Atlan 362 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 362
Název:Dračí válka
(Der Drachenkrieg)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Odin
« AT 361 • chronologicky • AT 363 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Počítač se vymyká kontrole

Hlupák Trössö je přepaden svým rivalem Garkö a je mu nařízeno, aby při mučení prozradil místo úkrytu průzkumné lodi. Garköův otrok Tarpsa, který svého pána nenávidí, jde za Trössöovým otrokem Samuandrem, aby ho o tom informoval. Oba vyhledají Algonkina-Yattu, aby ho před tím varovali. Netuší, že tím dělají přesně to, co Garkö očekával. Nevšímají si vojáků, kteří je pronásledují. Loggy si však situace všiml a průzkumníka na ni upozorní. Než se dostanou do úkrytu, vyzvedne je vesmírný zvěd ve skautském modulu a odveze je na okraj nejbližšího města, kde je vysadí. Aby Trössöovo uvěznění bylo nesmyslné, opustí Doron-Sölp, čímž Garköovi znemožní těžit ze svého zajatce.

Zůstane se svou vesmírnou lodí několik dní na okraji sluneční soustavy a zjistí, že mezi čtvrtou planetou Doron-Sölp a třetí planetou Pörs-Odon probíhá provoz vesmírných lodí. Mezi nimi se nachází mnoho trubicovitých struktur, kde jsou vajíčka Tarakfanterů vystavena kosmickému záření. Rozhodne se navštívit třetí planetu, aby jednak zastavil krutou manipulaci polointeligentních Tarakfanterů, jednak aby osvobodil Sperkoidy, kteří byli zajati po vypuštění GÜTE. Doufá, že od nich získá informace o poloze Loors, kam Atlan údajně odjel.

Po příjezdu na Pörs-Odon najde několik zničených měst zarostlých džunglí. Schová průzkumnou loď a cestuje s Anlythou ve průzkumném modulu. Když prozkoumávají zničené město, spatří Mathoner dvojici Goonies, kteří před ním okamžitě utečou. Pronásleduje je a dostane se do pasti. Když se ho obyvatelé žijící v primitivnosti pokusí po rituálním tanci zabít, ochromí všechny přítomné a spojí se s Anlythou, která si mezitím získala důvěru některých obyvatel. Když se omráčení proberou k vědomí, získají oba návštěvníci status hosta a jejich vůdce Gooron jim oznámí, že na severu zuří krutá válka; zvěd ji chce samozřejmě prozkoumat.

Letí na sever v průzkumném modulu a na své cestě narazí na pás džungle, který se táhne mnoho mil a je tvořen výhradně kostmi Tarakfanterů. Tady jich musely zemřít miliony. Při průzkumu hřbitova je Mathoner napaden jedním z létajících ještěrů, kteří připomínají draky. Po krátkém boji se mu podaří protivníka omráčit a Anlytha z útočníkovy lebky vyoperuje kovovou kapsli, která dokáže tarakfantera na dálku ovládat jako robota a učinit ho skutečně agresivním. Když se drak znovu probudí, Algonkin-Yatta je schopen pomocí svého překladače dosáhnout porozumění a dozvídá se, že létající ještěr si sotva pamatuje něco jiného než poslušnost příkazů ve své hlavě.

Poté se dostanou do dalšího velkého zničeného města, kde je do pasti vláká hlupák jménem Quat. Inspektor, což je speciální robot, je zneškodní a Anlythu zajme, aby jí také implantoval kovovou kapsli. Algonkin-Yatta přinutí Quata, aby mu pomohl pronásledovat inspektora, který se snaží dostat do silně opancéřované věže. Podaří se mu ho zadržet a porazit v souboji. Quat je pak zavede k Freksonovi, velmi starému goonskému vědci, kterého zvěd přesvědčí, že v současné situaci nemohou dál žít. Frekson hlásí, že Tarakfanterové mezi sebou nemilosrdně bojují, protože musí být válka. Kdysi dávno existovaly na Pörs-Odonu dva soupeřící národy, které se v rámci studené války dále vyzbrojovaly a svěřovaly své zbraně počítačovým systémům, až vypukla velká válka. Počítače už dávno žily vlastním životem a neposlouchaly rozkazy. Jednoho dne se Freksonovi podařilo nabídnout jim náhradní válku se zmutovanými tarakskými ventilátory, což oba počítačové systémy přijaly. Neměli už zájem na vyhlazení nepřítele, protože to by znamenalo, že vítězný počítač by už neměl právo na existenci. Když se to Algonkin-Yatta dozví, vstoupí s Anlythou a Freksonem do věže, kde se mu brzy podaří najít a osvobodit uvězněné Spercoidy. Podaří se jim dostat do centrály počítačového systému, pod níž se nachází jaderná elektrárna. Poté zvěd požádá počítač, aby si s ním promluvil. Dá mu jasně najevo, že odpálí jadernou elektrárnu, pokud systém okamžitě nesdělí nepřátelskému systému bezpodmínečnou kapitulaci. Z nutnosti souhlasí, načež nepřítel přestane bojovat. Oba počítačové systémy vymažou své programy, protože jejich existence je neplatná.

Od této chvíle se mohou Goonies pokusit obnovit řádnou civilizaci. Zachránění Sperkoidi jim pomohou. Z vděčnosti za své osvobození řeknou zvědovi, kde najde planetu Loors.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Drachenkrieg« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál