Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 382
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 382
Název:Syn slunce
(Sohn der Sonne)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Invaze Kroloců
« AT 381 • chronologicky • AT 383 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Tajemný zasahuje

Balduur a Razamon jsou stále uvězněni na vesmírné stanici Prudnier. Urgan rozhodne o jejich osudu: vyzvedne je křižník a odveze do Zaardenfoortu, aby prokázali svou nevinu.

Bojovníci světla a mnoho jejich stoupenců se pokusí vtrhnout do Muuke, kde žije tříoký Tirsoth se svou sestrou Ponou a matkou Irsoccou. Když vtrhnou dovnitř, je Irsocca připravena zabít svého syna a pak i sebe, aby se vyhnula tomu, že padne do rukou této lůzy. Blíží se její smrt a chystá se tento plán uskutečnit, ale v tu chvíli se deka jejích muuk napne a rozzuřené Eripaeany zažene. Než se jim podaří sebrat odvahu k dalšímu útoku, přistanou kluzáky se speciálními jednotkami, aby zajistily obytný dům. Gurankor, Eripaean, je umístil do domácího vězení. Za deset dní se proti nim má konat soud a do té doby mají Pona, Razamon a Balduur čas odhalit nevyřešené spiknutí Smrtijedů a dokázat tak, že oba Pthoriané nejsou špióni Kroloků.

Poté, co Pona přivítá své dva bývalé spoluvězně, informuje je o záhadné sérii úmrtí a o tom, že ji musí vyřešit, aby prokázali svou nevinu. Letí do Luukhu v kluzáku, jsou napadeni a sestřeleni. Razamon se probudí ve vězeňské cele, ze které se nemůže dostat. Vidí jediné východisko: musí spáchat sebevraždu, aby s tím stráž něco udělala, protože jim se jistě zatím nesmí nic stát. Podřeže si žíly a strážný mu přijde na pomoc. Berserkerovi se ho podaří z posledních sil přemoci, ale jeho ztráta krve je příliš velká - bezvládně se zhroutí a zemře.

Pona se probudí a uvidí nad sebou postavu zahalenou světlem. Nehodu nepřežila, ale záhadný přízrak ji přivedl zpět do říše živých. Dostane pokyn, aby se za úsvitu vrátila do svého muuke, které je nedaleko, kde se znovu setká se svými společníky.

Balduur se ocitne v cele a po několika hodinách se dveře náhle odemknou - zdá se, že je tu tajný pomocník. Najde Razamona mrtvého v obrovské kaluži krve. Ale jen o několik minut později se jeho společníkovi vrátí život a brzy je schopen znovu vstát a opustit s ním Muuke.

Mezitím na Aarlu Woolsar složí přísahu jako nový dočasný Pán světla. Je také vůdcem Stoupenců světla a nyní je únosem trojice posměšně rozhořčen. Ve skutečnosti však vymyslel ďábelský plán: v rámci koordinované akce má mnoho Stoupenců světla proniknout do osad ne-Eripanů a způsobit tam spoušť. Podnik však selže, všichni bojovníci jsou ochromeni, osvobozeni z jedovatých kapslí (které mají při zajetí kousnout, aby nemohli nikoho prozradit) a uvězněni na vesmírné stanici. Tím je toto podzemní hnutí značně oslabeno, ačkoli jeho nejvyšší vůdce mezi nimi není.

V Luukhu Razamon, Balduur a Pona prohledávají archiv a analyzují první úmrtí. Zde se setkají s vědcem Waaylonem, který jim prozradí, kde došlo k prvnímu úmrtí. Okamžitě se tam vydají a Muukeho prozkoumají. Zcela nečekaně na ně zaútočí Woolsar. Oběma Pthorianům se podaří dostat do bezpečí a vůdce Stoupenců světla nyní vsadí všechna svá vejce do jednoho košíku: vydá se do Muuke, kam se uchýlila Pona, aby ji zabil. Mladý Eripaean ho však dokáže zaskočit a uniknout. Novopečený Pán světla po ní vystřelí, ale zasáhne jen vnitřní stěny muuke, která se pak na několik minut smrští a zase rozšíří. Když dojde k odpočinku, Woolsar se udusí - příčina záhadných úmrtí byla vyřešena.

Razamon okamžitě informuje poradce Pána světla, ale ti se nechtějí rozhodnout a nechají všechny tři pro jistotu zavřít. Teprve když během krátké doby začnou všichni Muukerové útočit na Eripaeany, uvěří jim a zahájí pozdní záchrannou operaci. Pro mnohé Eripäery to přichází příliš pozdě, ale GAU lze zabránit. Na obloze nad Luukhem se zjeví světelná postava zvaná "Syn Slunce", která apeluje na svědomí Eripeanů a varuje před dalšími útoky na ne-Eripeany. Každá živá bytost je "dítětem slunce" - a pak zase zmizí. Téměř všichni stoupenci Stoupenců světla a také mnozí členové této organizace se od ní se studem odvracejí. Nurcrahn smí pronést řeč ke svému lidu, protože lid Luuku nyní potřebuje člověka, kterému může důvěřovat.

To také dokazuje, že tříoký Tirsoth nemůže mít se smrtí nic společného. Přesto je spolu s Irsoccou, Ponou, Nurcrahn, Balduurem a Razamonem odvezen na vesmírnou loď do Aarlu. Na palubě se Pona a oba Pthoriané dozvědí, že Gurankor i Waaylon (který stojí za zlověstným světelným zjevením) jsou Tříokí. Po celé věky vládl Eripaeanům vždy Tříoký a Tirsoth má být tajně připravován jako Gurankorův nástupce. Aby se to podařilo, musí být jeho smrt fingovaná. Při údajném pokusu o útěk Tirsoth zřejmě narazí na energetickou bariéru a zahyne v ní. Nurcrahn, který nebyl zasvěcen, se to dozví a zemře na infarkt. I on je však přiveden zpět do říše živých. Waaylon má některé schopnosti, které ostatní Eripiané neznají. Poté je Nurcrahn také zasvěcen do tajemství.

Starý Pán světla je obviněn, ale vzhledem k jeho rostoucí popularitě se tento proces nikdy neuskuteční. Poprvé bude kníže světla zvolen nikoli svými rádci, ale přímo lidem - a vůle lidu má větší váhu než verdikt soudce. Poté jsou oba Pthoriané odvedeni do Aarlu, kde je mají soudit urganští odposlouchávači.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Sohn_der_Sonne_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)