Atlan 189 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 189
Název:Bloudění nicotou
(Irrfahrt ins Nichts)
Autor:Conrad Shepherd
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 188 • chronologicky • AT 190 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Atlan na objevitelské cestě - do neznámých oblastí mikrosvěta

Křišťálový princ Atlan je na palubě gravosaileru flotily mužů se dvěma jmény na cestě do Su-Ra. Loď ROBA-SUR s Atlanem zavěšeným na úvazu na zádi se blíží k obřímu gravitačnímu cyklonu. Lodě směřují do okrajové části cyklonu. Atlan je svědkem zrození světelných červů. Objeví se ještěři Gravo, kteří tyto červy loví. Ještěrky jsou příliš daleko na to, aby byly pro lodě nebezpečné.

Po několika hodinách letu flotila dorazí k Su-Ra. Atlan je doprovázen delegací Dnofftrijců k mohutnému portálu předsunuté pevnosti Brägatz Ovrosi. Za branou se rozprostírají cesty a náměstí s udržovanými zahradami. Když je Atlan veden labyrintem, všimne si postavy sedící v masivním křesle. S údivem si uvědomí, že je to Maahk. Bez dalšího přemýšlení roztrhne pouta a strhne stráže na zem. Vytrhne kopí jednomu ze strážců Voršavy a vší silou mrští zbraní po Maahkovi. Kopí prorazí tělo metanového dýchače a zasekne se do křesla. Teprve nyní si křišťálový princ uvědomí, že Maahk je již mrtvý. Bez přetlakového obleku by v jedovaté atmosféře v žádném případě nepřežil. Atlan se vzdává dnofftries bez odporu.

Atlan je přiveden před Voršavce, který mu nabídne, že ho v přítomnosti Šwebera naučí arkonidské bojové techniky. Arkonid souhlasí, z velké části díky šeptandě o jeho mimořádném smyslu.

Atlan začne učit gardisty. Brägatz Ovrosi zavede křišťálového prince do své pokladnice a ukáže mu téměř stovku světelných červů, kteří jsou tam uloženi. Atlan je náhle přenesen měnícími se gravitačními poli mezi tyto nádherné exempláře. Pod jeho těžkou vahou většina lehkých červů praskla. Ovrosi je bez sebe. Atlan prohlásí, že je nevinný, a květnatými slovy vyjádří Voršavě svou lítost. Vůdce Dnofftries se opět uklidní. Protože Atlan souhlasil s výcvikem svých strážců, má díky podivnému kodexu chování svého lidu všechny nitky ve svém království pevně v rukou.

Během výcviku si Atlan všimne, že k němu stážisté nemají velkou důvěru. Je jim nepříjemné jednat s novým Vorschweberovým důvěrníkem. Na Atlan je dokonce naplánováno přepadení. Křišťálový princ však spiklence prokoukne a překvapí je dřív, než stihnou zaútočit. Když Atlan míří k dnofftries, zřítí se pod ním kamenný ochoz v docích loděnice. Arkonid se brání divokými seknutími svého ostrého zubatého meče a způsobuje dnofftrijům těžká zranění. Hrozí však, že Atlan podlehne drtivé převaze. Naštěstí pro něj se objeví Vorschweberův bodyguard a zatlačí spiklence zpět. Atlan je Oiřinými muži odveden do bezpečí v pevnosti.

Asi po dvaceti dnech je Atlan povolán do Ovrosi. Vorschweber má pro něj poslání. Brägatz Ovrosi nechal vybavit výpravu, která se vydala na konec planiny. TOPTAN-KAU je připraven ke startu. Velký proud nese gravosailer rychle k cíli. Zanedlouho Quandd, kormidelník lodi TOPTAN-KAU, spatří černou loď, která je sleduje. Atlan doporučuje nastavit druhou plachtu. Piráti vystřelí z praku na TOPTAN-KAU a Atlan vší silou mrští mečem a přetrhne pirátům hlavní plachtu. Díky dvěma plachtám se nyní TOPTAN-KAU již nedá chytit.

O několik dní později prolétá TOPTAN-KAU mlžným příkrovem, z něhož se na kormidelníka snese chapadlo. Mlhou se táhnou další chamtivá ústa na chapadlech. Zviditelní se obří gravo-lizard. Posádka lodi se uchýlí do bezpečí v podpalubí. Rozzuřený ještěr zničí nástavbu a plachty lodi. Zůstal jen vrak bez kormidla. TOPTAN-KAU se dostává pod vliv gravitační bouře. Loď se v měnících se gravitačních polích naklání a třese. Atlan, stejně jako dnofftries, se nehodlá vzdát osudu. Dnofftries má k sobě přivázané lany a sám je přivázaný ke zbytku hlavního stěžně. Sání vtáhne TOPTAN-KAU do středu gravitační bouře. Odstředivé síly jsou tak silné, že se gravosailer dokáže uvolnit. Po několika hodinách hladkého letu vstoupí TOPTAN-KAU do jedné z obávaných neutrálních zón a klesá k Hluboké zemi. Gravosailer se dotkne dna planiny. Pouze tři z dnofftries, Quandd, Occy a Danju, přežijí nouzové přistání.

Atlan shromažďuje vybavení a potraviny. Společně se třemi dnofftries hodlá pochodovat na tajemný konec planiny. Na skupinu zaútočí modře zbarvené dnofftrie na hbitých kluzácích. Atlan zahájí palbu kusy kamene na útočníky. Listové kluzáky se odkloní a zmizí.

Po deseti dnech pochodu teplota znatelně klesá. Atlan si vyrobí plášť z plátna. Dnofftries jsou odolné vůči chladu. Zvedá se také vítr, který před sebou žene ledové krystalky. Stmívá se a země se zvedá. Začíná sněžit. Během klidu Atlan bere dnofftrijům zbraně a ničí je nebo je odhazuje daleko od nich. Chce zabránit případným útokům na svůj život. Tři dnofftrie jsou zachyceny gravitační silou a unášeny přes pláň. Atlan je nyní sám.

Křišťálový princ se proti své vůli a navzdory své velké váze začne pohybovat po rovině. Opakovaně se zvedá a padá zpět na zem. Sníh ležící na pláni tlumí jeho náraz. Když sání z okamžiku na okamžik ustane, Atlan se ocitne tváří v tvář temné stěně, která ohraničuje planinu. Černá stěna je konec mikrokosmu. Na radu svého extra-smyslu přejde Atlan na konec letadla. Arkonida zasáhne obrovský energetický šok. Vidí těla přetržená z makrokosmu do mikrokosmu. Těla patří Arkonidům! Během bitvy u Trantagossy je zasáhla radiace Trpaslíků. Atlan je poháněn směrem k trhlině, kterou pronikli Arkonidé. Křišťálový princ roste a roste, až nakonec dosáhne své původní výšky. Atana zahalí uklidňující bezvědomí.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Irrfahrt_ins_Nichts« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál