Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2090
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2090
Název:Bitva o Centrální plazmu
(Kampf um das Zentralplasma)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:11.9.2001
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1304 NGL = 4891
Bré Tsinga a Oxtorňan - akce na Světě sta sluncí
Hlavní postavy románu:

Bré Tsinga - psycholožka jde do riskantní akce

Monkey - Oxtorňan si nechává svá tajemství pro sebe

Bruno - Techno-pionýr dostane zvláštní úkol

Bely Harcorn - specialista USO přinese dobrou zprávu

Caar Vassquo - Siganec vede TOMCAT a SHECAT proti Arkonidanům

10. května 1304 NGL dosahuje Bré Tsinga, kterou Perry Rhodan na žádost Monkeye vyslal, do Quintova centra. Monkey jí vyzve, aby se zúčastnila akce na Světě sta sluncí1), a navzdory své averzi vůči Oxtorňanovi kosmopsycholožka po chvíli rozmýšlení souhlasí.

S třiceti QinTechy a Katsugo TOMCATEM a SHECATEM pod velením podplukovníka Caara Vassquoa se vydává Monkey a Bré Tsinga 11. května k dva tisíce metrů velkému fragmentálnímu křižníku BOX-5511, který jednotky USO objevili těžce poškozený přibližně sto světelných let od Sluneční soustavy.Když se přes řadu relé ohlásí na Svět sta sluncí, dostane robotský velitel vraku, jak se čekalo, rozkaz, vrátit se na centrální svět Posbiů. Aby nebyli odhaleni, mají specialisté USO kromě svých PsIso-sítěk také mentální absorbéry, které byly před staletími vyvinuty v dobách bojů proti Posbiům2).

13. května dosahuje BOX-5511 svého cíle. U třiceti tisíc nových fragmentálních lodí přebudovaných na pozitronický provoz nalezne tým USO osm tisíc bitevních lodí Arkonidanů. Stále ještě není hotova přestavba centrální syntroniky na hyperinpotroniku3). Ze Suntownu byli všichni Terranci Arkonidany deportováni.

Protože je jí i Monkeyemu jasné, že jen s jejich pomocí se jim podaří osvobodit Centrální plazmu z vlivu SEELENQUELLA, vyhledá Bré Tsinga matracovité Willye. Kvůli negativnímu vyzařování plazmy jsou ale skleslí a omrzelí životem. Willy Posch zemřel dokonce už na vnitřní vysušení. Aby probudili Willye k životu, vydává se Bré Tsinga s Brunem4) a majorem Trunt Elkaarem a jeho deseti členným Siganským komandem, k Brunově Vurguzzové palírně, kterou zničili Arkonidani, a uvedou jí opět do provozu.

Mezitím se SHECAT a TOMCAT změnou svého modulárního vnějšího pouzdra změní na arkonské Katsugo, kterých Arkonidané nasadili celý oddíl v okolí Centrální plazmy. Aniž by to arkonský operátor zpozoroval, vyřadí dva Arkonské Katsugo a zaujmou jejich místo. Wildcatové objeví samostatnou pozitroniku, kterou Posbiové ovládali přestavbu Centrální plazmy.

Protože Posbiové překvapivě začnou silně poškozený BOX-5511 rozebírat, musí se tým USO přes transmiter Excalibur stáhnou do města Suntown, které nebylo hlídáno Arkonidany.

Mezitím se matracovití Willyové opijí pseudo-Vurguzzem tak, že je musí Bré Tsinga probudit proudem studené vody. Následně jim Terranka oznámí, že jejich úkolem bude zásobit Centrální plazmu multi-zheosinem poté, co bude na jejích osmdesát kopulí nanesen povlak z PsIso-kapaliny. Willyové se nejdříve zdráhají účastnit se operace, který ohrozí život plazmy, ale protože jim Bré Tsinga nedovolí žádné pochybnosti o tom, že kopule budou v každém případě pokryté PsIso-kapalinou a že přežití centrální plazmy závisí jenom na nich, nakonec svolí ke spolupráci.

Ve zvláště upravené simulační hale podrobí Bré Tsinga a Monkey osmdesát vybraných Willyů intenzivnímu tréninku a přichystají nervózní bytosti pečlivě na jejich akci. Ačkoliv se k ní pořád chová arogantním způsobem, vyvine si Bré Tsinga v průběhu akce úctu a dokonce i zadržované sympatie pro Monkeye.

Mezitím přenesou USO-Katsugo tři siganské QuinTechy k hlavní pozitronice, kterou siganci přeprogramují. Má se postarat o to, že 16. května osmnáct skupin Posbijských pracovních robotů přesně v 11:30 hodin nanesou PsIso-kapalinu na čtyřicet metrů široké a dvacet metrů vysoké kopule Centrální plazmy. Ačkoliv jsou trýzněni smrtelnými výkřiky centrální plazmy, vylije osmdesát matracovitých Willyů okamžitě poté multi-zheosin na hmotu plazmy.

SEELENQUELL okamžitě vyhlásí poplach a Arkonidané vybudují patnácti kilometrový paratronový štít kolem plazmatických kopulí a Suntownu. Aby ulehčili USO týmu, zničí TOMCAT a SHECAT polovinu arkonských Katsugo. Přesto se musí Bré Tsinga a QuinTechové před postupujícími Arkonidany stáhnout do vraku BOX-5511. Pouze Monkey a Katsugové zůstávají v Suntownu.

Ve dvanáct hodin se materializuje Perry Rhodan, kterému Monkey předal harmonogram »Operace Centrální plazma«, s LEIFEM ERIKSSONEM, šesti dalšími OBJEVITELI a 29.000 loděmi domovské flotily Sol u Světa sta sluncí a zaútočí na arkonské bitevní lodě. Když se až dosud nehybných třicet tisíc fragmentálních lodí na rozkaz osvobozené centrální plazmy postaví na stranu Terranců, Arkonidané uprchnou. Arkonidané zůstanuvší na Světě sta sluncí jsou rychle zdoláni. K úlevě Bré Tsingy neutrpěl Monkey, který musel zůstat v Suntownu, žádné zranění.

Centrální plazma přivolá čtyřicet tisíc v Mléčné dráze operujících fragmentálních lodí zpět k domovskému světu. Perry Rhodan umístí eskadru STRÁŽCŮ u Posbijského světa a dá rozkaz své flotile aby se druhý den vydala ke Kalupově Bráně. Sám ale odstartuje s LEIFEM ERIKSSONEM okamžitě, protože mu Reginald Bull dá zprávu o podezřelých aktivitách na Ferrolu5), u kterých by se mohlo jednat o známky života ID.