Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 379
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 379
Název:Slídič Koloců
(Späher des Kolocs)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Invaze Kroloců
« AT 378 • chronologicky • AT 380 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Heimdallův boj proti cizincům

Mayzca Fell je jedním z krolockých zvědů, které Heyzer Cor vyslal prozkoumat Pthor, jenž se teprve nedávno objevil v Korsallophurské baráži. Je přesvědčen o nadřazenosti svého národa stejně jako o jeho technologii, ale právě ta ho zklame, jakmile jeho Spaccah díky průnikovému štítu projde pláštěm trezoru. S obtížemi se mu podaří vyhnout havárii a místo toho téměř nouzově přistane. Ani po dlouhém pátrání není schopen opravit svůj létající disk prostředky, které má k dispozici, a rozhodne se počkat na invazi svých druhů, která pravděpodobně brzy začne, a pak se k nim připojit. Nechce nechat čas zbytečně plynout, a tak prozkoumá okolí, aby zjistil, jak vhodní budou Pthoriané jako otroci.

Heimdall je rozrušený, protože má Atlanťanům doručit svou sbírku fragmentů Parraxyntu; nový král Atlantidy chce, aby artefakt sestavil mág obrazu Valschein. Odinův syn to však nechce udělat - a ani se neodvažuje otevřeně vzdorovat. Plán jeho důvěrníka Kröbela přichází právě včas; kouzelník s lebkami navrhuje předstírat krádež a sbírku ukrýt v masivu Taamberg. Zanedlouho dorazí dva Orxeyané Kruust a Gangleer s vozem taženým šesti yassely, úlomky jsou naloženy a oba žoldnéři se s Kröbelem vydávají na cestu k masivu.

Germinal je vůdcem skupiny říčních pirátů, kteří opustili řeku Rain River, aby vyplenili Donkmoon. Spatří vůz a zaútočí, ale Orxeyané se brání statečněji, než si mysleli. Kröbel se dá na útěk s jedním z Yasselů, a když si Germinal uvědomí, že oba žoldáci brání pouze své životy, nikoliv drahocenný náklad, nechá je také utéct. Pak se zamyslí nad pokladem - jakkoli může být pro zasvěcené cenný, pro nezasvěcené piráty je to jen bezcenná cetka. Rozzuření rozbijí vůz a rozptýlí jeho úlomky, načež se vydají k Donkmoonu.

Mayzca Fell dorazí do Lettra a zkoumá pevnost, dokud se nesetká s Heimdallem. Nejstaršímu Ódinovu synovi netrvá dlouho a zaútočí na obřího pavouka. Vyrazí mu z rukou energetické kopí, ale jakmile dopadne, vyletí střela, která Heimdalla škrábne, a jediná rána Kroloka stačí, aby obra poslal do říše snů. Průzkumník, kterého tento boj utvrdil v přesvědčení o jeho neporazitelnosti, prozkoumá budovu dál, najde spíž a pochutná si na velkém kusu pečeného vepřového. Cestou uhasí žízeň půlkou sudu černého piva a jen o chvíli později pocítí následky přemíry alkoholu. Vidí předměty mnohokrát (Kroloci mají osm očí) a při každém pohybu se zdá, že země vibruje, jako by došlo k hroznému zemětřesení. Potácí se a dokáže se dovléct ke vchodu do Lettra, kde z něj postupně opojení vyprchá. Když se skupina Dellosů blíží k budově, aby vyzvedla sbírku Parraxyntů, jsou ostřelováni Mayzcou Fell. Po ohlášení v pevnosti Atlan a Thalia okamžitě odjíždějí se Zugorem.

Po této události Fell pokračuje v pátrání v Lettru a narazí na Heimdalla, který se již dávno probudil a použil hojivou mast, aby si ulevil od nejhorších bolestí. Následuje zápas, v němž oba zápasí až do bezvědomí. Kroloc se však probudí jako první a jde znovu ke vchodu, kam mezitím dorazil Atlan. Kröbel se také vrátil a spolu s lordem admirálem vstupuje do pevnosti. Zatímco Kröbel rozptyluje Kroloka svými (skromnými) magickými schopnostmi, Atlan zaútočí a je schopen zvěda porazit a svázat v boji beze zbraně. Zatímco Kroloc umírá ze studu nad svou porážkou a ze strachu, že by se to mohlo rozšířit mezi jeho vrstevníky, Atlan se setkává s Ódinovým synem. Ten přehání svůj zdravotní stav a zavede krále do komnaty s pokladem, kterou zdevastoval sám Heimdall, aby dokázal, že se úlomky ztratily. Atlan se zatváří dobře, Heimdallovo vysvětlení ho zcela nepřesvědčí.

Když je Arkonid opět pryč, Kröbel se k loupeži přizná. Rozzuřený Heimdall jede s mágem na místo nehody, kde se setkají s piráty. Jejich útok na Donkmoon ztroskotal, polovina mužů padla, zbytek je více či méně zraněn. Nechtějí riskovat další boj s tímto přemocným protivníkem a jeho ostrou Khyldou, a tak jim Germinal řekne, že úlomky považovali za bezcenné, a proto si je nevzali s sebou. Proč zmizely právě teď, nedokážou vysvětlit ani oni. Podle stop, které po sobě zanechal, syn bohů pochopí, že mluví pravdu, a vrátí se s Kröbelem do Lettra. Doufá, že se mu podaří zjistit, kdo fragmenty odnesl, a získat je zpět. Ještě neví, že to byli jeho důvěrní nepřátelé, totiž Gordys Gurmen a Jasder.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Späher_der_Krolocs« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)