Atlan 191 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 191
Název:Princezna a Sluneční nositel
(Die Prinzessin und der Sonnenträger)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 190 • chronologicky • AT 192 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3. až 10. Prikur 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Utíká z Arkonu - kvůli lásce

Císař Orbanašol III. má plné ruce práce s více než 500 hosty, když kurýr přinese zprávu o pádu Trantagossy. Posel také vypráví o nové maahkské zbrani, díky níž se lidé stále zmenšují, až nakonec zmizí. To by také vysvětlovalo, proč Amarkavor Heng, velitel Trantagossy, není nikde k nalezení. Orbánašol je značně rozhořčen tím, že zpravodajská služba včas neoznámila překvapivý útok Maahků. Vládce volá Chergost. Slunečník má se silnou flotilou přiletět do Trantagossy, najít viníka těžké porážky a přivést ho k trestu. V průběhu takzvané arkonidské rulety, která nyní následuje, by Čergost získal dalekosáhlé pravomoci, které mu umožní další postup v hierarchii Říše, v případě potřeby i nad katy Říše.

Čergost se odváží požádat Orbánašla o čas na rozmyšlenou. Císař se na Slunečníka několik minut dívá a pak souhlasí. Orbanašol pak nařídí rozvědce, aby zjistila, proč Čergost nechce jet do Trantagossy. Muž z rozvědky císaři sdělí, že důvodem je spojení mezi Slunečníkem a princeznou Crysalgirou.

Keratoma vede Chergosta do komnat princezny Crysalgiry, což je pro Slunečníka téměř sebevražedný podnik, protože není členem arkonidské vysoké šlechty, a proto nesmí do této části Hory mudrců vstoupit bez zvláštního povolení. Důstojník vypráví princezně o svém poslání a uvědomuje si, že bude muset svou milovanou na dlouhou dobu opustit. Crysalgira je odhodlaná doprovázet Chergosta tajně. Než se oba milenci stihnou poradit, dveře se otevřou a do komnaty vtrhne oddíl čtyř naatů vedený mužem z tajné služby. Chergost je zatčen. Ani Quertamag nemůže v tuto chvíli nic dělat, nechce ohrozit vlastní život.

Chergost je odveden hluboko do Mohyly moudrých. V cele ho navštíví císař Orbanašol III. Během rozhovoru se ukáže, že panovník sleduje i princeznu. Orbanašol nabídne Slunečníkovi šanci zachovat si život tím, že přijme úkol odletět do Trantagossy. Chergost je dost chytrý na to, aby se chopil příležitosti. Vojáci z vesmírné výsadkové divize ho odvezou na Arkon III na palubě jeho bitevní lodi. Po dokončení příprav na start vzlétají jednotky letky a připravují se na první přechod.

Mezitím Crysalgira a Keratoma vymýšlejí plán, jak osvobodit Chergosta. Očekává se, že Grothmyn, mistr zásobování, v tom bude hrát důležitou roli. Princezna se snaží obloudit sukničkáře. Požádá ho, aby dostal Čergosta z kobky a vzal ho na palubu její vesmírné lodi CERVAX. Pak oba plánují opustit Arkon I a hledat útočiště na jedné z tajných planet Quertamaginů. Grothmyn slíbí, že následujícího večera doručí CERVAXu Chergost ukrytý v bedně.

Než Grothmyn začne naléhat, Crysalgira obdrží interkomový hovor od císaře. Orbanašol není příliš potěšen, když najde zásobovacího mistra s princeznou. Crysalgira informuje vládce, že jí Grothmyn pomáhá. Orbanašol dává Arkonidovi rozkazy, aby splnil každé princeznino přání. Tím se past, kterou nastražily obě ženy, stala skutečností. Crysalgira má nyní kontrolu nad zásobovacím mistrem. Musí splnit každý princeznin příkaz. Tím je šance na milostný vztah s Quertamaginem pryč.

Společnost Crysalgira má CERVAX připravený ke startu s potřebným vybavením. Přitom se vzdává drahého oblečení, luxusního zboží, a dokonce i parfémové láhve. Místo tohoto stroje se na palubu dostaly zahradnické roboty. Pozdě večer se objeví Grothmyn se dvěma roboty a velkou bednou s vypáleným rodinným erbem Quertamaginů. Roboti naloží bednu a Grothmyn s taškou peněz vycouvá z CERVAXu. Konečně je CERVAX připraven ke startu. Loď se stáčí do značné vzdálenosti od obřího vodního oblouku, orientačního bodu Zoltralů. Loď směřuje k vypočtenému bodu přechodu. Crysalgira se dostane do nákladového prostoru, je nucena vyklidit bednu s vybavením a položí ruku na zámek kontejneru. Bedna se otevře a vyleze z ní muž.

Muž ohrožuje princezny blasterem. Z očí mu vyčetl, že při sebemenším odporu zbraň použije. Velení CERVAXu se ujímá Textor, hledaný dvojnásobný vrah. Naprogramuje kurz k asteroidu Krassig na základě údajů o přechodu, které si přinesl s sebou. Let tam trvá tři dny. Během této doby je Textor neustále v řídicím středisku a řídí posádku.

