Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 253
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 253
Název:Země Vergessenů
(Land des Vergessens)
Autor:Dirk Hess
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Akon-Akon
« AT 252 • chronologicky • AT 254 »
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.499 da Ark
Atlan a Fartuloon na útěku - Zakázaná oáza nabízí azyl navždy

Stehlea z Ra-Drohnu byla svým otcem poslána ke svému učiteli Sooksmoornovi, který žije nedaleko horského města Solvanth. Solvanth je letovisko, kde se Akonové z vyšších vrstev věnují lovu a dalším radovánkám. Když je Akon-Akon během inspekce rozpoznán, začíná útěk od bojových robotů. Chlapec z Perpandronu se nakonec uchýlí k poslední možnosti a spustí lavinu, která zasáhne i Solvanth.

Sooksmorn a Stehlea z Ra-Drohnu se vydávají do Solvanthu, aby pomohli se záchrannými pracemi. Akon-Akon využívá svých schopností, aby k němu Stehlea dovedl. Po jeho záchraně se oba chystají odletět, ale Sooksmoorn je zastaví.

Sooksmoorn chce nejprve Akon-Akona předat policii. Pak se postupně nechá přesvědčit, že Akon-Akon chce pouze prosadit návrat Arkonidů domů. Sooksmoorn patří k Superočím, bratrstvu filozofů a vědců, kteří studují vývoj akonijského lidu. Nadoční mají velkou moc a v pozadí určují politiku Velké rady. Sooksmoorn chce do případu zapojit vůdce Nadočí, Velkého Oka Partha z Rovosu.

Nejprve však Akon-Akon zavolá Xremisovi z Ra-Drohnu a posměšně mu pohrozí, že zastřelí jeho dceru, pokud nezastaví popravy Arkonidů. Ra je tak v poslední vteřině zachráněn před smrtí v rozpadové komoře.

Parth z Rovosu vyhledá Sooksmoorna, načež mu Akon-Akon vypráví svůj příběh. Díky Sooksmoornovu příslibu politického řešení chce Akon-Akon přivést Stehlea z Ra-Drohnu, Atlan a Fartuloon do nového úkrytu. Dva posledně jmenovaní už mezitím mají problémy s policisty, kteří kontrolují kanály. Spojenými silami jsou strážci zákona omráčeni nebo zhypnotizováni.

Akon-Akon si jako úkryt vybral Zakázanou oázu, o které mu řekla Stehlea. Akon-Akon, unavený životem v normální společnosti, se uchýlí do Oázy. Za tímto účelem převedou veškerý svůj majetek na stát a zmizí v oáze, což je velká oblast chráněná energetickou clonou. Kamery v oáze mohou používat pouze členové rady.

Akon-Akon využije svých schopností a propašuje trojici dovnitř Bránou zapomnění. Brána je osobní zámek, kde se vymažou vzpomínky příchozích. Pouze Atlan je díky svému extra smyslu ušetřen. V oáze se žije v barbarských podmínkách: bez moderních technologií bojují muži proti ženám o nadvládu v oáze, aniž by si pamatovali moderní technologie.

Ve Velké radě je odhalen příběh Akon-Akonova původu. Parth z Rovosu se zasazuje o zrušení trestu smrti a navrhuje, aby byl Akon-Akon poslán na Arkon se svými arkonidskými společníky, jak bylo původně plánováno. Nakonec zvítězí superočko. K dispozici bude automatizovaná stometrová velitelská loď. Akon-Akon se však zbaví Atlan a Fartuloon, protože nikdo nesmí opustit oázu.

V oáze Stehlea přeběhne od Ra-Drohna k ženám. Atlan a Fartuloon pomáhají bránit Bas-Toborgův hrad. Přitom se jim podaří Stehlea znovu zajmout. Atlan je vybídne, aby se s ní vydali k ochranné cloně, kterou obyvatelé oázy považují za konec světa. Po vyhrané bitvě proti samozvaným hraničářům nechá Atlan Fartuloona prorazit strukturální díru v energetickém štítu.

Před oázou se Fartuloonovi a Stehlei vrátí vzpomínky. K výbuchu došlo těsně před plánovaným odletem. Akon-Akon ovlivní Stehlea z Ra-Drohna, aby si ho nepamatoval a nechal ho jít. Atlan, Fartuloon a Akon-Akon se připojí ke svým společníkům, načež hvězdná loď odstartuje podle plánu a opustí Modrou soustavu. Xremis se však od Ra-Drohna dozvěděl, že Atlan je ve Velké říši pronásledován, a nechal loď naprogramovat na přímý let do soustavy Arkon.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Land_des_Vergessens« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)