Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 305
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 305
Název:Překupník s dušemi
(Die Seelenhändler)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 304 • chronologicky • AT 306 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Atlan a Razamon opustili hrad Komyr a vydali se do Orxeye. V polovině cesty Razamon dostane záchvat zuřivosti a promění malý lesík v trosky. Atlan nechá berserkera řádit a pokračuje na západ, přímo po cestě mocných, která je vlastně zakázaná. Účet dostane, když silou narazí do neviditelné překážky a utrpí otřes mozku. Razamon se mezitím uklidnil a hlídá Atlana, který prospí celý den, dokud nebude opět schopen cestovat.

Když dorazí do Orxeye, naskytne se jim bizarní podívaná. Obyvatelé středověké opevněné obchodní metropole svádějí brutální bitvu s Keňany, obyvateli Krvavé džungle. Zatímco mnoho útočníků i obránců přijde o život, zbytek života běží jako obvykle; ženy pracují na polích nedaleko bojiště a některé městské brány jsou otevřené pro běžný obchod, zatímco o sousední se svádějí urputné boje. Dokonce i obchodníci z Keenies mohou používat vchody pro prodavače, koneckonců přinášejí zpět do města skerzaalské šrouby vystřelené obránci.

Strážce brány Selkret zabrání Arkonidovi a Berserkerovi ve vstupu do města, prohlédne je a najde u každého z nich 20 quorků, které Honir dal svým dvěma hostům. Když si je spletou se zloději, jsou zajati a předvedeni před Tygona Hasseta, jakéhosi starostu a soudce v jedné osobě. Zabaví Quorks a také Razamonův parraxynt, ale nakonec je zprostí obvinění z krádeže. Aby mohli zůstat v Orxeji, potřebují lístky na duši, které nemají. Proto jsou umístěny na stupnici duše, která má měřit jejich "hodnotu duše". Oba usnou na vahách duše, ale výsledek musí být tak mimořádný, že se Hasset, který test provádí, spikne s ostatními přítomnými, aby výsledek utajil; otřásl by totiž stávající rovnováhou sil. Místo toho Atlan a Razamon dostávají poznámky k duši s velmi nízkou hodnotou.

Aby si oba společníci vydělali alespoň na jídlo a nějaké ty kvorky, přihlásí se k městské stráži, kde také hned prokáží své schopnosti. S ostrými meči, které jim Honir dal, mohou snadno rozbíjet kopí útočících Keňanů. Ztráty jsou velké, zejména na straně Keenů, ale před vítězstvím přišlo o život i mnoho Orxeyanů. Askler, vůdce městské stráže, je pozve do hostince U tří studní na oslavu, kde se objeví i někteří poražení nepřátelé a pohostí je jako hosty. Atana a Razamona se ujme Helkert a dozví se, že od obchodníků s dušemi na černém trhu mohou koupit i lístky na duše vyšší hodnoty. Aby to mohli financovat, vloupají se do skladiště, kde je shromážděno cenné zboží pro pány z pevnosti. Je to však past, jsou zajati a o tři dny později mají být popraveni.

Jejich přítel Helkert se však za ně přimluví u stvořitele duší Tynara Stumpa, který je dostane z vězení a slíbí jim nové lístky na duše, pokud pro něj splní úkol. Objevily se nové duše, které jsou pravé, ale nepocházejí od něj, protože pouze on dokáže proměnit listy stromu Bmuuhr v duše s jeho aurou. Proto by nové neměly vůbec existovat a tyto další účty ohrožují jeho monopolní postavení. Atlan a Razamon souhlasí a rychle se jim podaří spojit s obchodníkem, který jim slíbí pravé bankovky za duše, které nejsou kradené. S pomocí Tazzae se jim podaří zjistit, kde se nachází obchodník Horrat, a proniknou dovnitř. Najdou slepou dívku Coerfä, která je nepochybně dcerou Stvořitele duší s jednou z jeho nesčetných milenek a zdědila jeho dar. Byla unesena a nucena platit účty.

Atlan a Razamon dítě osvobodí a dají její matce Korae většinu kořisti, kterou vydělal podvodný obchodník, a také již vyrobené Zápisníky duší, aby je mohla použít na podporu přátel. Vezmou si jen dvě bankovky a malou část cenností pro sebe, aby mohli odjet z Orxeye na karavaně do Wolterhavenu. Hlásí Stvořiteli duší, že výroba cizích bankovek byla zastavena, aniž by mu sdělili jakákoli jména, a protože již ukázali své nové bankovky obchodníkovi Gähamu Lastorovi a popsali je jako vyrobené Stvořitelem duší, nevidí možnost, jak najít vhodné vysvětlení, aby jim je vzal zpět. Stráví další noc mezi hradbami města a brzy ráno se vydají na obchodní karavanu do Wolterhavenu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Seelenhändler« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)