Perry Rhodan 2097 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2097
Název:Nádech svobody
(Der Atem der Freiheit)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Past pro Tata - boj o Ertrus začíná
Hlavní postavy románu:

Subeat dom Cyllken - Tato Ertrusu musí bojovat s odporem podzemních organizací

Yzziey - mladá Ertrusanka sleduje vlastní plán

Meikras - mladá Ertrusanka sleduje vlastní plán

Argin da Akkat - arkonidský důstojník se zajímá o speciální obchody

Blo Rakane - bílý Haluťan startuje s osvobozovacím komandem

Kim Tasmaene - prezident ertrusanské podzemní vlády chce svobodu pro své obyvatelstvo

Osvobození Terry je známo v celé Mléčné dráze, stejně tak i na Ertrusu. Na obsazených planetách vzrůstá odpor proti okupantům a vůle po svobodě. SEELENQEULLEM nasazený Tota Subeat dom Cyllken, se stále ještě vypořádává s obyvatelstvem, nejsou žádné pochybnosti o tom, že arkonská posádka se snaží jen o zdánlivé sblížení mezi Ertrusany a Arkonidany. Zatímco na Ertrusu aktivní hnutí odporu může slavit jen postupné úspěchy, jsou na jiných místech hotovy konkrétní plány, jak Ertrusanům pomoci. Po osvobození Terry a prohlášení Trav'Tussan, se zdá být konec okupace Ertrusu na dosah. Blo Rakane, který se s Monkeyem zdržuje v Quintově centru a ví, kde jsou dva jediné, ještě existující křižníky s funkčním caritovým trupem, zná tajný plán. Nejprve je ale bílý Haluťan Arasem Zheobittem požádán, aby se dostavil na palubu CENTRIFUGY II, protože lékař má zajímavé novinky. Zheobittovi se podařilo ze zbytků tkáně mrtvého Morkhero Seelenqeulla vypěstovat signifikantní množství protoplazmy. Aras dodává, že s pomocí této protoplazmy, která má mimořádné vlastnosti, budou moci zaútočit na SEELENQEUELLA. Blo Rakane je ohromen a povzbuzuje Arase k dalšímu snažení. Když je CENTRIFUGA II náhle obklíčena 35.000 kulovitými kosmickými loděmi, Aras zpanikaří. Blo Rakane ale galaktického medika uklidní, protože se jedná o svaz halutské bojové flotily. Blo Rakane přejde na velitelskou loď Haluťanů a setká se s Mon Vantaem, který flotilu vede. Mon Vanta požádá Blo Rakaneho aby se útoku Haluťanů na Ertrus zúčastnil jako vůdčí postava a motivátor. Ale tato funkce není Rakanemu dost dobrá. Chce se aktivně zúčastnit osvobozovacího boje a pokusí se to u Mon Vanta prosadit. Když flotila vyrazí, jsou oba Haluťani dohodnuti.

Tato Subeat dom Cyllken ale nic netuší. Mezitím co Blo Rakane přejde tajným transmiterem USO na Ertrus a připravuje hnutí odporu na budoucí útok, bojuje Tato se zcela jiným problémem. Arkonidané zajali skupinu specialistů USO a už nějakou dobu se pokoušejí, za aplikace těžkého mučení, získat souřadnice Quintova centra. Specialisté USO se ale ukáží jako krajně tvrdí a nevydají tajemství ani za cenu nejvyšší bolesti. SEELENQUELL, který se zřejmě o tuto informaci zajímá, ztratí trpělivost a posílá bitevní loď, aby vězně odvezla.

Ve stejném okamžiku, kdy arkonské bitevní lodě přistanou na Ertrusu, zaútočí zcela překvapivě flotila Haluťanů. Překvapivý útok má pro Haluťany značný úspěch. Haluťané se nesnaží zničit flotilu protivníka, ale učinit lodě neschopné boje, kdykoliv to jen jde. Rozhoří se divoká bitva, která zakrátko pokračuje na zemi. Haluťané zaberou strategicky důležitý palác Tatoa. Ten sedí ještě v relativním bezpečí za svým velkým paratronovým štítem, ale aktivity Haluťanů už začali účinkovat. Flotila Arkonidanů se už pomalu rozpadá. Část už uprchla, významná část ale pořád bojuje s Haluťany. Také na zemi se energicky bojuje. Přístroje Subeat dom Cyllkena padnou do zajetí, stejně jako Aktakul da Ertrus, vědec a konstruktér Křišťálového štítu kolem Arkonu. Blo Rakane je potěšen tímto neočekávaným úspěchem, protože Aktakul da Ertrus, ruka SEELENQUELLA, je v této době hlavní klíčovou postavou v boji proti negativní superinteligenci.

Nakonec se podaří Etrus osvobodit! Hlavní podíl na úspěchu této akce nesou přitom Haluťané. Bohužel mezi obry z Halutu je 209 mrtvých, mezi jinými i Mon Vanta, Rakanův přítel. 1000 Arkonských lodí přejde po bitvě do vlastnictví Etrusanů, aby si s nich vytvořili novou domovskou flotilu. Zbytek bývalé okupační flotily se připojí k Trav'Tussanu pod Imperátorem Bostichem a opustí soustavu slunce Kreit směrem k Traversanu.

Kim Tasmaene, nový prezident Ertrusu, vzívá obyvatelstvo, aby jednali rozvážně a ukázali svou velikost. K tomu patří předně žádná pomsta na uvězněných Arkonidanech, protože Ertrusané jsou nejen silnými lidmi, ale také mají morální a etickou úctu a uznání. Boj a válka skončila. SEELENQUELL ztratil další baštu a Ertrus jen znovu volný!

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál