Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 196
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 196
Název:Modří ze Somoru
(Der Blaue von Somor)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 195 • chronologicky • AT 197 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 32. Coroma až 9. Tartor 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Mikrosvět ukazuje svá úskalí - Atlan na útěku před lovci otroků a démony

Atlan uniká z horské řeky. Zdá se, že po cestě divokou řekou uvízl v opuštěném úseku země. Náhle se ve vzduchu ozve hučení. Nízko letící podivný létající stroj se blíží k místu, kde se nachází Křišťálový princ. Mřížové zařízení provede nouzové přistání. Atlan se snaží osvobodit oba piloty z poškozeného letadla.

Dva Somorci Beikla (ve skutečnosti Beiklanterfaceris) a Zickjal se chlubí svým prototypem. Dvě poměrně malé a křehké bytosti se chovají dost drze. Atlan chce pomoci oběma pilotům opravit vrtulové letadlo, které je pro Arkonidy primitivní. Na oplátku požaduje, aby ho vzali s sebou. Atlan se také vyptává na princeznu Crysalgiru a Greka-3, ale ti dva jsou Somorcům neznámí.

Místo toho Beikla při sběru dřeva objeví lovce otroků. Dvacet Zradů pluje na velkém plochém člunu po nedaleké řece. Objevili koš Atlanova balónu a nyní pátrají po jeho pasažérovi. Oba Somorci a Atlan se snaží co nejrychleji uvést loď do stavu způsobilého k letu. Neohrabaná Beikla mu však příliš nepomůže. Motor začne špatně zapalovat. Zradus zaútočí na startovní letadlo. Oštěp zasáhne Zickjala do kyčle. Somorián ztrácí vědomí. Atlan není schopen zabránit blížící se havárii. Zickjal je probodnut kovovou vzpěrou a umírá. Atlan vynáší Beiklu z vraku letadla. Bažinatá půda poněkud zmírnila dopad. Arkonid získá většinu vybavení, zásoby a spoustu nářadí. Vrak je opuštěný.

Somorský Atlan na primitivní mapě vysvětluje cestu na svůj domov Somor. Atlan přitom objeví zemi Teghment, domov "těch, kteří přišli z temnoty". Arkonid tuší, že za tajemnými mocnými bytostmi stojí kosmonauti, a doufá, že tam najde Crysalgira a Greka 3. Proto naléhá na Beiklu, aby nejezdila k Modrému moři, ale do Teghmentu. Somorian pod prudkým protestem souhlasí.

Atlan brzy pojme podezření, že Beikla se v žádném případě nevydala cestou do Teghmentu. V noci Beikla omráčí Atana ve spánku a zmizí i se všemi zásobami a vybavením. Arkonid znovu najde Beiklu ve Skleněné stepi. Modrá je v sevření velkých humanoidů. Atlan je schopen osvobodit modrou loď. Při pochodu Skleněnou stepí směrem na Teghment jsou Atlan a Beikla napadeni skleněným démonem. Píchnutím do oka lze mutanta odehnat. Atlan se dozví, že Skleněná step prý vznikla v době, kdy zemi vládl šílenec Motros, který vysílal výpravy do Teghmentu. V důsledku toho Teghmenterové zničili jeho Skleněný palác, jehož trosky se válely po zemi. Atlan si uvědomí, že sklenění démoni jsou skutečně obětí mutace.

Během nočního odpočinku Somorčan opět zmizí. Ráno je Atlan nucen si uvědomit, že džungle před ním v žádném případě není hranicí do země Teghment. Beikla vedla Arkonidy do Jongquatzu. Teghment je vzdálen mnoho dní pochodu.

Ve vesnici na břehu řeky je Atlan vřele přivítán. Unao a zejména Saia se o něj postarají. Na počest Arkonida bude uspořádána hostina. Kromě vyprávění o Dophorovi, Jansonťanech a dosavadních zážitcích na tomto světě mu Atlan řekne, že hledá Crysalgira a Greka-3. Unao mu oznámí, že je viděl. Během hostiny je křišťálovému princi podán silný halucinogen. Atlan má být zbaven vůle, aby nedělal potíže, až bude předán Somorcům jako otrok. Saia však s plánem svého druhu nesouhlasí. Dostane Atlana do člunu a dá mu protilátku.

Malá loďka pluje po Třech řekách. Druhý den ráno Atlan pod vlivem silných halucinací protilátku ztratí. V okamžiku procitnutí nad sebou rozezná tvář pokrytou černou srstí se dvěma žlutýma očima. Vruumys, jak si cizinec oblečený do třpytivého světle modrého ochranného obleku říká, podá Atanovi tekutinu, která halucinace rozptýlí. Atlan se vydá na palubu malé lodi plující po Jongquatzu. Když je Atlan opět v pořádku, zeptá se Vruumyse, kde je arkonidská princezna a Maahk. Ačkoli se kosmonaut pohybuje v oblasti už několik týdnů, až dosud si ničeho z hledaných nevšiml. Vruumys hledá věčný život. Vypráví Atlantovi příběh o neznámých bytostech, které v deltě ústí řeky Jongquatz potopily urny, jejichž obsah prý dává věčný život. Vruumys již vyzvedl šestnáct uren, ale jejich obsah se kvůli mořské vodě stal nepoužitelným.

Vruumys požádá Atana, aby mu pomohl najít nepoškozenou urnu na dva dny. Pak vysadí Arkonida na západním pobřeží Jongquatzu, aby mu umožnil přesun do Teghmentu. Pokud však bude jejich pátrání úspěšné, hodlá Vruumys křišťálového prince doprovázet.

Sledovací zařízení lodi spustí alarm, když je urna objevena v hloubce přibližně 100 metrů. Vybaveni potápěčskými obleky a vyzbrojeni harpunami se oba muži ponoří do vody. Vyzdvihnou dvoumetrový kontejner. Vruumys připevní k urně antigravitační zařízení a manévruje s ní na povrch. Na palubě lodi Vruumys otevře urnu pomocí jakéhosi energetického blasteru. Vezme dvě kádinky a naplní je životodárnou tekutinou, která však vydává štiplavý zápach. Zatímco Vruumys pije se zavřenýma očima, Atlan vylije obsah svého poháru zpět do urny. Má podezření na tekutinu. Oba muži se odeberou do svých kajut. Jen o několik minut později je Atlan vylákán do kabiny kosmonauta jeho sténáním. Černá srst se změnila na světle šedou. Vruumys tuší, že musí zemřít, protože vypil tekutinu, která je pro něj jedovatá. Posledními slovy požádá Atana, aby odplul do Modrého moře. Tam se vydá na západ podél pobřeží, kde najde svou hvězdnou loď. Po těchto slovech Vruumys umírá.

Atlan vloží tělo do urny a potopí nádobu do Jongquatzu. Nyní řídí loď do Modrého moře. Po krátké cestě je člun vyhozen do vzduchu. Atlan padá do moře. Loď se rychle vzdaluje od Arkonida, než dojde k prudkému výbuchu, který signalizuje konec lodi. V mohutném proudu plamenů je loď roztrhána na kusy. Atlan plave ke břehu, aniž by ho mořští tvorové rušili. Na břeh se také vyplavují trosky z lodi. Při prohlídce Atlan najde ochranný oblek podobný tomu, který nosil Vruumys, a těžký, třpytivý stříbrný nástroj sestávající z koule o průměru tří centimetrů, kolem níž jsou tři hroty v délce prstu. Atlan si oblékne skafandr a vydá se na cestu na západ v naději, že najde vesmírnou loď kosmonauta.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Blaue_von_Somor« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)