěli ho chirurgicky odstranit, ale Arkonid tvrdil, že poté exploduje, protože je od něj neoddělitelný.

Oba vězni se vrátili do cely, kde se Atlan pokusil uniknout větrací šachtou. Než do nich mohl vstoupit, okna ze skelného kamene zničili Kirneti. Byly to obří améby, které se pohybovaly ve velkých plovoucích bublinách zvaných vrusvartery. Kirneti vnikli do jejich cely a pak se rozptýlili do větracích šachet. Atlan a Thalia utekli zničeným oknem. Rychle našli prázdnou vrusvartherskou bublinu a utekli v ní. Lehký vítr je jednoduše zahnal do zdánlivě nekonečných bažin Dykooru.

Po noci strávené na místě se brodili bažinami a bahnem směrem k vesmírnému přístavu, kam dorazili další noc. Ve stejnou dobu tam došlo k velkému útoku Kirnetů, který upoutal Scuddamorovu pozornost. Oba se chtěli nepozorovaně dostat na palubu a uniknout v lodi s orgány. Atlan doufal, že účinek poškozeného Ärgetzosu buď sám ustane, nebo že ho bude moci zrušit svým buněčným aktivátorem. Ale tak daleko to nedošlo, protože Thalia už se svým životem skončila. Nechtěla, aby si ji potomci pamatovali jako mrtvolu staré ženy, a proto se pokusila o sebevraždu. Úmyslně narazila na velmi velký exemplář Kirnetů a byla během zlomku vteřiny zabita jejich žíravými kyselinami a rozpuštěna v hromádku popela. Atlan tomu nedokázal zabránit a ztratil vědomí. Tak byl nalezen a vrácen do své cely, kde nakonec přišel o rozum.

Současnost

Verkonderovi se podaří využít Atlanův mimořádný smysl a přivést Arkonida zpět k šílenství. Uvědomuje si také důležitost buněčného aktivátoru a to, že by pro něj byl bezcenný. Ale možná by ji Arkonid mohl použít k vyléčení Chirmora Floga, dokud se nepodaří znovu vyrobit pořádný Ärgetzos. Havare doufá, že to nastartuje jeho kariéru. Informuje o tom Säggalla a požádá o kurýrní loď.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Auf_Dykoor_wartet_der_Tod« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)