Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 190
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 190
Název:Světlo Vergessenů
(Licht des Vergessens)
Autor:Harvey Patton
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 189 • chronologicky • AT 191 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 22. a 23. Coromar 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Návrat z mikrokosmu - do světa v područí cizích sil

Na arkonidské koloniální planetě Cherkaton loví Letschyboa a Derischban Oblor kolbise. Oblor chce jednu z cenných kožešin přivézt domů své ženě Scotaře. Kvůli Oblorově neopatrnosti se však kolbišti leknou a utečou. Oba muži se musí vrátit zpět bez kořisti. Během pochodu zpět ke kluzáku se na obloze Čerkatonu objeví vesmírná loď. Loď, která za sebou táhne ohnivý ohon, se řítí k povrchu planety. Výbuch rozmetá velké části vesmírné lodi. Derishban Oblor je rozdrcen troskami. Letschyboa přežije bez zranění. Hvězdná loď se zřítí a dopadne daleko.

Křišťálový princ Atlan se probudí v zásobovací místnosti na palubě lodi SKORGON. Do normálního vesmíru se vrátil průlomem z mikrokosmu Dnofftries. Přitom získal zpět svou původní tělesnou velikost. Atlan zjistí, že SKORGON přistál na planetě. Přetlaková komora je otevřená. Magantilliken, varganský kat, opustil loď. Atlan chce využít příležitosti k útěku s lodí. Zavře přechodovou komoru, aktivuje trysky a stiskne startovací tlačítko. SKORGON se však nepohybuje. Vargan zřejmě zajistil, aby loď nemohla odstartovat v jeho nepřítomnosti.

Když se motory zaseknou, Atlan se znovu vybaví čerstvým oblečením, jídlem a zbraněmi a opustí loď (objeví bez lásky pohřbeného Amarkavora Henga; tělo je jen pod tenkou hroudou hlíny).

Asi za dvě hodiny chůze spatří Atlan vysokou budovu. Když se k němu přiblíží, vidí, že to není jen jedna stavba, ale malé město. S úlevou zjistí, že jeho obyvatelé jsou Arkonidé, což pozná podle typické nálevkovité budovy uprostřed osady. Zdá se mu však divné, že na polích nikdo nepracuje. Zemědělské stroje také nejsou nikde k vidění.

Když se Atlan konečně setká s prvními osadníky - jsou to zjevně Arkonidé -, všimne si, že muži a ženy právě holýma rukama okopávají pole. Křišťálový princ se snaží navázat rozhovor s jedním z mužů. Slyší jen žádost o vodu. Pohled kolonisty je matný a prázdný. Ani s Chervanem není navázána žádná komunikace. Teprve když Seracia vystoupí, Atlan se dozví, že se nachází ve městě Cherkan na planetě Cherkaton. Podle jejího přerývaného vyprávění jsou za chování Arkonidů zodpovědní Prorok nevědomosti, který dává kolonistům rozkazy, a Světlo v horách, které neustále přichází a zbavuje kolonisty inteligence. Atlan je přitahován Seracií.

Atlan a Seracia dorazí do správního centra města Cherkan. Hyperrádio bylo zničeno. Ve vedlejší místnosti najde Atlan neporušené zvukové cívky. Když jim naslouchá, dozvídá se něco o posledních svobodných dnech kolonistů předtím, než je psychicky zotročil Prorok nevědomosti. Před šesti měsíci v horách ztroskotala mimozemská loď. Krátce poté se objevilo stále více ovlivněných lidí, z nichž první zničil hyperrádiový vysílač kolonie. Od té doby se kolonisté řídí hypnopokyny Proroka nevědomosti.

Už začíná svítat a Atlan se vydává se Seracií na Císařovu cestu. Tam ve skladu najde funkční policejní kluzák, silně pancéřovaný a vybavený lehkým paprskovým dělem. Křišťálový princ řídí vozidlo z depa. Po cestě se pohybují stovky kolonistů, kteří táhnou těžký náklad. Jsou to plodiny, které se rozdělují mezi obyvatele města, aby utišily největší hlad.

Na obloze se objevuje světlo v horách. Na kolonisty působí hypnoticky a připravuje je na Prorokovy příkazy. Také Seracia hrozí, že opět podlehne sugestivnímu vlivu. Prorok zajal cizince. Aby se podobným incidentům v budoucnu vyhnul, nařídí zabít každého cizince, který se na Čerkatonu objeví. Atlan se nyní ocitá ve vážném nebezpečí. Křišťálový princ vypustí kluzák. Kolonisté začnou na loď střílet paprskem. Atlan aktivuje štít kluzáku. Nastaví kurz do hor. V hluboké prohlubni obklopené lesem přistane Atlan, aby se postaral o Seracii, která sedí vedle něj a vzlyká. Dívka, které se vrátila většina svobodné vůle, se přitulí ke křišťálovému princi. Během dlouhé noci na Čerkatonu se Atlan nechává unášet svými emocemi a hormony.

