Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan Neo > svazek 283
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 283
Název:Širá dálava
(Weite Ferne)
Autor:Rainer Schorm
Cyklus:5. epocha / Odysea
Vydáno poprvé:21. července 2022
Vydáno v češtině:-
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan

Gayt-Coor

Georges Jacques »Roi« Danton

Doyntscho

Famorosh

Před sedmi desetiletími se astronaut Perry Rhodan setkal s mimozemšťany. Od té doby se lidstvo vydalo ke hvězdám a kolonizovalo cizí světy, zapletlo se však také do mnoha vesmírných konfliktů.

Země a Měsíc již několik let obíhají kolem cizího slunce ve vzdálené kulové hvězdokupě M 3. Supertěžcí pod velením Leticrona navíc obsadili Sluneční soustavu a všechny koloniální planety Země. Mezitím se útočníky podařilo vyhnat.

V roce 2107 je mozek Perryho Rhodana unesen do vzdálené hvězdokupy Naupaumu. Stejný osud potká i dalšího Terrance, bývalého francouzského revolucionáře Georgese Dantona.

Společně hledají cestu zpět domů. Nejdříve musí zjistit, ve které oblasti vesmíru se ocitli. V astronomické observatoři je jejich pohled upřen do ŠIRÉ DÁLAVY…


Mozek Perryho Rhodana je stále uvězněn v těle Yaanzroňana, v němž se musí vyrovnat s událostmi na podivném vzdáleném světě. Rhodan si alespoň nalezl nové spolubojovníky: kromě cerebrální sestry Doyntscha a ještěrčího pilota Gayta-Coora se jeho přítelem stal také Yaanztroňan s mozkem George Dantona, francouzského revolucionáře pocházejícího ze 16. století na Zemi. Rhodana, ale i Dantona nejvíce zajímá, kde se ocitily jejich mozky a jak daleko jsou vlastně od Země. Proto se chtějí dostat do Drychasche, 7000 metrů vysoké skalní jehly, na jejímž vrcholu se nachází observatoř. Ještě předtím však navštíví trh s vesmírnými loděmi, kde chce Gayt-Coor koupit zpět svou vesmírnou loď, kterou prohrál. Společníci se rozdělí, a zatímco pilotovi se skutečně podaří lstí získat KASTA-FREIN od slizkého Bentscha a následně se vydává za ostatními, Perry Rhodan a jeho přátelé proniknou do Drychasche.

Netuší však, že jejich průvodce Famorosh byl požádán svobodnými obchodníky, aby Rhodana a ostatní zavedl k tzv. kosmologovi. Kosmolog je prastarý Yaanztroňan, který studuje prastaré artefakty své kultury a zařízení v podivuhodné skalní jehle. Doufá, že od Perryho Rhodana získá nové poznatky o tajemném odkazu cizí civilizace. A Rhodan skutečně dokáže některé věci identifikovat, například zkamenělého Loowera nebo časovou studnu. Kosmolog je poté odvede ke kruhu mozků, které tvoří zkamenělé pozůstatky Pehrtů, dávno ztracené civilizace, která by mohla odpovídat již známým Předchůdcům.

Kosmologův plán je úspěšný a mozky v Perrym Rhodanovi rozpoznají autorizovanou bytost a komunikují s ním. Zjeví se mu obraz Dao-Lin-H'ay, která mu řekne, že se musí vydat na Payntec, planetu na druhé straně kulové hvězdokupy Naupaum. Kosmolog jim ukáže další podivné místo, které nazývá observatoř, ale které nemá nic společného s observatoří na vrcholu jehly. Je to třídimenzionální časová studna, do které Perry Rhodan nahlédne. Díky ní cestuje ze Sluneční soustavy ven z Mléčné dráhy až směrem do kupy galaxií v Panně. Nakonec přistane v kulové hvězdokupě Naupaum, která obíhá kolem eliptické galaxie M87. Rhodan je v šoku, protože netuší, jak by vůbec bylo možné překonat vzdálenost 55 milionů světelných let, aby se dostal zpět domů. Je si jistý, že pokud se chce dostat na Zemi, musí letět do Payntecu. S Gayt-Coorovou lodí KASTA-FREIN tak všichni společně konečně opouštějí planetu, ale v patách jim zůstává lovkyně ceynachů Torytrae.