Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 361
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 361
Název:Otroci třetí planety
(Sklaven des 3. Planeten)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Odin
« AT 360 • chronologicky • AT 362 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Zvěd z Ruorycu na stopě Atlantovi

Kosmický zvěd Algonkin-Yatta, jeho společnice Anlytha a telepaticky nadaný robot Loggy se dostanou do galaxie Wolcion se zvědnou lodí a hledají Pthora. Objeví unášenou vesmírnou loď, kterou průzkumník okamžitě prozkoumá. Reptiloidní obyvatelé se navzájem pozabíjeli a jen jeden z nich byl vážně zraněn a reagoval. Oznámí, že opustili tuto galaxii, protože tyran Sperco jim ztrpčoval život, načež i on zemře.

Mathoner ze zvědavosti zamíří do planetárního systému, kde je průzkumná loď nečekaně napadena a poškozena šípovými vesmírnými loděmi. Musí přistát na čtvrté planetě a provést nezbytné opravy. Aby si Algonkin-Yatta a Anlytha zkrátily čekání, vydaly se tento svět prozkoumat. Na břehu řeky lemujícím strmý útes objeví stovky obřích pterosaurů, kteří kladou svá vejce do písku na břehu. O několik hodin později jsou tato vajíčka opět vykopána humanoidy a odvezena na pozemních vozidlech. Ukáže se, že jsou převezeni na kosmodrom, odkud je lodě Arrow odvezou do vesmíru. Zde jsou vystaveny kosmickému záření ve speciálních trubicích a později se vracejí zpět. Když Anlytha prozkoumává velkou budovu, učiní hrůzný objev: mladí draci mají v horní části lebky implantované kovové sondy, po kterých se rozprsknou agresí.

Mezi místními Goony se mezitím rychle rozšířila zpráva, že na Doron-Sölpu přistáli cizinci. Jsou nabízeny v dražbě a bohatý Garkö si na ně kupuje právo. Pokud tak neučiní do dvanácti dnů, přijde na řadu druhý zájemce, Trössö. Když jsou cizinci objeveni, otrok Tarpsa informuje svého pána Garköa a hned poté nepozorovaně i Trössöova otroka Samuandra. Nenávidí Garköa, který zničil obchod jeho otce a uvrhl zbylou rodinu do otroctví. Trössöovi se podaří zvěda zajmout a unést. Ale ne proto, aby ho zachránil, ale aby ho po vypršení Garköovy lhůty sám zabil. Algonkin-Yatta dokáže svého věznitele přesvědčit, že by mohl svému lidu přinést cennou pomoc, a uzavřou spolu spojenectví. Lidem Goonie vládne inspektor, robot, který pochází z třetí planety Pörs-Odon a jako jediný má moc nad energetickou elektrárnou, která může řídit, zda na obou kontinentech planety budou pršet, nebo zda se promění v poušť. Při zkoumání energetického zařízení Mathoner objeví četné pasti, které může odstranit, a poté může zařízení ovládat, jak uzná za vhodné. Vysvětlí Trössöovi a několika dalším Goonies, jak to udělat, aby se nikdo nemohl stát jediným vládcem tohoto světa.

V tu chvíli zaútočí Garkö, kterému je jedno, že Trössö je při střelbě z pistole také zraněný. Díky Anlythině zásahu se zvědovi podaří uniknout. Když se snaží uniknout, přiblíží se k nim větší vesmírná loď, kterou pronásleduje a na kterou střílí několik vesmírných lodí Arrow. Nedaleko zařízení se rozlomí na dvě části a zřítí se; několik bytostí v ochranných oblecích ještě dokáže z vraku uniknout, ale Goonies je rychle obklíčí. Algonkin-Yatta dokáže jednoho z těchto tvorů zachránit a utéct s ním do nedalekého lesa. Zatímco Anlytha vyzvedává průzkumný modul, podaří se jí s cizincem komunikovat. Sám sebe popisuje jako Sperkoida jménem Veltosc, který uprchl z planety Roppoc spolu s dalšími asi 400 Sperkoidy, když tam vypukl chaos, za jehož autora označuje cizince jménem Atlan. Sperco chtěl s tímto cizincem cestovat do Loors, když utekli s GÜTE. Poté je těžce zraněný muž v bezvědomí převezen na průzkumnou loď. Zde umírá, když se ho Anlytha snaží léčit otevřením jeho sperkoidního obleku; Veltosc zahyne v chladném ohni autodestrukčního systému.

Poté se Trössö objeví před dokonale zamaskovanou průzkumnou lodí - telepaticky ho sem navedl Loggy. Hlásí, že inspektor dorazil a blíží se k zařízení. Mathoner s ním udělá krátký proces a zničí ho příďovým kanónem svého průzkumného modulu. Dozvídá se, že zajaté Sperkoidy odvezli na třetí planetu, jak se to dělá se zmanipulovanými draky, kterým říkají Tarakfanter.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Sklaven_des_3._Planeten« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)