Atlan 366 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 366
Název:Osudová zkouška
(Der tödliche Test)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Dimenzionální vlek
« AT 365 • chronologicky • AT 367 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Atlan v jeskyni paniky

Atlan, Dorstellarain a jejich pět společníků dorazí do Oigsteru. Město vypadá jako opičí lebka a zdá se, že vzniklo z představivosti šílených bytostí. Setkávají se s Dorstellarainovým společníkem Jott-Mutesialem, který se okamžitě cítí Atlanem ohrožen. Vnímá buněčný aktivátor, který má Arkonid pod hrudním plátem od chvíle, kdy prošel Pthorovým trezorem. Vystřelí na lorda admirála energetickou zbraní, ale Zlaté rouno střelu pohltí. Dorstellarain uklidňuje svého partnera a slušně se baví.

Brzy si však někteří přítomní přejí, aby Atlan podstoupil obvyklé zkoušky odvahy a stal se plnoprávným členem společnosti klanoků, vyhnanců z Pthoru. Nálada je rozpolcená; Tanyte, bývalá Orxeyanka, to vítá, Favt, bývalý obyvatel Moondragu, je proti. Pomalu převládnou stoupenci prvního z nich, a tak se Arkonid musí následujícího dne dostavit do velkého sněmovního sálu. Zatímco se diváci naladí na správnou náladu soubojem Auraelchen, Atlan vypije celý pohár vody. Tato voda však pochází ze Studny strachu, která se nachází v Oigsteru a údajně pochází z monolitu, který je přímo z Černé galaxie. Voda musí stát 10 dní, aby byla bezpečná k pití. Voda z Atlanova poháru, který naplnil Jott-Mutesial, se nechala stát jen dva nebo tři dny. Během krátké doby se z normálně sebevědomého Arkonida stane ubohý zbabělec, protože ani buněčný aktivátor nedokáže jed neutralizovat. Nejen to, ale i další smysly jsou ovlivněny, což už tak vystrašeného muže uvrhne do ještě větší paniky.

Dorstellarain nemá možnost prokázat, že byl jeho přítel otráven, a musí povolit test. Nesmrtelný je tedy odveden do sotva prozkoumaného podzemí Oigsteru, kde ho brzy napadne obří stonožka. Jen s velkými obtížemi se mu podaří uniknout, protože musí nejprve proběhnout oblastí, kde jsou lávová jezera, až se nakonec prodere zemí. Ocitne se v jeskyni, kde je mnoho trpaslíků vysokých po kolena, kteří zdánlivě stojí bez hnutí. Arkonid si však brzy všimne, že trpaslíci se pohybují velmi pomalu a snaží se ho polapit velkou vrhací sítí. Když se od nich snaží vzdálit, všechny obrysy se mu rozmazávají a on se ocitá na úplně jiném místě této jeskyně. Po několika pokusech, kdy se pronásledovatelé stále více přibližují, si uvědomí, že ho protivníci nemohou vnímat, pokud se vůbec přestane pohybovat. Pokud je pomalejší než oni, může jim uniknout. Nakonec tedy objeví schody, které zřejmě vedou ven z jeskyně, ale jeho pronásledovatelé už jsou velmi blízko.

Mezitím dochází k hmatatelné konfrontaci mezi Dorstellarainem a Jott-Mutesialem. Otrávila Atlan jen proto, že věděla, že se Arkonid chce přestěhovat do Gynsaalu, což by mohlo znamenat smrt mnoha Klanoků. Favt a Dorstellarain se rozhodnou svému (nyní již nevyděšenému) společníkovi pomoci a vydají se tajnou chodbou do trpasličího doupěte, kde ukáží Atanovi cestu nahoru po schodech. Když se vrátí na povrch Oigsteru, Vandry-Rann jim řekne, že Jott-Mutesial proti nim poštval mnoho Klanoků. Zaútočí na ně asi stovka vyhnanců a poté, co zlikvidují asi třetinu všech nepřátel, jsou přece jen přemoženi a zavřeni v kobce.

O něco později je navštíví Jott-Mutesial a prosí Dorstellaraina o odpuštění. Moc, které se ještě nedávno těšila, jí nyní uniká a ona se bojí o život svého společníka. Proto pro něj připravila jezdeckou mříž, kterou může použít k útěku. Dorstellarain trvá na tom, že Atlan a těžce zraněný Favt půjdou s ním, a uteče z vězení. S Brasterem opustí Oigster, ale jsou pronásledováni tuctem Klanoků. V oblasti s vysokou vulkanickou aktivitou narazí na sněhový gejzír, který je vyvede z míry a způsobí útěk jejich koně. Favt svým zraněním podlehne, Atlan a Dorstellarain se mohou skrývat v mlze, dokud pronásledovatelé neztratí stopu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_tödliche_Test« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál