Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 194
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 194
Název:Piráti mikrosvěta
(Die Piraten der Mikrowelt)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 193 • chronologicky • AT 195 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 30. až 32. Coroma 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Křišťálový princ mezi nájezdníky - nebezpečná dobrodružství v zemi bez slunce

Atlan a Gjeima letí na jih na Bruzacku. Krothenbeeter se nikdy neunaví oslovit křišťálového prince, který však na její návrhy reaguje negativně. Rychlostí asi 200 kilometrů za hodinu letí Bruzack nad krajinou, kde stále více ustupuje sníh a led. Stepní oblasti jsou porostlé trávou vysokou až po pás. Atlan náhodně cvakne několika spínači a páčkami. Bruzack se začíná zmítat, ale udržuje celkový směr na jih. Systémy objektivů na výsuvných trubkách se vysouvají z vozidla. Při hledání lovné zvěře se Bruzack pohybuje samostatně po moři travin. Při spatření obří ještěrky vydá vozidlo kvílení podobné siréně. Teleskopické čočky jsou zasunuté. Bruzack letí rovnoběžně s prchajícím ještěrem. Útokům obřích šelem se lovecké vozidlo obratně vyhýbá. Dvě hlavně zbraní jsou vysunuté. Je vystřeleno velké množství nafukovacích nábojů. Praskající balónky pokryjí ještěrku kalným filmem a ochromí ji, takže se zřítí na zem. Bruzack vydá další vítězoslavné kvílení sirény a pokračuje v divoké jízdě na jih.

Zjevná porucha způsobí, že Bruzack tvrdě dopadne na zem. Lovecké vozidlo znovu nabere výšku, znovu se prohne a smykem se prožene trávou vysokou až po ramena. Stroj se rozjíždí různou rychlostí. Nakonec se Bruzack nadobro zřítí na zem. Jednotkou se rozlehnou exploze. Tráva vzplane doutnajícím ohněm. K obloze vyrazí hustý sloup dýmu. Atlan a Gjeima vyskočí z vraku a rychle se vzdálí z nebezpečné zóny. Další a další výbuchy zapalovaly Bruzack.

Atlan a dívka pokračují pěšky. Nad rozlehlou planinou se na obloze objevují velké pestře pomalované upoutané balóny s koši zavěšenými pod nimi. V širokém rozestupu se blíží k místu, kde se nachází Křišťálový princ. Bojovníci v koších střílejí z luků zápalné šípy a zapalují suchou trávu na pláni. Hrozí, že plameny uvězní Atana a Gjeimu.

Krothenbeeter se osvědčil jako výborný vrhač kamenů. Gjeimovi se třemi dobře mířenými hody podaří proříznout trup jednoho z dvanácti balónů a plyn, který balón drží ve vzduchu, pomalu uniká. Loď se přiblíží k zemi natolik, aby Atlan mohl nastoupit do koše. Mezi Atlanem a oběma muži v koši se strhne boj. Arkonid a jeho společník jsou mylně považováni za barbary ze Zničeného lesa, s nimiž se balonáři opakovaně dostávají do konfliktu. Plyn potřebný pro let se vyrábí přímo na palubě chemickým procesem pomocí zvláštního zařízení a do balonu se přivádí tenkou hadicí. Tato plnicí hadice se vznítí. Plameny dosáhnou balónu během velmi krátké doby. Hmoty plynu unikající trhlinou se vznítí. Koš dopadne na zem. Atlan se vykutálí z koše. Všude kolem něj jsou plameny. Křišťálový princ popadne jednoho z mužů a odnese ho do bezpečí. Pak z posledních sil vynese druhého muže z hořícího pekla. Pak se Atlan vyčerpaně zhroutí.

Gjeima znovu probudí jeho ducha mokrým kožichem. Posádky balónů se přibližují. Atlan vypráví Darrnoghovi o Krothenbeetovi a letu s Bruzackem. Na otázku o princezně Crysalgiře a Maahk Grek 3 nedokážou Darrnogh a Pverganth odpovědět. Gjeima a Atlan se připojí ke Scaltokovi v koši a odletí s balóny do Zničeného lesa.

Pirátské balóny zakotví ve zničeném městě. Při průzkumu města objeví Atlan na stěnách sálu reliéf, který vypráví příběhy o hvězdných lodích, planetách, měsících a kosmonautech. Jansonťané také nacházejí sklady podivných zařízení. Atlan náhodou aktivuje osvětlení, které stále funguje. Při putování chodbami objeví křišťálový princ skladiště plné nářadí, které je pro piráty cenným nálezem.

V dalším půlkulatém sále Atlan ohromí pohled na planetárium. Malá světla simulují galaxie, hvězdokupy, mlhoviny a celé systémy Mléčné dráhy. Zatímco je Atlan pohroužen do rozjímání, hvězdy na displeji začínají zářit intenzivněji. Sálem proletí blesky a zničí planetárium.

Darrnogh a jeho muži objeví v podzemní části zničeného města sektor, kde je zřízeno mnoho ubikací. Kromě zbytků textilu zde však piráti nic nemají. Jejich návratu k balonům nestojí nic v cestě. Mezitím se přihnala bouřka a trhá kotvy balónů. Jansonťané se zoufale snaží v lijáku dostat ke svým vozidlům a uložit cennou kořist. Útok barbarů jim však zhatí plány. Atlan dokáže vylézt po provazovém žebříku a vyšplhá se ke koši. Gjeima je mu v patách. Kolem nich bojují barbaři a Jansonťané. Některé balónky praskly. Když se Atlan dostane do koše, všimne si, že se pod balónem objevili barbaři a míří kuší vzhůru. Arkonid mečem přeřízne kotevní lano. Gjeima je zasažen bleskem do krku. Dívka ztratí rovnováhu a dopadne mrtvá na zem.

Silný vítr unáší balon nad lesem ruin. Atlan se přiváže, aby nespadl přes palubu. Křišťálový princ prochází mlžnou zónou, krupobitím a hurikánem. Když se balon konečně dostane do klidných vzdušných proudů, Atlan je v koncích. Na trase letu se zvedá horský masiv. Balon narazí do skalní stěny a praskne. Koš se převalí přes skalnatý svah a skončí v dravém potoce. Pádem přes vodopád koš téměř končí. Divoká jízda pokračuje. Atlan je nucen čekat na příznivou příležitost v klidnějších vodách, aby mohl opustit rozpadající se koš. Extra smysl se snaží zabránit tomu, aby zcela vyčerpaný Atlan usnul, protože by to mohlo znamenat smrt. Ale křišťálovému princi je všechno jedno. Chce mít konečně klid.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Piraten_der_Mikrowelt« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)