Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 215
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 215
Název:Útočiště nesmrtelných
(Zuflucht der Unsterblichen)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 214 • chronologicky • AT 216 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10498 da Ark
Dobrodružství na hranici mezi vesmíry - flotila sebevrahů se blíží

Konečně je dosaženo Ledové sféry! Zatímco Atlan a Crysalgira sledují na obrazovkách své lodi s dvojitou pyramidou tajemný vesmírný sektor, automatický sledovací systém hlásí výskyt asi 10 000 hvězdných lodí. Křížová výprava do Jardenu dorazila. Oba Arkonidé nechtějí nečinně přihlížet tomu, jak se obětuje asi milion Tejontherů, i když jim Chapat důrazně radí, aby nezasahovali. Pomocí malého člunu plánují letět ke křižácké flotile navzdory přítomnosti devíti varganských dvojitých pyramidových lodí, aby zabránili Tejontherům obětovat se. Atlan rozezná vlajkovou loď flotily. Navigace v rámci flotily je kvůli trhavému manévrování jednotek poměrně obtížná. Křišťálovému princi se podaří ukotvit člun k trupu vlajkové lodi. Na hlavním velitelství se Atlan snaží přesvědčit velitele, aby změnil kurz. Zcela uchvácený Tejonther se však na Arkonida vrhne a sváže ho.

Mezitím se do Ledové sféry dostali také Fartuloon, Ledový dráp, Corpkor a Ishtar. Byly dopraveny do Yardenu strukturální přechodovou komorou. Thayntro, který je se svými muži vyzvedl z Xermatocku, je přivede ke Kandrovi a Kretonovi. Zatímco Kandro je pro vykonání dávno vyřčeného rozsudku smrti nad Ištar, Kreton je zpočátku proti. Chce popravu odložit až do konce křížové výpravy. Tři vzbouřenci z Kraumonu jsou zavřeni v kajutách. Tajně je navštíví Vargo. Žádá o pomoc při zničení překladače, jehož používání již přineslo mnoho utrpení mnoha lidem.

Princezna Crysalgira uvolní kotvu a řídí člun zpět k lodi s dvojitou pyramidou. Chapat s ní naváže telepatický kontakt a požaduje, aby Arkonid uvolnil vlajkovou loď Tejonther z flotily pomocí poutacích polí a provedl krátký let rychlejší než světlo. To vše musí být provedeno bez upoutání pozornosti pozorujících Vargánů. Princezně se skutečně podaří zpomalit vlajkovou loď pomocí vlečných paprsků a zůstat za flotilou. Jejího úsilí si však všimne devět varganských lodí a obklíčí obě hvězdné lodě. Dvojité pyramidové lodě vezmou Crysalgiřinu loď a Tejontherovu vlajkovou loď do vleku a táhnou je k Ledové sféře. Čtyři Vargani ve skafandrech se nalodí na tejonthijskou loď. Jedním krokem se znovu vynoří, nasednou na své čluny a naberou kurz ke Crysalgiřině lodi. Princezna a Atlan jsou připoutáni k sedadlům. Poté Varganové řídí loď se dvěma pyramidami k Ledové sféře. Vlajková loď Tejonther se připojí ke křižácké flotile, která se brzy ponoří do Trhliny kontinua a obnoví rovnováhu na dalších 300 let.

Atlan, Crysalgira a Chapat jsou zavřeni v prostorné kabině. Navštíví je Kreton a Kandro. V jejich společnosti je mnoho krásných Vargans a mladých Vargans. Křišťálový princ a princezna jsou postaveni před úkoly, které pro ně Vargani připravili. Rozhořčení obou Arkonidů nad tím, že byli zneužiti jako chovné exempláře, je velké. Oba vůdci Nesmrtelných jim chtějí dát čas na aklimatizaci.

Poté, co Varganové zmizí, informuje Chapat svého otce, že našel Ištar, Fartuloona, Iceclawa a Corpkora. Atlan se vydává sám hledat své přátele. Strážného stojícího před jejich kajutou přemůže dagorským chvatem. Mezi ním a Ištar leží 148 spojovacích trubek. Ve čtyřicáté dvojité pyramidové lodi si musí udělat přestávku. Zima na něj doléhá. Tato loď je pod kontrolou sekty Kraitů. Arkonide je postřelen podivným zařízením se spirálovým chodem a ocitá se na planetě v makrokosmu. Tam se setkává s humanoidní rasou jezdců. Při divokém útěku se dostane na základnu Lothurnů v horách. Atlan je schopen proniknout do terasovité struktury. Arkonid najde velký sál, v němž několik stovek Lothurnů napjatě hledí do hlubin na ochozu. Tam se vznáší nesčetné množství zářících malých koulí. Na okraji hvězdokupy je vidět mléčná skvrna mlhy o velikosti dlaně. Varganským domorodcům se podařilo zviditelnit část mikrokosmu. Z poznámek Lothurnů, kteří stojí v jeho blízkosti, je zřejmé, že chtějí v centru mikrokosmu vytvořit implozní pole, které přitáhne a zničí všechna slunce, planety a také Yarden. Atlan za žádných okolností nedopustí masové vraždění. Aktivuje autodestrukční obvod technického zařízení, aby vytvořil implozní pole. Zatímco stroje zahynou při prudkém výbuchu, Atlan je zachycen modravým energetickým polem Lothurnova konvertoru a vržen zpět do mikrosvěta vzniklým tunelem o průměru tří metrů.

Křišťálový princ se znovu zhmotní v lodi s dvojitou pyramidou spolu s horou trosek z makrokosmu. Trosky pod sebou pohřbily stoupence sekty Kraitů. Když Atlan odplouvá na další loď, Vargané si všimli jeho útěku a vyslali pátrací skupiny. Arkonid je objeven, ochromen a vrácen do svého vězení v Chapatu a Crysalgiře. Přestože v makrokosmu strávil na planetě více než dva dny, v Jardenu strávil jen asi šest hodin. Krátce poté, co dokončí vyprávění o svých dobrodružstvích v makrokosmu, Vargo tajně vstoupí do ubikací vězňů. Varganský vědec jim slíbí pomoc, pokud mu pomohou zničit snímač, který vyvinul. Vargo se souhlasem obou Arkonidů odvede Chapata k matce. Starý Vargan pak opustí ubikaci.

Kandro a Kreton nechají Atana a Crysalgira odvést na další loď s dvojitou pyramidou. Tam byla část hvězdné lodi přeměněna na park, který má od nynějška sloužit jako obydlí obou Arkonidů. Mají se připravit na svou roli v míru. Atlan si na umělé obloze všimne vysílačů emotivních zářičů, které jim mají nedobrovolně pomáhat. Atlan doufá, že Vargo zasáhne dřív, než budou muset sloužit jako chovné objekty.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Zuflucht_der_Unsterblichen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)