Atlan 393 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 393
Název:Bašta mocných
(Bastion der Mächtigen)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / V předpolí Černé galaxie
« AT 392 • chronologicky • AT 394 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: leden 2650
Na planetě šílených robotů

Zatímco Pthor pokračuje v nezměnitelném kurzu směrem k Černé galaxii, Atlan naléhavě pátrá po informacích o jejich nedobrovolném cíli. Největší šanci vidí ve Wolterhavenu a zamíří tam. Setká se s robotickým občanem Duuklakem, který mu prozradí, že po každém odletu z Černé galaxie byly všechny datové sklady zbaveny právě těchto informací. Jediná užitečná informace, kterou může králi Atlantidy nabídnout, je existence několika bašt v mikrogalaxiích na pobřeží Černé galaxie. Jeden z nich se údajně nazývá "Archiv teroru" a shromáždil odpovídající množství údajů o svém cíli.

Atlan není ochoten cestovat tam s GOL'DHOR, ale to není nutné. Ve Wolterhavenu se nachází také vesmírná loď WOLTERBOOT. Tato malá vesmírná loď má dolet pouze 5,71 světelného roku, ale může se pomocí projektoru přenést na libovolně vzdálené místo (a ve vhodnou dobu se z něj vrátit). Sám Atlan má na Pthoru příliš mnoho práce, a tak se vydává na Sator Synk. Po příjezdu Orxeyanů je Duuklakovi služebníci Brickel a Gwolen zavedou do hangáru. Pan Bediennark a jeho tři sluhové Heiswell, Tobarstien a Viedenkork však musí také nastoupit, jinak roboti odmítnou spolupracovat. Synk nesnáší roboty, ale z nutnosti musí souhlasit.

Poté, co se přenesou, se loď WOLTERBOAT ocitne v silném víru. Teprve když se vytvoří protichůdný vír, je Bediennark schopen je z něj vysvobodit. Existuje pouze jedna sluneční soustava, do které se mohou dostat, a v ní je robotický život. Jistý Jok-3 naváže kontakt s Bediennarkem a navede vesmírnou loď na planetu Wolterziel, jak ji robotický občan pokřtil.

Ve skutečnosti se tato planeta jmenuje 3-SEOMOD-17 a je to bašta vybudovaná bytostmi z Černé galaxie. Po těchto bytostech už dlouho není ani stopy a v průběhu mnoha tisíciletí roboti, ponechaní sami sobě, pomalu upadali do stavu někde mezi schizofrenií a šílenstvím. Snaží se přetvořit celou planetu k obrazu svému, jenže o tom nemají jasnou představu. Navíc se snaží dokázat svou nadřazenost nad organickým životem, kdekoli je to možné. Zakládají tedy zahrady a lesy z plastů, ale nechápou, že zalévání a hnojení zde nemůže vyvolat růstový proces. Také komunikují téměř vždy akusticky, protože komunikace rádiem je pro ně úpadková.

Když si Jok-3 všiml, že na lodi WOLTERBOAT je organický tvor, zasáhl. Jeho úmysly však nejsou přátelské, ale zpočátku to tají. Sator Synk je tedy pozván k návštěvě města J-O-K. Doufá, že tam najde informace o Černé galaxii, a proto přijímá. Procházka městem však není ničím jiným než zkouškou jeho fyzické a psychické odolnosti. Když jsou všechny zkoušky provedeny ke spokojenosti Joka-3, nechá Orxeyana shodit z vysoké věže, aby pocítil smrtelný strach. Znovu je chycen metr od země a série testů je u konce. Zbývá ho jen rozpitvat.

Zatímco se robot chystá uříznout si pilou jednu nohu, dojde k průlomu nefáze, kdy jsou všichni roboti deaktivováni a města s vývody se propadnou do země. Existují však také roboti bez vnímající složky, Prvotní služebníci, kteří nejsou ovlivněni a žijí v podzemí. Osvobodí Satora Synka a pokusí se ho dostat z výpustního města. Pan Bediennark však mezitím také nezahálel. Už dávno si uvědomil, jak jsou roboti šílení, a vyšle své tři robotické služebníky, aby Synkovi pomohli. Než se k němu dostanou, Unfáze opět skončí a Jok-3 nařídí jednotce robotů, aby vetřelce zničila a vrátila Synka do pitevny.

Viedenkork, Tobarstien a Heiswell by samozřejmě rychle podlehli nepřátelské přesile, a tak je porazili v jejich vlastním šílenství. Začíná bitva, ve které nelze použít zbraně proti ostatním robotům, ale velmi mnoho proti objektům v jejich blízkosti. A tak roboti zničí značnou část J-O-K, zatímco Prvotní služebníci jsou schopni vyvést Synka z Outlet City. Předají panu Bediennarkovi také souřadnice Archivu hrůzy.

Tři robotičtí služebníci a Orxeyan dorazí k lodi WOLTERBOAT těsně před svými pronásledovateli, ale kvůli použití těžkých zbraní nemohou odstartovat. Brzy je jasné, že malá vesmírná loď bude během chvíle zničena. Naštěstí je tu ještě maják do Pthoru, ale ten může nést jen jednu osobu, a tou je Sator Synk. Raději by zemřel hrdinskou smrtí, ale robotičtí služebníci ho zaskočí. Viedenkork mu podstrčí další datové úložiště, které obsahuje všechny zde získané informace, pak se přenese a ocitne se v Duuklakově hangáru. Hlásí se u Atlan, pak se konečně může zotavit z cesty, která ho přivedla na pokraj psychické odolnosti.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Bastion_der_Mächtigen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál