Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 318
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 318
Název:Kladivo smrti
(Hammer des Todes)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 317 • chronologicky • AT 319 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Atlan a Razamon dorazí na Moondrag beze zbraní, peněz a zásob. Stráže opevněného města je však nepustí dovnitř, dokud neslíbí, že opraví mechanismus, který otevírá bránu. Poté jim již nikdo nebrání ve vstupu do města. Fenrir však zůstává za branami. Moondrag je s ním očividně nesvůj. Kamarádi přemýšlejí o tom, že by si opravami vydělávali i nadále. Zatím však nemají z čeho zaplatit za jídlo ani ubytování. Potkají však mladého Dalazara, který je chce nechat přespat ve své chýši a podělí se s nimi o jídlo.

Mezitím slepý Kull-Koll Harxt, který si říká mág, pronese plamenný projev ke svým stoupencům. Vypráví o tajných přepínacích stanicích v podzemí Moondragu a o tom, že nad nimi budou mít vládu. Aby je mohl obsluhovat, chce nechat unést několik technos z dřezu ztracených duší. K tomu však potřebují dadare, dromedáry, a protože je nemohou získat dobrovolně, ukradne jich několik mužů pod velením Fenga-P devět vlivné, ale bezohledné ženě, která se vždy objevuje v černé tváři. Krádež je odhalena a uprchlíci jsou pronásledováni. Při útěku úzkými uličkami prorazí tenkou dřevěnou stěnu jedné z chatrčí, kde Atlan a Razamon právě učí mladého Dalazara, jak jednoduchými prostředky vyrobit technické zařízení. Atlan a Razamon se spolu s mladíkem vrhnou na jednoho z koní, protože pronásledovatelé uprchlíků nerozlišují, koho zastřelí.

Přijdou tedy do síně slepého věštce a jeho stoupenců a samozvaný mág prohlásí Atlan za syna bohů. On a Razamon jim mají pomoci proniknout do rozvodny pod městem, ale nejprve se musí zaregistrovat u "Oka městského klenotu" - jednoduchého vizuálního sledovacího zařízení. Klenot města vládne městu z kopule chráněné energetickou clonou. Prostředkem jeho vlády je osminohý Sleipnir, na kterém jako by jezdil Klenot, a kladivo Mjöllnir, kterým vládce metá smrtící blesky na ty, kdo porušují jeho pravidla. Když Atlan a Razamon předstoupí před kameru v centru města a jsou zaregistrováni, poprvé spatří tyto nástroje moci. Sleipnir vyjede a jeho jezdec vrhne blesk na mágovu kopuli a jeho dům jako trest za to, že promluvil k jeho stoupencům. Harvall, Městský klenot a Kull-Koll Harxt jsou totiž jediní žijící členové lidí, kteří kdysi obsluhovali rozvodnu pod městem, než ji páni z FORTu odstavili. Údajný mág však při své smrti prozradí, že vchod do rozvodny se nachází přímo pod jeho chatrčí. Během Harxtovy kremace je vchod tajně odkryt, ale po krátké chůzi už Atlan a Razamon stojí před obrněnou přepážkou.

Venku mezitím mágovy stoupence přepadli lidé ukradené ženy, pro které nebyl Mjöllnirův trest dostatečnou odplatou. Černí muži nyní obsadí chatu a ona požaduje, aby byla otevřena přepážka. Městský klenot si mezitím zřejmě uvědomí nebezpečí, které přítomnost obou cizinců představuje, a pokusí se je také zabít pomocí Mjöllniru. Zachrání je drátěná klec přeměněná na Faradayovu klec Wikipedia-logo.png, v níž je uvězněn Fenrir, který se později ukáže, že se do města přece jen vplížil. Tím je podtrženo Atlantovo postavení údajného syna bohů, což vyvolává žárlivost ženy v kápi posedlé mocí. Nařídí otevřít přepážku a při beznadějné snaze najít správný kód, zatímco ženini stoupenci přinášejí výbušniny, dostane Harvall signál o tomto pokusu o vniknutí. Protože je zařízení nastaveno tak, aby se při manipulaci samo zničilo, musí Harvall oba cizince zabít. Městský klenot opět posílá Sleipnir s novým nastavením: Místo blesku nyní Mjöllnir střílí energetické paprsky. Tentokrát však v kleci nejsou Atlan a Razamon, ale vůdkyně, která si chce obnovit pošramocenou pověst; za to zaplatí svou smrtí. Energetický paprsek také způsobil výbuch výbušnin a vstup do rozvodny je nyní odkrytý. Pan-pank, kdysi Harxtův nadšený obdivovatel, zatouží po moci a chce se zmocnit zařízení pro sebe. Vydává se s Atlanem a stovkou jeho následovníků do hlubin.

Najdou mnoho uzavřených zařízení, z nichž pouze některá mohou identifikovat. Městský klenot vrhne na jejich nájezd všechny roboty, které má k dispozici, ale ti nic nezmůžou, protože slouží pouze k údržbě. Nakonec se vládce města vydá sám na Sleipniru a s Mjöllnirem, jehož energetický článek je téměř vyčerpán, aby útočníky zničil. Následná bitva způsobí obrovské škody na podzemních zařízeních a celý komplex se začne hroutit. Atlantovi a Razamonovi se podaří uniknout s několika přeživšími, Harvalla zabije padající kamení. Nyní však musí uprchnout, protože celé město bylo vážně zasaženo výbuchy v podzemí. Přinejmenším v chudších oblastech se téměř všechny domy zřítí nebo padnou za oběť plamenům a obviňují z toho ty dva cizince. Po několika hodinách bloudění po Měsíčníku je Troot dovede k dadaru, který jim umožní opustit město, ale šíp fanatického Pan-panka, který měl zabít Atana, střelí bestii ještě předtím, než dorazí k městské bráně.

Atlan a Razamon jsou opět beze zbraní a vybavení, když se vydávají na další etapu své dlouhé cesty Pthorem.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Hammer_des_Todes« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)