Atlan 388 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 388
Název:Svět velkého ducha
(Die Welt der großen Geister)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Invaze Kroloců
« AT 387 • chronologicky • AT 389 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Invaze Kroloců začíná...

Sochař Bulzerdon žije se svou ženou Amyrou a mnoha dětmi na malém obláčku Gillmader. Tyto záhadné stavby se vznášejí na gravitačním polštáři nad nesčetnými sopkami Damaukaaneru, kde slouží jako obydlí pro jednu či více rodin, nebo dokonce pro výstavbu celých měst, pro Eripiany této planety, kteří se zcela věnují umění. Bulzerdon právě vyrobil nové umělecké dílo z odpadků a vydává se do Quersoye, největšího gillmaderského mraku, aby pro něj našel kupce.

Když tam dorazí, vyruší ho hluk, který způsobují vzájemné boje Eripeanů a Kroloc Spaccahů. To zaslechne starý muž a řekne mu o Kákofově teorii, že sochaři už hluk není nepříjemný. Jeho partner se představí jako Abo Plecks, loňský držitel medaile kyseliny glutamové za "nejnesrozumitelnější hru roku". Oba jsou překvapeni, že z kluzáku, který právě přistál, se zvedají Gurankor, Eripaean a dva cizinci a oslovují mnoho lidí kolem sebe. Gurankor pronese řeč, v níž naléhavě varuje přítomné před vážným nebezpečím, které představují Kroloci. Umělce však příliš trápí stavba vět jeho řeči, teatrální fráze i nuance jeho hlasu. A tak nikdo z mrzoutů nebere Eripaeana vážně. Ani dva Pthoriané, kteří ho doprovázejí, a mladá žena Pona ve svém úsilí neuspějí. Téměř všichni považují obrannou bitvu za více či méně dobře zinscenovanou podívanou, a dokonce tam létají se svými kluzáky, aby jim neunikly žádné detaily. Teprve když vedle nich dopadne spaccah a zřítí se první budovy, umělci si pomalu uvědomí, že ne všechno v životě je umění. Vypukne velká panika a většině Eripiánů se podaří Quersoy opustit.

Bulzerdon mezi nimi není, protože ho Razamon donutí, aby jim ukázal řídicí centrum Gillmaderova mraku. Tam už dorazili Kroloci a strhne se nelítostná bitva, v níž Bulzerdon proti své vůli použije i střelnou zbraň, kterou dostal. Nepřátel je však příliš mnoho. Musí se stáhnout, ale jediná budova, o kterou jde, je městské muzeum. Kroloci vyhodí do povětří řídicí středisko, které slouží k vyladění mraku, a Quersoy se ocitne v těžké krizi. Jen o několik minut později se Quersoy pomalu noří do lávového jezera pod sebou. Poslední obyvatelé mají jen několik minut na útěk. A tak se stane, že si musí proklestit cestu skrze, mimo jiné, nádhernou mozaiku Hurltherdonu. Bulzerdon neví, co je horší, zda zničení tohoto uměleckého díla, nebo blížící se konec jeho života, ale Balduur mu nedává na výběr - je postrčen vpřed. Právě včas se jim podaří dosáhnout a překročit okraj kráteru, načež se Quersoy konečně potopí do záplav roztavené horniny.

Zdá se, že Krolocové, kteří pokračují pěšky, bitvu vyhráli. V soutěsce na ně zaútočí Kamaukové, ale podaří se jim před nimi uniknout přelezením skalní stěny. Poté jsou konfrontováni Kroloky a odvedeni do transportního spaccahu. Během letu je tento Spaccah napaden - dorazila pomocná flotila Eripaeanů. Vězni si tuto příležitost nenechají ujít. Ukradnou několik krolockých zbraní a strašlivě s nimi bojují. Nakonec se zakrytý létající disk zřítí do malého Gillmaderova mraku a nedobrovolní cestující se probojují ven.

Zde Bulzerdon zažije další šok: z tisíců a tisíců Gillmaderových mraků, které na Damaukaaneru existují, byl zasažen a z velké části zničen právě jeho živý mrak. Amyra a její děti se zabarikádují v jeskyni a zprvu si pět uprchlíků spletou s útočníky. Když však Balduura přemohou a sochař dokáže svou ženu uklidnit, nastane opět klid a harmonie. Razamon dlouho brání vchod do jeskyně proti opozdilým Krolocům, jejichž Spaccahové zřejmě porazili i pomocnou flotilu.

Teď už je může zachránit jen zázrak - a ten se skutečně stane: je to GOL'DHOR s Atlanem, Copasalliorem a Koratzem na palubě. Kroloci si brousí zuby na zlatou vesmírnou loď a nakonec se opět stáhnou. Bulzerdon si přál, aby alespoň jednou vytvořil umělecké dílo, které by se svou dokonalou krásou alespoň přiblížilo GOL'DHORu. Jen s obtížemi se ho podaří přesvědčit, aby se svou rodinou nastoupil na palubu hvězdné lodi a odvezl je do bezpečí.

Na Pthoru mezitím naplno probíhají přípravná opatření organizovaná Thalií na nadcházející invazi Kroloků.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Welt_der_großen_Geister« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.12.2021
1566 před NGL
31. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459549.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!