Atlan 385 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 385
Název:Atentát na Urgana
(Attentat auf Urgan)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Král Atlantidy / Invaze Kroloců
« AT 384 • chronologicky • AT 386 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
V labyrintu počítačového mozku

Po přistání na Aarlu jsou Razamon a Balduur rychle odvedeni k urganským odposlouchávačům, kteří se nacházejí v budově poblíž Urganu na kopci s výhledem na hlavní město Yardanso. Když vstoupí dovnitř, spatří tři kamenné Eripaeany, kteří si jich vůbec nevšímají a raději se věnují starobyle vypadajícím elektronickým krabičkám. Jen s obtížemi se jim podaří upoutat jejich pozornost a Mursync jim vysvětlí jejich problém. Poslední dva dny byl Urgan, prastarý, ale velmi výkonný robotický mozek, který také koordinoval obranné aktivity na okraji Eripeanské mýtiny, mimo provoz. Nyní se on, Peilan a Quana snaží co nejvíce nahradit Urgana, což je samozřejmě téměř nemožné. Útoky Kroloků jsou v tuto chvíli velmi intenzivní a vyžadují veškerou jejich pozornost. Razamon a Balduur mají tajnou cestou proniknout do nitra Urganu a najít - a pokud možno odstranit - příčinu výpadku.

Aby to bylo možné, musí být obyvatelstvo oklamáno. Jako domnělé zajatce je konvoj vozidel odveze do vládního paláce Gnosier, ale dojde k útoku na něj a oba Pthoriané musí být vydáni vrahům. Dostanou kluzák a roboty Zeyla a Konose, které naprogramoval Urgan, stejně jako neohrabané ochranné obleky, a odjedou do Perdany, chudinského města Yardanso, kde žije spousta ne-Eripanů. Usadí se v domě, který se zdá být prázdný, poblíž hostince Nočních vlků (kde se údajně nachází tajný vchod do Urganu). Tam je konfrontuje eripský domácí Nunkapter, který jim za jejich pobyt naúčtuje denní poplatek a pak je nechá na pokoji.

Zatímco oba Pthoriané jdou do hospody "Cesta ke čtyřem temnotám", Nunkapter se pokusí prozkoumat jejich majetek, ale je chycen a zbit roboty, kteří je tu nechali hlídat. V hostinci se Pthoriané setkají s Yakhochitem Quarxchsem, který je po několika sklenkách barquillenského vína pozve do svých komnat ve zmíněném hostinci. Ve spodní části budovy objeví čtyři průduchy, z nichž jeden slouží ke koupání a jeden k likvidaci odpadu - zbylé dva se nepoužívají. Razamon se rozhlédne po jednom z nepoužívaných a je sražen k zemi. Balduur ho najde, a když se Berserker probere, Quarxchs je pryč.

Vezmou si vybavení a dva roboty a vstoupí do této šachty. Cesta vede labyrintem plným pastí, který se jim podaří bez úhony projít díky mapě, kterou jim poskytnou urganští odposlouchávači a dva roboti. V jednu chvíli dojde k prudkému výbuchu, který je téměř zabije; přežijí jen díky Konosovi a Zeylovi. Zatímco několik hodin odpočívají, připojí se k nim Quarxchs. Oznámí, že od té doby zaslechl, jak se je Nunkapter snaží zlikvidovat, a od té doby je doprovází na jejich cestě.

Nakonec se dostanou k šachtě, která vede do nitra Urganu. Razamon pošle Zeyla napřed, aby prozkoumal východ ze šachty, a mezitím objeví štěnici připíchnutou na svém oděvu. Nepřítel tak vždy přesně věděl, kde se nachází. Aby ho oklamal, nechá Konose odnést štěnici na místo výbuchu, kde má být umístěna, a poté se má Konos vrátit. O hodinu později se Zeyl vrací z průzkumu a hlásí, že je vše v pořádku. Tři společníci se tedy s robotem vydají nahoru antigravitační šachtou a stanou ve velké hale s mnoha stroji, z nichž některé jsou značně poškozené. V postranní chodbě je Zeyl varuje před blížícími se nepřáteli a vyzve je, aby šli do postranní místnosti. Razamonovi se toto chování zdá podezřelé a nechá robota zavřít dveře, protože Zeyl zahyne při prudkém výbuchu, který přežijí jen díky svým ochranným oblekům (a Quorxchovi, protože jeho tělo je velmi pružné). Jejich dosud neznámému nepříteli se zřejmě podařilo robota přeprogramovat.

Po chvíli pátrání objeví tajnou chodbu, která je zavede do Urganova velitelského centra, kde zjistí příčinu selhání počítače. Neustále se zabývá inventarizací a zahájením nápravných opatření. Protože však poškození trvá, nemůže se jím zabývat a řešení problémů má nejvyšší prioritu, takže všechny ostatní funkce odloží. Poté, co tuto místnost opět opustí, se vrátí Konos - v doprovodu Mursynca, Quana a Peilana. Urganovi odposlouchávači hlásí, že obdrželi zprávu od Urgana, že počítač bude brzy opět funkční, a děkují jim za velkou pomoc. Ti ucítí krysu, zničí Konos - který byl také opatřen výbušnou náloží - a poté zničí tři domnělé Eripaeany. Ukáže se, že to byli robotičtí dvojníci skutečných odposlouchávačů, protože Urgan měl přehozené priority, takže jim nemohl poslat zprávu.

Díky zničení robotických zabijáků má nyní Urgan čas se opravit a o dva dny později se Pthoriané mohou spojit s Mursyncem. Se svými společníky přichází do sálu, kam mají nyní opět přístup, a děkuje jim za velkou pomoc. Nyní se jim podaří vykořenit kroužek agentů, který je zřejmě pod vlivem Kroloců a jehož součástí je i Nunkapter. Quarxchs dostane za své služby knížecí odměnu, pak se odposlouchávači musí vrátit k práci, nějakou dobu potrvá, než Urgan převezme obranu mýtiny. Zatím to tam vypadá špatně, protože Arachnoidům se podařilo postoupit na oběžnou dráhu první planety, kde se nyní formují.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Attentat_auf_Urgan« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!