CERVAX je tažnými paprsky vtažen do hangáru uvnitř asteroidu. V hangáru jsou dvě pirátské lodě stejného průměru jako CERVAX, ale opravují se. Tváří v tvář dvěma ženám se Krassigova mužská posádka rozzuří. Jeden ze zločinců se pokusí Keratoma napadnout, ale Parat Tenhor ho srazí k zemi. Vzápětí se strhne divoká rvačka, z níž Textor vyvázne a odvede obě dívky do jejich kajuty.

Keratoma je před svou kajutou obtěžována dvěma strážci. Na pomoc jí přichází Bel Etir Baj, vězeň zločinců, který se může volně pohybovat uvnitř Krassigu. Jednoho z pirátů pošle k zemi úderem dlaně do krku a druhému zlomí předloktí. Etir Baj pošle dívku do její chaty. Textor, který se objeví, si stěžuje na dva strážce.

Bel Etir Baj zásobuje Crysalgira a Keratoma zbraněmi. Pak je posádka CERVAXU osvobozena. Zavede princeznu a její společníky do hangáru. On sám se na palubu dostane až později, pokud vůbec. Pokud se jeho přílet zpozdí, nařídí princezně, aby odletěla bez něj.

Aby vyvolali chaos, propustí zbývající pirátské vězně. Mezi nimi je krvelačný ještěří tvor, olpher a šílený naat, který řádí mezi piráty a také mezi posádkou CERVAXU.

Bel Etir Baj se vybaví v dobře zásobeném skladu zbraní na asteroidu a vydá se hluboko do nitra Krassigu. Cestou umístí na klíčová místa několik náloží. V řídicím centru energie přemůže tři strážce. Etir Baj vypne napájení. V temnotě se rozpoutá nelítostný boj mezi piráty a jejich bývalými zajatci, který ztěžuje nyní panující beztížný stav Wikipedia-logo.png, protože bez energie jsou i gravitační generátory.

Velitel základny Alfert Torpeh reaguje na výpadek proudu. Má podezření, že za tím stojí Bel Etir Baj, a vydává se s několika společníky do řídicího centra. Také nařídí pirátům, aby zabili všechny zajatce včetně dvou dívek.

Bojů není ušetřena ani Crysalgira a její věrní. Zuřivý Naat se nečekaně objeví a slepě se vrhne na lidi. Přitom zasáhne Keratoma a zabije Arkonida ranou do krku. Než princezna dorazí do hangáru, její skupina se kromě ní zmenší na tři muže.

Uvnitř sídla CERVAXu je Textor, který čeká na princeznu a její muže s odjištěným paprskometem. Zločinec aktivuje interkom napojený na komunikační systém asteroidu a sleduje boj pirátů proti uprchlým vězňům. Na jedné z obrazovek poznává Bel Etir Baje, kterému se podařilo udržet Alferta Torpeha na uzdě. Textor vyhrožuje, že pokud se Etir Baj nevzdá, ustřelí Crysalgiře nohu. Bel Etir Baj odloží zbraň. Torpeh toho využije a vystřelí na Arkonida. Zasáhne baterii, která je pro Etir Baje nenahraditelná. Crysalgira se také chopí příležitosti a silným úderem do krku srazí Textora k zemi. Parat Tenhor aktivuje stínění kolem CERVAXu, aktivuje trysky a vystřelí z palubních děl na strop hangáru. Crysalgira zrychlí a CERVAX s drobným poškozením kroužkové kuličky vyrazí do volného prostoru kolem Krassiga. Jedna ze dvou pirátských lodí v hangáru je začne pronásledovat. Jedno z děl na asteroidu také vystřelí na CERVAX. Polární kopule CERVAXu je zasažena a zničena.

Mezitím se Bel Etir Bajovi podaří odpálit nálože, které rozmístil po celém asteroidu. Výsledkem je těžká destrukce. Etir Baj jde k sestřelenému Alfertu Torpehovi a posadí se vedle velitele základny. Rychle ubíhají poslední minuty, než termitová nálož v Arkonidově těle kvůli nedostatku baterie exploduje.

Na palubě CERVAXU zůstávají naživu pouze Crysalgira a smrtelně zraněný Parat Tenhor. Několik paprskových střel od pirátů téměř proměnilo loď ve vrak. Nouzový tranzit vytáhl CERVAX z nebezpečné zóny. Z posledních sil se Tenhorovi podaří opravit hyperkom. Zapne vysílač a klesne mrtvý k zemi. Crysalgira vyšle jednoduchý nouzový signál. Pak jí nezbývá než čekat na pomoc. Doutnající požáry a akutní nebezpečí výbuchu její situaci vůbec nezlepšují. Nakonec strukturální sonda ohlásí poruchu v časoprostorovém kontinuu. V bezprostřední blízkosti CERVAXu se objevila loď - ne však arkonidská, ale maahkská.

Methanatmeři se snaží přesnými výstřely umlčet rádiové zařízení CERVAXu. Mezitím se objevilo dalších osm maahkských hvězdných lodí. CERVAX je tažen vlečnými paprsky. Malá flotila proskočí hyperprostorem při přechodu do neznámého cíle.

Mezitím se Chergost na základně Trantagoské flotily snaží vypořádat s chaosem, který zde panuje. Kurýr z Arkonu mu přinese zprávu, že princezna Crysalgira zmizela. Chergost se vrhne do práce a doufá, že svou lásku brzy znovu uvidí.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Prinzessin_und_der_Sonnenträger« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
23.10.2021
1566 před NGL
34. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459510.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!