Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 357
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 357
Název:Zbabělec z Loorsu
(Der Feigling von Loors)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 356 • chronologicky • AT 358 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: pravděpodobně leden 2649
Poslední hodiny tyrana

PRAVDA se k Loorsovi blíží příliš rychle. Tyran Sperco, který už překročil hranici posedlosti a šílenství, sám pilotuje vesmírnou loď a katastrofálně přistane. Při tom je zabita většina členů posádky z různých ras Spercoidského impéria, včetně samotného diktátora. Atlan přežije, je lehce zraněn a po několika hodinách se mu podaří vyprostit se z vraku. Když je několik kilometrů od místa nehody, vrak exploduje a zahyne poslední přeživší.

Z místa havárie Atlan nevidí Pthora, a tak se vydá náhodným směrem hledat fragment světa. Když loví zvíře, napadne ho zezadu vytáhlý Pthorian. Cizinec se chová nesmírně zbaběle a prolhaně, ale neřekne své jméno, takže ho Arkonid nazve jednoduše "Zbabělcem". Záhadný cizinec mluví neznámým dialektem pthorštiny a je to zbabělec, jakého Atlan ještě neviděl. Bojí se všeho, co existuje: Zvuky, zvířata, rostliny, počasí, krajina a stovky dalších věcí. Je vysoký asi 165 cm, vytáhlý, blonďatý a působí tak nějak nadčasově. Kdyby nebyl takový ufňukánek, vypadal by trochu jako Odinovi synové, které jistě také zná. Protože když Atlan vysloví jejich jména, dostane minutový záchvat paniky se záchvaty křiku, při kterém opakovaně zdůrazňuje, že už je nechce vidět. Žádné další informace se od něj nepodařilo získat.

Protože samotný Zbabělec nemá v pustém prostředí šanci přežít, Atlan ho neochotně vezme s sebou. Najdou karavanu Brangelnů a ukradnou jim dva Spyteny, s nimiž se mohou pohybovat mnohem rychleji a snadněji. V lesním porostu narazí Atlanova špionážní loď do pasti na zemi, na které jede. Zbabělec se okamžitě dá na útěk, zatímco více než tucet Zlitů se zřítí do jámy a sežerou špiona. Atlan je ušetřen, pravděpodobně proto, že nekrvácí a nepřitahuje tak Zlity. O několik hodin později se mu podaří z pasti osvobodit a znovu najde Zbabělce. Cestují dál a druhý den se dostanou do divoké rvačky mezi stovkami vydřích tvorů.

Drockové jsou inteligentní obyvatelé planety Loors a žijí na primitivním stupni vývoje. Lidé se dělí na čtyři kmeny: obyvatele moře, obyvatele hor, obyvatele měst a obyvatele řek. Poslední dva jmenovaní jsou již po sto generací ve věčném sporu kvůli události, kterou si ani jeden z nich nepamatuje, ale která musela být nesmírně důležitá. Efor je synem vůdce říčního lidu, Torfa je dcerou vůdce obyvatel města. Oba se liší od svého druhu. Zatímco všichni obyvatelé města mají bílou srst a obyvatelé řeky černou, srst těch dvou je šedá. Ani mezi svými druhy nemohou najít partnera, a tak se do sebe zamilovali. Oběma se s obtížemi podaří přesvědčit své otce, aby se dohodli na svatbě, a ta proběhne překvapivě hladce - podle Eforova názoru až příliš hladce.

Na svatebním obřadu o několik dní později se dozvídá i důvod. Efor a Torfa budou od nynějška vládnout Drockům jako královský pár. A protože to není práce pro novomanžele, bude se o skutečné vládnutí starat "královská rada" - dvě hlavy klanu, které budou de facto vládnout všem čtyřem klanům. Nepřátelství mezi klany však není urovnáno, a tak se kvůli naprosto banální věci - údajnému pokladu, který si všichni nárokují pro sebe - strhne obrovská rvačka, které se nejprve účastní jen muži z města a lidé od řeky, ale brzy se přidají i muži a nakonec i ženy a děti všech ostatních klanů. V tu chvíli se do akce nechtěně vřítili Atlan a Zbabělec na svém Spythenu. Zbabělec se okamžitě dá na útěk, Spythe zničí několik příbytků Drocků a Atlan v klidu sleduje dění a viditelně se baví. Když se kolem něj převalí dva šedé drocky, zaklíněné jeden do druhého, popadne je a postaví se jim. Torpha a Efor mu vyprávějí pozadí a postupně všechny potyčky utichají. Atlan si prohlédne domnělý poklad; je to sperkoidní kluzák, o němž se předpokládá, že se před lety zřítil do řeky. Když se ho po oživení pokusí uvést do provozu, část izolace shoří, šíří se hluk, kouř a zápach - kluzák je dávno nepoužitelný. Drockové si tuto demonstraci užili, Atlan je pro ně nyní jakýmsi polobohem a probojovali se ke slibu, že od nynějška budou žít společně v míru.

Arkonid a Zbabělec jsou zásobeni a putují dál, dokud nedorazí na planinu Jell-Cahrmere. Na Pobřeží ticha vylezou na Úlomek světa a ocitnou se na okraji Krvavé džungle. Na cestě do pevnosti Grool, kde Atlan doufá najít podporu, jsou zajati kmenem Nedolků žijících v džungli a odvedeni do polorozbořeného chrámového komplexu, kde mají být pravděpodobně obětováni nějakému bohu. Když si jejich náčelník prohlédne Feiglinga, žasne, a když promluví svým cizím dialektem, s úctou mu přenechá svůj trůn. Od té doby je Feigling hýčkán nejrůznějším jídlem a pitím, zatímco Atlan je ignorován. Po dvou dnech se Arkonidovi podaří přesvědčit Nedolky, aby k pevnosti vyslali výpravu, jíž se zúčastní. Přichází také Zbabělec, který si už dávno uvědomil, že počáteční obdiv domorodců se dávno změnil ve skeptickou náladu. Zřejmě nedokázal naplnit očekávání Nedolků. Po několika hodinách pochodu džunglí nechají domorodce za sebou při příznivé příležitosti, což se pro ně ukáže jako šťastné, protože Nedolky přepadnou a okradou jiní bojovníci, ale podaří se jim uniknout. Po dvou se pokoušejí překonat zbytek vzdálenosti k pevnosti Grool.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Feigling_von_Loors« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)