Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2077
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2077
Název:Temná nicota
(Die Dunkle Null)
Autor:Rainer Castor
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:12.6.2001
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1304 NGL = 4891
V nebezpečném centru Clurmertakhu - hledají nezvěstného Rytíře
Hlavní postavy románu:

Myles Kantor - šéfvědec SOL se podílí na expedici do Clurmertakhu

Atlan - Arkonidan připraví svou skupinu na všechny eventuality

Mondra Diamond - bývalá agentka SPL hledá svou zatěžkávací zkoušku

Trim Marath - mladý monochrom-mutant najde klíč k úspěchu

Icho Tolot - Haluťan narazí v Temné nule na své hranice

Clurmertakh, jediná planeta rudého M5V slunce je pouštní svět. Senzační rozruch způsobí třicet šest kilometrová, exaktně kulovitá a úplně černá »díra«, která je dvěma třetinami pod planetárním povrchem a zřejmě nenáleží ke standardnímu vesmíru. Nalézá se na poloviční cestě mezi rovníkem a jižním pólem a zdá se že je odpovědná za anomálie clusteru CLURMERTAKH. S křižníkem SOL-KR-01, zvaném TERRA, která majoru Grenjaminovi Fandwertovi, šéfovi flotily pomocných člunů, slouží jako vlajková loď, odlétá Atlan, Myles Kantor, Trim Marath, Startac Schroeder a Keifan Sogho Nirwai'Mangolem k výzkumné stanici Rytířů z Dommrathu. Kulovitá stanice, která disponuje lokálním portálem, leží 180 kilometrů od okraje »díry« a Irrismeeterny a Sambarkiny je pojmenována »Temná nicota«. Vzhledem k tomu, že při delším pobytu ve stanici hrozí neopravitelné mutace, mohou výzkumníci na Clurmertakhu zůstat jen krátkou dobu. Navzdory veškeré snaze zmocněnci Rytířů ještě nepřišli na nic o vzniku temné nicoty.

Irrismeeterové Tarion Cirima a Alinta Erquar a Sambarkinky Velyna Vinide a Elunil Eryamo vypráví, že se vzrůstajícím přiblížením k Temné nicotě začínají selhávat technické přístroje. Asi padesát kilometrů před dosažením nicoty nastupuje dezorientace. Přesto Mohodeh Kascha a jeho ATHA'KIMB se dostal až na dvacet kilometrů od kulovité zóny v poušti Cristua. Od té doby už o něm více neslyšeli.

Pro Mylese Kantora, jehož znamení galaxie na ruce1) začíná svědit, odpovídají popsané poruchy s efektem, který zaměřili při vynoření KLOTZE2). Nositel buněčného aktivátoru je proto přesvědčen, že se jedná o Strangeness-efekty.

Popletení jsou Irrismeeterové a Sambarkinové z paviánovitých Favvinta, které se neustále v bezvodném, životu nepřátelském okolí jejich stanice, objevují a náhle zase mizejí, takže někteří je mají za přeludy. Trimu Marathovi se ale podaří Favvinta s pomocí multivitamínové tabletky nalákat.

Po vydatných přípravách se Atlan 8. března 1304 NGL vydává na cestu k ATHA'KIMBu. Zkušený Arkonidan se zřekl komplexních technických prostředků jako kluzáky nebo shifty. Použití paraglaiterů je kvůli permanentním písečným bouřím nemožné. Teleportaci Startac Schroeder odmítne, protože jeho navigační smysl je ovlivňován mentálním šumem pozadí a bojí se, že by mohl být popleten. Atlanovými průvodci jsou Icho Tolot, Myles Kantor, Dao-Lin-H'ay, Trim Marath, Startac Schroeder a na vlastní přání Mondra Diamond. Po třiceti kilometrech vysazují mikropočítače v jejich ochranných oblecích. Po devadesáti kilometrech vysazují také jejich letové agregáty a galaktikové musejí pokračovat pěšky.

Nakonec se dostaví hromadná dezorientace. Ve vizi prožije Myles Kantor ještě jednou svůj rozhovor s Perry Rhodanem v září roku 1170 NGL3), osudný střet s Njels Behannon4) a použití Metalysatoru5).

13. března dosahuje sedm poutníků ATHA&&KIMB, který je zčásti utopený v písku. Příchozí jsou přijati velitelkou Nyrfolčankou6) Hiril sam Kaychiri, a jejím prvním důstojníkem Ua007j, Kybernetem z Khododu7). Předci Kybernetů byly od počátku kolektivní bytosti, kteří na Khodu vytvářeli obrovská korálům podobná patra. Před 2.8 miliony lety z nich Crozeirové7) udělali staniční velitele sta tisíc strážních tvrzí, se kterými měli vzhledem k hrozivé válce v Kohagen-Pasmereix chránit svou galaxii. Když tvrze byli později zničené, využili Khododé biomechanické zesíťování, aby se rozdělili na menší jednotky a unikli tak zániku, a stali se Kybernety.

Ačkoliv Mohodeh Kascha už před třinácti lety zmizel a posádku lodi tam zanechal, je Hiril sam Kaychiri skálopevně přesvědčená o tom, že Rytíř stále ještě žije. Atlan a jeho průvodci se vydají na cestu k Temné nicotě. Vize, které Myles Kantor a ostatní ve fázích dezorientace prodělávají, jsou stále pošetilejší.

Nakonec ho Favvinta, kterou už jednou do výzkumné stanice přivábil, uchopí za ruku a Trim Marath je přesunut do tundrovité krajiny pod modrým obřím sluncem. Zde nepůsobí žádné rušivé vlivy a proto může translátor monochrom-mutanta rychle analyzovat řeč paviána, kterého pojmenoval jako Wania Obou. Bytost, která se velmi zajímá o multivitamín, nabídne, že Favvintové galakticky dovedou stejnou cestou k Temné nicotě, jako to kdysi udělali svému »příteli«, kimbaniskému Rytíři.

Ačkoliv netuší oč se jedná, jestli Favvintové provádí úrovňovou teleportaci do paralelního universa nebo mění gradient reality, jako to dělal Sato Ambusch9), důvěřuje Atlan a jeho průvodci paviánovi. Ti je přenesou nejdříve do vápencovité krajiny v bezprostředním sousedství bojiště, odtamtud na povrch obrovské kosmické stanice a po tom do zóny ledu a sněhu. Obrovské kamenné hlavy tu lemují cestu do města, v jehož středu stojí velká pyramida, černá jako smůla. Následně projdou pod červeným a oranžovým sluncem hory, jejichž svahy jsou pokryty zvětšeninou reliéfových vylíčení mytologických scén, skrovné vrchoviny a krápníkové jeskyně s bizarními útvary, až se nakonec opět dostanou do pouště Clurmertakhu, necelých sto metrů od Temné nicoty.

Zde nepůsobí ani duchovní dezorientace ani narušení techniky. Povrch nicoty se ale ukáže jako neprůchodný, a po Mohodeh Kaschaovi nenajdou žádnou stopu. Icho Tolot nabídne Atlanovi, aby mu jako po skoku CRESTU slunečním šestiúhelníkem a přistání na planetě Power10), nastoupil na záda a společně obešli nicotu. Když Haluťan s Atlanem a Mylesem Kantorem 16. března opět dorazí do výchozího bodu své 106 kilometrů dlouhé cesty, je Startac Schroeder už půl hodiny pohřešovaný. Trim Marath věří, že se teleportoval do nitra Temné nicoty.