Ištar, Zlatá bohyně, a Ra jsou na palubě dvojité pyramidové lodi a hledají Atlana, jehož stopu ztratili na Zerkascholpeku. Náhle se ozve zpráva z rádia. Je to varganský nouzový signál. Výchozí bod je automaticky zaměřen. Průběh je vypočítán. Dvojitá pyramidová loď nabírá rychlost.

Atlan se probouzí po horké milostné noci. Jeho problémy, především Prorok nevědomosti, však zůstávají. Po osvěžující koupeli v malém rybníčku pokračuje let do hor.

V dlouhém údolí připomínajícím koryto objeví Atlan a Seracia vrak havarované vesmírné lodi. Křišťálový princ prozkoumá trosky pomocí energetických lokátorů a naměří několik běžících jaderných reaktorů a poutací pole. Když Atlan opouští kluzák, Seracia, která se nyní zcela vymanila ze Sugestorova vlivu, zůstává v záloze.

Malý arkonidský kluzák stojí před velkým kusem trosek, do kterého vede chodba. Atlan vstoupí do chodby a zjistí, že Magantilliken nemůže opustit malou místnost. Vargan je překvapen, když se setká tváří v tvář s Arkonidem. Požádá Atlan o pomoc. Prorok začne na oba muže vyvíjet psychický tlak. Atlan, stejně jako Vargan, si všímá zpomalení myšlenkových procesů v jejich myslích. Magantilliken volá sugestora Letschyboa.

Když se Atlan vrací ke kluzáku, světlo v horách se rozzáří. Seracia se zhroutí na své židli a je naprosto netečná. Tlak na Atlantovu vůli se zvyšuje. Arkonid běží ke dvěma velkým úlomkům lodi. V hlavě slyší hlas Proroka nevědomosti. Asi po pěti minutách se Atlan znovu ovládne. Čtyřrucí a čtyřnozí válcovití roboti ho zachytí a postrčí k jednomu ze dvou kusů trosek. Dva roboti projdou s Atlanem energetickou oponou a zastaví se v jasně osvětlené hale. Letschyboa se nachází před ovládacím panelem a je připojena pomocí kontaktů ke kovovému krytu, který funguje jako zesilovač psi impulzů. Letschyboa si sundá kapuci z hlavy. Atlan se představí, stejně jako předtím Seracia, jako "Mascaren". Extra smysl upozorní křišťálového prince, že má sloužit jako náhrada za oslabeného Letschyboa. Atlan zvažuje zničení zařízení, a tím i sebe, odpálením mikrobomby, kterou nosí v kapse.

Atlan odstoupí od fragmentu lodi. Venku vidí roboty, kteří odnášejí podlouhlý kovový kontejner. Najednou ho přepadnou silné sugestivní impulzy, které ochromí jeho tělo. Do Atlanova zorného pole se dostane antigravitační disk. Stojí na něm Ištar a Ra, kteří zahájí palbu na roboty. Letschyboa mezitím také opustil vrak a střílí na Zlatou bohyni. V Atlantově hlavě se ozve několikasekundový nářek a ochromující strnulost z něj spadne. Zvedne paralyzér a zasáhne Letschyboa paralyzujícími paprsky. Po smrti neznámé bytosti v částečně zničeném přepravním kontejneru zůstávají roboti nehybně na místě. Antigravitační disk přistane a Ishtar klesne do Atlantovy náruče. Raův výraz potemní. Atlan ohlásí Ištar, kde se Magantilliken nachází. Antigravitační disk se spustí. Brzy se vrátí Ištar a Ra. Tělo varganského kata je zničeno a jeho vědomí se vrací do Ledové sféry. Letschyboa, který se probral z bezvědomí, je ošetřován. Atlan se dozví, že Prorok patřil k národu Blorbonů, který Varganové dobře znají.

Seracia přistane s policejním kluzákem a namíří pulzní pistoli na Ištar, Ra a Atlana. Ra vytáhne paprskovou zbraň. Seracia aktivuje štít kluzáku. Atlantovi se nakonec podaří dívku uklidnit a zmírnit situaci, která hrozí vyhrotit. Atlan se loučí se Serácií a Letschyboou. Na Cherkatonu zanechává SKORGON. Na oplátku požádá oba kolonisty, aby v případě potřeby rozšířili zprávu, že jistý Amarkavor Heng osvobodil kolonii z Prorokova vlivu. Na tomto světě nikdy neexistoval "Mascaren".

Letschyboa a Seracia souhlasí a odletí s kluzákem do Čerkanu. Antigravitační disk dopraví Ištar, Atlana a Ra na loď s dvojitou pyramidou. Po startu vypráví Atlan Raovi a Ištar o své odysee. Vargan trvá na tom, aby Fartuloon na Kraumonu informoval o Atlanině přežití pouze rádiem a aby okamžitě odletěl na maahckou výzkumnou základnu a zajal tam trpasličího stvořitele.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Licht_des_Vergessens« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)