Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 378
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 378
Název:Trosky světů
(Die Trümmerwelten)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Invaze Kroloců
« AT 377 • chronologicky • AT 379 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Průlet chaosem

Razamon, Balduur a Fenrir byli zajati Kroloky a nyní jsou vyslýcháni v pevnosti Hyrconia velitelem Heyzerem Cor. Chce z nich vytáhnout všechny potřebné informace, aby Arachnoidé mohli dobýt Pthor. Oba Pthoriané se nenechají zastrašit a značně přeceňují obranné schopnosti fragmentu světa. K dalšímu výslechu mají být převezeni do velitelského centra Cornac. Za tímto účelem jsou ve skafandrech převezeni na Spaccah. Podaří se jim však vyjednat, že Fenrir může zůstat na palubě BERSERKERU, protože pro něj není vhodný skafandr.

Na otevřeném létajícím disku, ale chráněném průnikovou clonou, se vydávají na cestu v doprovodu tuctu Kroloků. Mnoho hodin s ním cestují skrz vrstvy prachu a trosek korzalofúrské zácpy. Ve vhodnou chvíli Balduur tasí meč a poškodí řídicí zařízení. Spaccah je nucen nouzově přistát na velkém zbytku planety. Zatímco Kroloci se okamžitě věnují opravám a projevují neobvyklý spěch, dva Pthoriané objeví pozůstatky civilizace. Četné polorozpadlé budovy svědčí o tom, že zde kdysi žily vyspělé bytosti. Z věže se na Kroloka škubne paprsek světla a zasažený se rozpustí. To se opakuje několikrát a vězni si všimnou, že jim někdo zřejmě spěchá na pomoc. Pomocníci však zůstávají neviditelní. Když je Spaccah z velké části opraven, Balduur a Razamon se vrhnou na Kroloky, kteří - již ve strachu o život - okamžitě prchají. Podaří se jim chytit pilota Treyla Roccara a donutit ho, aby s létajícím diskem vzlétl. Zbývající Kroloci zůstávají na planetce.

Mezitím je Atlan již informován o několika pozorováních různých létajících disků; král Atlantidy vyhlašuje poplach kvůli fragmentu světa. Kromě toho se ve FORTU objeví obrazový mág Valschein a oznámí, že sem byl vyslán, aby pomohl se složením parraxyntu. Největším problémem je však to, že chybí velké množství dílů. Lord admirál nařídí Dellovi, aby sestavil jednotku, která bude pátrat po úlomcích ve všech oblastech Pthoru, kde se nějaké mohou nacházet. Mají také požádat všechny známé majitele, aby své kusy odevzdali. Dellovi se okamžitě vydali na cestu. Atlan se pak dozví, že Strážcovo oko lokalizovalo létající objekt, který se zdržuje na okraji trezoru. Pomocí Zugoru letí s Thalií ve skafandrech k objektu a vstoupí do něj. Uvnitř najdou vzkaz od Pony, kterou zachránili Balduur a Razamon a která utekla z Hyrkonie. Pona podává zprávu o svých zážitcích a naléhavě varuje před invazí Kroloků, která na sebe nenechá dlouho čekat. Poté se vesmírná kapsle sama zničí.

Mezitím se odnož kormidelníka Pthora připravuje na útěk. Protože je sám stacionárně spojen s BERSERKEREM, vysílá Fenrira telepatickou komunikací na průzkum a kořist, což se děje bez povšimnutí.

Razamon a Balduur se chtějí pomocí Spaccahu dostat na eripskou mýtinu, kde doufají, že se setkají s Ponou, ale neví, kde se mýtina nachází. Treyl Roccar se je pokusí svést na scestí, ale neuspěje. Když však narazí na vor Spaccah, Kroloc vidí svou šanci. Vypne průnikový štít a Kroloci na voru okamžitě vystřelí na oba mimozemšťany. Zatímco Pthoriané zajmou vor zvaný KEYNAC, Roccar se Spaccahem unikne. Balduur a Razamon s vorem cestují mnoho hodin a dní, dokud neobjeví planetku ve velmi světlé zóně, na jejímž povrchu jsou solární panely. Narazí na humanoidy, kteří v něm žijí a říkají si Vanthreys. Své nebeské těleso pokřtili Vanth. Jsou velmi vstřícní a výměnou za některé zboží společnosti KEYNAC jim zpříjemňují létání.

Poté cestují dál a po několika dnech dorazí k velkým balvanům, které jsou pastí na piráty. Mnohonohé bytosti ve skafandrech se zmocní voru a vyhodí dva cestující přes palubu. Balduur a Razamon se dlouhé hodiny vznášejí vesmírem a doufají v zázrak: snad se jim podaří dosáhnout mýtiny Eripaeanů svou vlastní rychlostí, která je téměř stejně vysoká jako rychlost KEYNACu před útokem.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Trümmerwelten« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)