Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1907
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1907
Název:Paradoxní čas
(Paradoxzeit)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:10.3.1998
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1239 - 1290 NGL = 4826 - 4877

Po svém příchodu do soustavy Minzant se Šuuke Janner Spon, vůdce Legie domu RATHUSIM, přidá k Julianu Tifflorovi a Michaelu Rhodanovi. S časoponorkou MILOGU letí na Curayo, aby pátrali po Jii'Nevever. Gophar Ruunes, velitel časoponorky, se po přistání vydá na lov a je tak oddělen od obou Terranců. Tifflor se dostane do Umdlelého časopole, kde potká umírajícího Šuuka Raggo Sovv, bývalého vůdce Legie domu APPINATHO, který před půldruhým desetiletím všechno prodal, aby mohl následovat vnitřní nutkání, na Curayo pátrat po Jii'Nevever. Šuuk, pro kterého od té doby uplynulo jen několik dnů, padne za oběť skupině Časoztracených. Má také info-box, ale ani boxy Tifflora a Michaela Rhodana k sobě nepatří.

Kvůli zpomalenému průběhu času stráví Tifflor jen čtyři dny v umdlelém časopoli, dokud ho Gucky nezachrání, když mu Norer sdělí místo pobytu nezvěstného. Průzkum boxu Raggo Sovva, jejíž vnitřek má daleko větší objem, než se zdálo, než jsou venkovní rozměry, prokáže, že v ní jsou zcela neupravené informace. Když je za pomoci plánovacího mozku Icho Tolota vyhotoveno schéma Info-boxu, pokusí se jí Gucky telekineticky otevřít. Za dramatického světelného jevu se box ale roztaví do neforemné hroudy kovu a vypadne z ní hejno schémat, poletující ve volném útvaru.

Na popud Michaela Rhodana se všichni vydávají s časoponorkami DANTON I až VI k ostrovu paradoxního času, kde je uvězněný Jii'Nevever. Gucky se od Norera dozví, že časotorpédo Nonggů používá 5-D záření hmoty Howalgonia pro degeneraci časových kolejí, které mají Jii'Nevever držet na Curayo. Ohromeně zjistí Tifflor, Tolot a myšob, že Michael Rhodan své lidi žene s časoponorkami do ohnutým časem obklopeného pole, jehož faktor času je posunutý. Po té, co ztratí kontakt s ostatními časoponorkami, opustí Rhodan, Tifflor, Tolot a Gucky DANTONa I, aby úzkou stezkou normálního času pronikající paradoxním časem dospěli k centru ostrova.

Teleportačním skokem dosáhne Gucky roviny podobné šachovnici, kde stojí různé postavy, které postupně mění svůj vzhled. Jeden z nich pomalu přijímá obraz Ilta, zatímco Gucky současně přijímá telepatické spojení, které ho láká ke splynutím se sny Jii'Nevever. Myšob objeví výrobní zařízení, které nepřetžitě vyrábí dva metry velké, dole kuželovité roboty, kteří jsou o kus dále zase rozebírány. Gucky soudí, že nález zrcadlí nesmyslný koloběh aktuální situace Jii'Nevever, která si kdysi jako »snílka z Puydoru« podrobila svými sny velkou část své galaxie a ve svém časovězení má nadále sny, že ovládá kosmické dálky, zatímco na její skutky v Puydoru již dávno zapoměly. Pod vlivem paradoxního času potká myšob své časodvojče, sloučí se s ním, usne a je tak polapen snem Jii'Nevever.

Michael Rhodan otevře svého ducha vědomí Jii'Nevever, ale jeho naděje, že tak získá polohu časotorpéda, se nesplní. Odštěpí se od něj dvojník, který se nazývá Roi a který má povahové rysy jaké měl Michael Rhodan při svém příchodu do systému Minzant. Mezitím co mu vysvětluje, že Shabazza, která čtyři nostitele aktivátorů buněk přemístila do Puydoru, chce univerzu velice ublížit osvobozením Jii'Nevever, pokusí se Roi Michaela Rhodana odvrátit od tohoto poslání. Je ale svým starším egem zastřelen.

Tifflor se dostane do štíhle vybudovaného systému schodů a z dálky zahlédne podobu Michaela Rhodana. Díky paradoxu stráví skoro měsíc na schodech, než se k němu dostane Roi, který se tam dostane i přes smrtelné zranění s podivně roztříštěnou rukou. Pak je uchvácen snem Jii'Nevever.

Z těla Icho Tolota, který na šachovnicovém poli odporuje volání Jii'Nevever, vystoupí také dvojník, který ale po odštěpení zmizí bezestopy. Tolot nakonec najde v sektoru paláce Jii'Nevever žhavými žílami howalgonia obklopené časové torpédo. Michael Rhodan, který se tam rovněž dostal, paralyzuje Haluťana, protože mu chce zabránit, aby probudil nebezpečnou Snílku z Puydoru. Terranec inaktivuje nyní časové torpédo a přinutí Jii'Neveve z jejího snu procitnout. Současně uvolní čtyři nositele aktivátoru z duchovní blokády. Jejich 5. března 1290 NGL odložené info-boxy se staví dohromady. Nad spojenými boxy vystupuje Shabazza, nemá ale stálý tvar a jak se zdá zkládá se z hejna neobratně poletujících, uměle působících ptáků1). Shabazza se označuje jako sluha jako silného pána, který snad chce změnit strukturu univerza2) a vyzve Jii'Nevever, aby na oplátku za osvobození, srovnala jednu galaxii svými zlými sny. Potom se projekce »opeřenců« rozpadne. Snílka z Puydoru se podobá dva metry dlouhému rampouchu, který je dole tupě zakončen, ale může se pohybovat vynutím. Je to zřejmě jen polovina bytosti, která byla po délce přestřižena3). Když Jii'Nevever zdůrazní, že Snílka z Puydoru nebude nikdy ničí služkou, pošle nositele aktivátorů do svého zlého snu4).