Perry Rhodan 2076 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2076
Název:Hvězdný lodivod
(Der Sternenlotse)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:5.6.2001
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1304 NGL = 4891
SOL v zakázaném sektoru - intervence z hyperprostoru
Hlavní postavy románu:

Atlan - arkonidský velitel expedice se chce dostat se SOL k planetě Clurmertakh

Arban Rousmitty - cílený sugestor se stává hrdinou, aniž by sám chtěl

Kerper Latif - kybernetik se stává zvoleným mluvčím posádky SOL

Necker Rhavved - »Lovec poklad« udělá v prostřední části SOL zvláštní objev

Icho Tolot - Haluťan se vydává na expedici do pole trosek

07C.03K01 433.904D (2. března 1304 NGL) se zdržuje irrismeetský cílený sugestor2) Arban Rousmitty na Urirgi, centrální planetě clusteru 0057. V jeho doprodu se nachází Montigi, živočich z jeho domovského světa. Malý, šestinohý Mon-Mon-Ti-Gaganaga má zeleno-fialovou pruhovanou kůži, hustý ocas a černou kulovitou hlavu se zeleně svítícími očky a dvěmi vějířovitými tykadly.

Kompaktní Urirgiané mají protáhlá, trubkovitá těla se třemi páry rukou a očima na všech stranách. S dvanácti zavalitými páry nohou se perfektně přizpůsobili gravitaci 1.93 gravů na Urirgisu.

Když hyperprostorová anomálie na palubě vyhlídkové plošiny kilometr nad hlavním městem Urirgiontra zmizí, pokouší se Irrismeet-Caranese marně s pomocí svého antigravitačního opasku zachránit spadlé urirgianiské dítě a nalomí si přitom páteř. Lékař, který ho léčí, diagnostikuje u něj dodatečně poruchu lymfatické soustavy, která při stresových situacích může vést k ohrožení života.

Bezprostředně poté je Arban Rousmitty povolán zpět do Irrismeetu. Na Irrismeetu mu vládní člen oznámí, že byl vybrán jako lodivod pro SOL na cestě do Clurmertakhu, kde cizí návštěvníci zamýšlejí hledat Mohodeha Kascha3).

Při pátrání, do kterého se Rousmitty nato pustí, zjistí, že v roce 433.898 Domm (1291 NGL) neznámý, jen několik metrů měřící objekt přistál na irrismeetiském ostrově Cirrem Invar. Když o osmnáct Kilo-Hiddynů (tři hodiny a čtyřicet pět minut) znovu odstartuje, jsou velkopočítače, hypervysílačky a všechna jiná zařízení ostrova zpustošená a skoro všechny osoby, které se tam zdržovali, jsou mrtví. Jediní pozůstali jsou Holstim Seonor, devět procent Irrismeeteranů, kteří mají vrozené duševní zamotání. Od té doby jsou neustále vybaveni tónovým signálem, který pro Caranesy nesnesitelně zní4). Jak je o událostech na Cirrem Invaru informován, navštívil Mohodeh Kashca Irrismeet a odletěl potom s irrismeetským lodivodem se svou ATHA'KIMB na Clurmertakh. Od té doby se podivné efekty v clusteru CLURMERTAKH množí.

2. března 1304 NGL zemře v SOL nano-technik Jon Finkish. Smrt svého přítele svádí kybernetik Kerper Latif na nespokojenost s nekonečnou odyseou SOL a dlouhou separaci od domova. Nahlas si stěžuje na ignoraci nositelů aktivátorů, pro které je čas něco úplně jiného než pro normální smrtelníky a rozmazává zbytečnosti expedice SOL. Kybernetik se rychle stává mluvčím všech nespokojených na palubě SOL. Atlan se ho pokusí ukonejšit, zatímco poukazuje na význam nálezů, které Mohodeh Kascha získal o Thoregonu.

Když SOL s nadsvětelným faktorem jen patnáct milionů vletí do sektoru CLURMERTAKH, je náhlou změnou hyperprostoru odhozena do normálního prostoru, a Atlanův extramozek si vzpomene na hyperprostorovou parézu v roce 1200 NGL5). S nadsvětelnou rychlostí jen pět set tisíc pokračuje činkovitá loď o několik hodin později ve své cestě. V prostřední části SOL udělají Necker, Marth a Dustaff Ravvedové další zajímavý objev. Některé sekce se ztrácejí, jiné se zase z ničeho objevují. Roztavený materiál ztrácí svoje černé zabarvení, v mnoha sektorech se vytváří přechodná bělavá mlha. 3. března objeví Necker Ravved nádobku prasklou ledem a později zpozoruje regulační značku z amorfní hroudy hmoty.

4. března dosahuje SOL soustavy Irris, a Atlan, Rousmitty a Montigi jdou na palubu pomocného člunu. Caranese může svým zvláštním smyslem vycítit hyperfyzikální překážky zakázaného clusteru a tím zkrátit dobu letu SOL.

Zklamaní tím, že Lindy Cwessy, Fanice Crayk, Kenneth Grumnan a další jeho spolubojovníci neuspěli s apelem u Atlana, se Kerper Latif rozhodne sabotovat hypertaktový pohon. Když instaluje svou aparaturu v prostřední části SOL, aby mohl použít tajemnou energii zničené oblasti, spatří jak se vynoří zelená koule, a je zasažen smrtícím šípem. Arban Rousmitty spěchá s Atlanem a Icho Tolotem do oblasti, ve kterém pracují Lovci pokladů. Atlanů extramozek, který od nedobrovolného přerušení hypertaktového letu zmrlk, se teď poprvé znovu ohlásí. Arkonidan a jeho průvodci jsou napadeny neznámou bytostí, která má tři dlouhé, štětinaté nohy, pytlovité tělo a jako pěst velkou hlavu, a jsou také napadeni šípem. Když na to Dustaff Ravved zamíří svým multitrafem, shoří to v rudém a modrém plameni.

Irrismeetiský hvězdný lodivod se připojuje k Dookiům. Ačkoliv jeho průvodce Montigi je zabit zříceným kusem trosek, prozkoumává s Lovci pokladů neúnavně zničenou oblast střední části SOL, ve které se probudilo něco mocného, které reaguje na turbulence clusteru CLURMERTAKH. Krátce předtím než SOL 5. března dosáhne Clurmertakhu, zemře Caranes, protože hrozivá prezence na palubě vypustí kolem sebe takový strach, že jeho krev se kvůli jeho nedostatečné lymfatické soustavě stane viskózní, kvůli čemuž dostane infarkt. Dookiové jsou ale přesvědčeni, že Irrismeetera někdo zavraždil.

Pohled na planetu Clurmertakh uvede posádku centrály SOL v úžas.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál