Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 359
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 359
Název:Muž bez paměti
(Mann ohne Gedächtnis)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 358 • chronologicky • AT 357 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649
Muž považovaný za mrtvého se snaží pomstít

Tento román je pokračováním příběhového oblouku Vyměněné duše, který byl naposledy popsán v knize Atlan 351.

Grizzard je již několik týdnů v projekčním těle Lebo Axtona v pevnosti Grool, kde se mu ze všech sil snaží pomoci správce pevnosti Caidon-Rov. Grizzard je naprosto zoufalý a několikrát se pokusí vzít si život. Společnost Caidon-Rov je schopna tomu vždy na poslední chvíli zabránit díky četným bezpečnostním kamerám. Když je situace pro Grizzarda opět velmi kritická - poslední pokus o sebevraždu málem nepřežil - snaží se ho správce pevnosti přivést na jiné myšlenky. Kromě běžných lekcí, které mají bývalému spáči umožnit naučit se jazyk Pthora, mu také ukazuje obrázky jiných planet. V pevnosti je rozsáhlý archiv, který obsahuje desítky snímků všech planet, které kdy Pthor napadl. Když Grizzard vidí obrázky současné Země, je fascinován, protože její obyvatelé vypadají přesně jako tělo, které míval on. Probudí se v něm chuť do života a nemůže se dočkat, až uvidí další obrázky a naučí se jazyk, který je mu cizí. Caidon-Rov je s touto situací velmi spokojen, protože jelikož je jediným pánem pevnosti, dal Technosům, kteří jsou zde drženi jako otroci, volnost jít, kam se jim zachce. A ty zbývající poslal jednoho po druhém pryč, takže tu teď žije se svým novým partnerem úplně sám.

Téměř úplně sám, protože v pevnosti stále žije další bytost: Porquetor. Vyvržený člen Pánů FESTONU trpí nemocí a je spíše mrtvý než živý, ale tato nemoc způsobila jeho psychickou mutaci. Není schopen se pohybovat ani mluvit, ale dokáže dát vzniknout zcela hmotným astrálním tělům, takže má schopnost astrální projekce. A jedno z těchto astrálních těl už nějakou dobu hovoří s ambiciózním Dalazarem, rebelem Ravaalem. Nepodařilo se mu vyburcovat všechny svého druhu, a tak byl spolu s několika stoupenci vyhnán. V Krvavé džungli se jeho stoupencům podařilo ukořistit cibulku Modré bohyně, nejnebezpečnější rostliny na celém území, kterou nabídl Caidon-Rovovi výměnou. Ve své samotě totiž začal sbírat nebezpečné nebo alespoň vzácné druhy zvířat a rostlin. Když Caidon-Rov otevře bránu pevnosti, je sražen k zemi a žárovka spadne vedle něj. Dalazarové vtrhnou do pevnosti a vyplení ji, především chtějí zajmout Grizzarda; Porquetor je prostřednictvím jednoho ze svých astrálních těl přesvědčil, že Verwachsene je bývalým pánem pevnosti. Jeho prostřednictvím si od Odinových synů za odměnu slibují velké bohatství a také vlastnictví pevnosti.

Grizzard sleduje útok z řídicího centra pevnosti a chce se skrýt, ale pronásledovatelé jsou mu v patách. Jen o vlásek unikne do nejvyšší sféry, kam mu Caidon-Rov přísně zakázal vstoupit, protože tam jsou ostatky Porquetora. Jeho pronásledovatelé nemohou překonat přepážku této sféry, ale vyčkávají. Teprve když promluví k dalazarům přes reproduktory, ztratí nervy a utečou, protože ten hlas je jasně Porquetorův. Mezitím se Caidon-Rov probudí a uvědomí si, že se nachází uprostřed zběsile rostoucí Modré bohyně. Tato rostlina se táhne více než deset metrů a živí se výhradně masem. Ačkoli by měl být dávno mrtvý, stále žije. A nejen to, rostlina mu dokonce otevře cestu ve své síti listů a záchytných vláken a umožní mu vrátit se do pevnosti. Přichází právě včas, aby zabránil grizzardovi pod vlivem Porquetorova kouzla smísit se s jeho ostatky. Vtom se objeví dva obři, kteří spolu bojují meči - astrálními těly Porquetora. Grizzard uteče, Caidon-Rov v hrůze ztratí vědomí. Při útěku Grizzard objeví stopy po Ravaalovi. Dalazaare našel Porquetorskou zbroj a hodlá ji odnést svému druhu, aby dokázal smrt strašlivého tyrana. Grizzard ho však chytí dřív, než to stihne udělat, a v tu chvíli se Verwachsenovi hodí jeho hluboce zakořeněný strach ze všech Pthorianů pánů z FORTU. Ravaal v domnění, že Grizzard je jednou z těchto supersilných bytostí, vyběhne z pevnosti přímo proti Modré bohyni, která ho během několika vteřin spolkne.

Caidon-Rov pak Grizzardovi nabídne, aby mu dal brnění. Technicky nadaný pán pevnosti během několika dní upraví zbroj tak, aby v ní Verwachsene mohl pohodlně sedět na jakémsi sedle a pohybovat s ní pomocí dálkového ovládání. Je také krmen automatickým krmným systémem, díky němuž je po delší dobu zcela samostatný. Poté následuje pohybový trénink, protože pro spáče je obtížnější, než se očekávalo, dokonale zvládnout zbroj. Během jednoho z těchto pokusů na ně zaútočí všechna astrální těla, která Porquetor vytvořil, a pokusí se je oba zabít. Caidon-Rov je sražen k zemi, ale Grizzard je díky brnění schopen zničit všechny útočníky. Krátce poté poslední zbytek Porquetoru definitivně umírá - námaha neúspěšného útoku byla příliš velká. Grizzard využije příležitosti a opustí pevnost, protože jeho údajný přítel Caidon-Rov je ve vážném psychickém stavu. Za každou cenu chce mít u sebe někoho, kdo by mu dělal společnost, a pokud by nezůstal dobrovolně, nechal by si ho i jako vězně.

Když se Grizzard chystá opustit pevnost, správce, který právě nabyl vědomí, zavře jedinou bránu a přikáže mu, aby se vrátil. Grizzard se však spustí přes zeď pevnosti, což s obavami pozorují nejen dalazaři, ale také další dva lidé: Atlan a Coward, kteří po dlouhém putování konečně dorazili k pevnosti.

Během těchto událostí se Kennon (v původním těle Grizzarda), který přišel z berserkovského města Kelschostra, dostal do Údolí ztracených duší, na jehož okraji ho napadnou dvě dravé kočkovité šelmy. V tomto boji se mu podaří jen těsně obstát a Dellos ho odvede do dutiny do jednoho z narychlo postavených přijímacích táborů, kde mu přispěchá na pomoc. Původně chtěl znovu najít své tělo Axtona, ale pomalu si svou novou existenci oblíbil.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Mann_ohne_Gedächtnis« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)