Atlan 418 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 418
Název:Planeta bažin
(Der Sumpfplanet)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 417 • chronologicky • AT 419 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Nový host na Peleffově zámku

Nomazar je připoután v kajutě na palubě PELEFFS ATEM. Po odjezdu ho Peleff nechá přemístit do hezčí kajuty a sundá mu řetězy. Jeho vězeň je jedním z mála tvorů, v jejichž společnosti necítí odpor. Než aby ho vydal synovci, kde by mu hrozila smrt, mohl mu nabídnout bezpečné ubytování jako hostu a společníkovi ve svém paláci na neznámé planetě zvané Caudin. Nomazar to zváží a nakonec nabídku přijme.

Caudin je bažinatá planeta. Na planetě je několik malých moří, ale převažují bažiny a džungle. Všude v bažině jsou napůl potopené ruiny bývalé civilizace. Uprostřed Dominantního močálu, největší souvislé bažiny, stojí PELEFFŮV ZÁMEK; před potopením ho chrání levitační projektory. Palác vypadá jako obří houba: zploštělá polokoule s rozříznutým povrchem spočívajícím na krátkém kulatém stonku. Je velký jako středně velké město.

Peleff předá Nomazara svým robotům na přistávací plošině, kteří mu přidělí dobře vybavené kajuty. V paláci je na denním pořádku žárlivost a závist. Každý "host" se chce Peleffovi zavděčit, i když z toho plynoucí výhody zatím nejsou zřejmé. O Peleffovu přízeň se neustále bojuje a Nomazar se do ní okamžitě zapojuje. Ura zdůrazňuje, že všichni hosté byli zpočátku nespokojení, ale po chvíli se Peleffovi rádi zavděčili. Scarta, mladá, krásná humanoidní žena, je jediná, u níž se psychická manipulace ještě neprojevila. Scarta naznačuje, že by s ním utekla, kdyby jeho analýza prostředí přinesla stejné výsledky. Nomazar si vyžádá od P-osmičky informace o troskách a dozví se, že za Dominant Morass je kosmodrom s nejméně jednou poškozenou hvězdnou lodí. Tohle měl Scarta určitě na mysli.

Pram a Ura v jeho zájmu o ruiny vycítí nový pokus vmísit se do Peleffova přízně. Vyhrožují Nomazarovi a zavírají ho do vzdálené sklepní místnosti; tam může zahynout, a přitom ho aktivně nezabili. Scartě se po novém příteli stýská a na dalším setkání "hostů" se v hrubých rysech dozví, co se stalo. Ještě téže noci se vydá hledat a spolu s P-Osmou najde Nomazara. Společně plánují cestu na kosmodrom, než na ni začne působit hypnoproces. Scarta objevila pod úrovní bažiny průchod, který podle ní vede na volné prostranství. To má být výchozí bod útěku.

Suterénní chodba paláce se nakonec změní v polovysokou chodbu s hrubě opracovanými kameny. Zjevně jsou na dně Dominantního moru. Plazením se dostanou na konec chodby a přistanou na ostrůvku trávy. Další etapa bude probíhat v noci, aby ji hradní roboti neodhalili. Během odpočinku nad nimi roboti několikrát přeletí, ale nejsou detekováni. Následující noc se opatrně vydávají po úzkém hřebeni bažinou k dalšímu ostrovu. V jednom místě musí překonat velkou mezeru v hřebeni, ale i to zvládnou. Dráždí je mnoho zvuků, které je provázejí, aniž by viděli nějaké zvíře. Po další noční túře se dostanou na pevnou zem. Scartu však uštkne had. Noha jí oteče, ale po několika hodinách otok ustoupí. Místo toho na Scartu působí Peleffova podmínka. Použije energetický blaster, aby upoutala pozornost robotů, a útěk je u konce. Jsou odvedeni zpět na hrad.

Během letu zpět se nacházejí vesmírné lodě. Scarta je stále přepravována do budovy, ale Nomazar je vysazen na prvním ostrově. Ostrov se zdá být bezpečnější, protože vesmírné lodě nepatří Peleffovi. A skutečně, nad PELEFFOVOU STŘELOU se objeví dvě lodě s varhany a zničí ji. Po jejich odchodu se Nomazar dostane do hradu únikovým tunelem a při jeho prohledávání najde pouze umírajícího Morna. Všichni ostatní, včetně Scarty, byli zadrženi; mluví se o soudním procesu.

O dva dny později se Peleff objeví ve značně poškozeném člunu. Je zraněn a chrlí na synovce hrozné nadávky. Při zpátečním letu do Caudinu ho Duuhl Larxovi nohsledi odřízli a zničili PELEFFS ATEM. Nomazar se o něj stará a dokáže v něm znovu probudit vůli k životu. Ve starém vesmírném přístavu, na který se Nomazar a Scarta při svém útěku zaměřili, ukryl Peleff v podzemním hangáru loď s varhanami nazvanou PELEFFS RACHE. Peleff s ním plánuje útěk na marantronské území k Chirmoru Flogovi.

Úniková cesta je nyní zvolena podruhé. Nomazarova znalost cesty jim pomáhá a po třech dnech jsou před přistávací plochou. Z komplexu je ostřelován dříve provizorně opravený robot, který je doprovází. Na kosmodromu se před lety skrýval uprchlík, který na ně nyní útočí. Parentos je přemožen a zabit, a pak se konečně podaří dostat na palubu vesmírné lodi. Start je naplánován na následující ráno. Zatímco čekají, Nomazar se cítí nesvůj. Něco není v pořádku. Rozhlédne se kolem a před hangárem spatří dvě lodě s varhany. Peleff tyto poznatky využívá k úpravě svých plánů startu. Bleskový start se podaří a Valvke se vydá se svým hostem do Chirmor Flog.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Sumpfplanet« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
3.12.2021
1566 před NGL
33. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459551.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!