Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 367
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 367
Název:Velké ticho
(Die große Stille)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / Dimenzionální vlek
« AT 366 • chronologicky • AT 368 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Zátah v zemi kouzelníků

Také ve Velké bariéře Oth spí vše živé, protože v Údolí sněhových květů je přístavba VONTHARA. Až na tři výjimky: Gofruun a Heix, dva poměrně bezvýznamní mágové, kteří už dlouho neopustili svou jeskyni hluboko v horách. A Budella, vznášející se rostlina podobná květině, kterou kdysi na Pthor přinesl Copasallior a které Světový mág propůjčil inteligenci. Obří květina je schopna odčerpávat znalosti ostatních a využívat je pro sebe. Už dávno přišel na to, jak se dostat z vězení umístěného v jeskynním systému v Crallionu - jen kdyby nebylo Copasallioru. Když se šestiruký muž dlouho neukáže, pokusí se prorazit. Najde světového mága, jak spí ve svém obývacím pokoji, a okamžitě mu chce ukrást jeho znalosti. Ruka tomu však zabrání tím, že květinu pořádně vyděsí. Budella opouští nejvyšší horu bariéry a hledá kořist jinde.

Gofruun a jeho vnuk Heix po dlouhé době opouštějí jeskyni a postupně zjišťují, co se změnilo. Všechno spí, dokonce i hmyz. Nejprve prozkoumají doupě svého souseda Hragha, který není zraněn, ale nelze ho probudit. Později přijdou do Feslerova doupěte, opět stejný obrázek. Chamtivý Heix v nestřeženém okamžiku přepadne skladiště kostěného mága a přivlastní si víno. Také si vezme předmět, který jim brzy poskytne cennou pomoc. Narazí totiž na Budellu, která se na ně chystá vrhnout. Ukradený předmět probudí mnoho kostlivců, kteří se vydají za Budellou. Obří květ je téměř nezničitelný, ale dostane velký strach a uteče.

Heix přesvědčí svého starce, že je to ideální příležitost "vypůjčit" si pár věcí od jiných mágů. S kořistí se vrátí do jeskyně a experimentují s ní - což se neobejde bez negativních důsledků. Nakonec však zvítězí jejich smysl pro zodpovědnost a vydají se najít Copasalliora, aby mohl s Budellou něco udělat. Cestou se znovu setkají s nebezpečným nepřítelem, který právě připravil Nayr o její znalosti, a vydají se k Ognorově vzducholodi PYLTER. Rozbijí plavidlo, ale obří květinu nezničí. Naopak, Ognora i Heixe připraví o životní energii a oběma pak zůstane jen vegetativní nervový systém, který mohou ovládat. Gofruun se ukáže jako imunní vůči Budelle, která se musí znovu stáhnout.

Po zdánlivě nekonečné cestě dorazí pozemský mág konečně do Crallionu ve výšce více než 6000 metrů nad mořem a hledá Copasalliora. Když se dotkne jeho pohybující se ruky, oba se přenesou do uzlu, který zřejmě Glyndiszorn moudře postavil. Tam se světový mág okamžitě probere z bezvědomí a dozví se, co se nedávno stalo. Na jeden den přenese své magické schopnosti na Gofruuna a vybaví ho zbraní proti Budelovi. Po návratu do PYLTERU se brzy znovu setkává s květem a bojuje s ním. Souboj může být rozhodnut v jeho prospěch, protože Heix z nevysvětlitelného důvodu náhle znovu plně ovládne své schopnosti a zaútočí na výkvět. Pravděpodobně i ten buclatý má podobnou schopnost, kterou ale nemůže vědomě používat. Jakmile je Budella přemožena, pohlcené znalosti a životní energie jejích obětí z ní vyprchají. Jinak magicky naprosto netalentovaný alter-vnuk se chopí příležitosti a ukradne přitom Copasalliorovy schopnosti přenesené na Gofruuna, ale nedokáže je ovládat a brzy je spotřebuje. To vede k velké hádce mezi oběma příbuznými, během níž se jejich cesty - alespoň dočasně - rozejdou.

Sám a pěšky se tedy mág země opět vydává zdolat zdánlivě nekonečnou serpentinu na nejvyšší horu bariéry s Budelou v závěsu. Teprve když vrátí nebezpečného tvora do jeho vězení, vrátí se do uzlu, kde se Copasallior stále zdržuje, protože se bojí, že pokud ho opustí, znovu usne na místě. Místo vřelého poděkování dostane Gofruun rozkaz okamžitě odjet do pevnosti a zjistit, co se děje.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_große_Stille« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)