Atlan 264 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 264
Název:Měsíční nositel
(Der Mondträger)
Autor:Harvey Patton
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Dvojníci
« AT 263 • chronologicky • AT 265 »
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.499 da Ark
Opouští flotilu Impéria - je připraven bojovat po Atlanově boku.

Morvoner Sprangk diskutuje na Kraumonu s mistrem zásobování Bragosem Neschbarem o nedostatku zásob. Pět stávajících křižníků sotva stačí na zásobování 12 000 povstalců a postupují příliš necíleně.

ISCHTAR se pod velením Helose Trubata vrací na Kraumon těžce poškozený. Sprangk není příliš potěšen tím, že Atlan a klíčoví členové výpravy nejsou na palubě.

Souběžně s opravou lodi ISCHTAR je přestavěn těžký křižník MEDON, aby byl schopen získávat zboží v přestrojení za obchodní loď. Neschbar navrhuje jako velitele měsíční letadlové lodi Mekrona Dermitrona, který se k povstalcům připojil před několika týdny. Sprangk pak vyhledá archivy, aby si prostřednictvím visoru oživil Dermitronovu historii:

O několik měsíců dříve velí Mekron Dermitron bitevnímu křižníku HADESCHA, který je součástí loveckého oddílu Slunečníka Mantasche. Při obraně koloniálního světa Glandor před útočícími Maahky je HADESCHA těžce poškozena a přesto se dostane do kolonie Olkeep.

Kolonie nemá vůbec žádné vesmírné plavidlo, takže HADESCHA musí přistát. Motory selhávají. Kromě Demitrona přežili jen první důstojník Salmoon, velitel řízení palby Berkosch, navigátor Hong Olvan, pilot Dermato a sledovací technik Ventron. Během zotavování na Olkeepu se jim naplno ukáže lživost arkonidských médií. Také se doslechli o Gonozalově vystoupení v bitvě v soustavě Marlackskor. Proto se rozhodnou připojit k povstalcům v okolí Atlan.

O něco později přistane na Olkeepu vojenský transportér, který odveze šest přeživších na další základnu. Velitel Termagin je stejně jako Dermitron z Calimonu a varuje před agenty POGIM na palubě své lodi.

Vedoucí agentů POGIM se jmenuje Boraškin a brzy usiluje o setkání s Demitronem, na němž se měsíční nosič představí jako militarista. Přesto agenti POGIM špehují přeživší z HADESHA.

Když transport zastaví, aby trosečníky vyzvedl, uskuteční svůj plán útěku. Boraškin je přepadne v hangáru a v přestřelce je zabit. Muži z lodi HADESHA ukradnou třicetimetrovou diskovou loď a uniknou ze systému.

Poté bezcílně plují vesmírem. Ukáže se, že zásoby na palubě člunu chybějí, a tak je Dermitron nucen odletět do světů. Na planetě pomocných lidí Rombeyů kradou ovoce z plantáží.

O deset dní později dojdou i zásoby pro provoz lodi. Letí do opuštěné kolonie Vronaar. Tam doplní zásoby a zmaří útok agentů POGIM, kteří na Vronaaru přepadávají vzbouřence.

Po útěku z Vronaaru se stanou svědky toho, jak je Orbanashol III. odhalen ve volbách díky manipulaci Lebo Axtona.

Dermitronova skupina se rozhodne vybírat peníze z vraků lodí. Při práci na vraku je překvapí Corpkor a Ledový dráp, kteří jsou na podobné misi s POLVPRONem. Dermitronova skupina je ohromena. Jakmile však objasní svůj cíl, jsou přijati do povstaleckých sil.

Morvorner Sprangk pověří Dermitrona velením lodi MEDON, která byla přestrojena za obchodní loď a má pouze dvacetičlennou posádku. Měsíčňan si vezme do posádky svých pět kamarádů z HADESHY.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Mondträger« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál