Perry Rhodan Neo 259 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 259
Název:Kvantový tanec
(Quantentanz)
Autor:Rüdiger Schäfer
Cyklus:5.epocha / Hlubina
Vydáno poprvé:20. srpna 2021
Vydáno v češtině:-
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan

Atlan da Gonozal

Mirona Thetin

Gucky

Thora Rhodan da Zoltral

Eric Leyden

Před téměř sedmdesáti lety se astronaut Perry Rhodan stal prvním člověkem, který se setkal s mimozemšťany. Od té doby lidstvo rozšířilo svoji sféru vlivu a kolonizovalo vzdálené sluneční soustavy.

V roce 2102 však dochází ke konfliktu s koloniemi. Je zahájen nouzový Plán Laurin – ale strašlivě se pokazí. Země a Měsíc jsou uvězněni v kulové hvězdokupě M 3, vzdálené 34 000 světelných let od domova.

S kosmickou lodí SOL se Rhodan vydává hledat příčinu tohoto incidentu. SOL se dostává do oblasti vesmíru, kde takzvaná neutrální kvanta zjevně převracejí všechny přírodní zákony naruby.

Perry Rhodan a jeho společníci doufají, že uprostřed této nebezpečné zóny naleznou odpovědi, které hledají. Místo toho se setkají s falešnou realitou a zapletou se do dramatického KVANTOVÉHO TANCE...


Atlan da Gonozal a Mirona Thetin následují zdroj podezřelého signálu, který byl zaměřen z oblasti slunečního transmiteru Gercksvira v Andromedě. Oba nesmrtelní doufají, že by zde konečně mohli najít nějaký prostředek, který by zabránil selhávání jejich buněčných aktivátorů. Na rozdíl od ostatních nesmrtelných kolem Perryho Rhodana, jejichž aktivátory přestaly sice fungovat, ale po aktivaci Nonagonu v Lokální bublině si svou relativní nesmrtelnost zachovali i nadále, toto pro Atlana ani Mironu neplatí. I během letu ke Gerksviře Arkonidan zažívá další epizodu, kdy jeho aktivátor vysadí a zachrání ho pouze včasné umístění do situativu. Když k transmiteru přiletí, nezaznamenávají žádnou aktivitu, až po chvíli se v centru slunečního pentagonu začne formovat transmiterové pole. Atlan váhá, protože to nemůže být past, pak se ale rozhodnou do pole vstoupit, neboť to může být jedinečná šance na záchranu. Když se vynoří na druhé straně, ocitají se v soustavě cizího slunce s 27 planetami. Skeny ukážou, že ale není tak cizí, jak se zpočátku zdálo, protože se jedná o Arkon, ale v době před deseti tisíci lety. Poté ke GARTAVOURU přiletí několik kulovitých křižníků a Thek'athor Holtar da Orcast je žádá o identifikaci.

SOL je vtahována do kvantové studny, a i přes veškerou snahu není možné obrátit směr letu. Zátěž pro všechny systémy je enormní a postupně začnou vypadávat, stejně jako libra štít. Když se zdá, že je s lodí konec, vstoupí do bubliny, v níž nejsou přítomna žádná neuta a štít se opět stabilizuje. Dle Geoffryho Waringera se jedná o přirozený jev, bublina se však začíná nebezpečně zmenšovat. Perry Rhodan tuší, že on je právě tím důvodem, protože jako časonoš přitahuje neuta. Aby neohrozil posádku, rozhodne se loď i přes protesty ostatních opustit. V tom se ale objeví projekce Erika Leydena, který je i se svými kolegy již několik desetiletí uvězněn v kreellu, a Rhodanovi řekne, aby se přemístil na FAIRY. Thora ani Gucky ho samozřejmě nehodlají opustit. SOL je v bezpečí a Leyden tvrdí, že si budou muset cestu ke kvantovému zdroji prostřílet. Před zraky posádky se pak objeví jádro zdroje, hrající všemi barvami a tvořené jakýmisi tyčemi, které se neharmonicky pohybují sem a tam. Když se ještě přiblíží, spatří zde kouli, která podle Leydena vyvolala impuls, jenž je zodpovědný za selhání Plánu Laurin a přenesení Země a Měsíce do Modré soustavy Akonanů. Rhodan se domnívá, že je tak u cíle své cesty a chce kouli i přes protesty hyperfyzika zničit. Pak všechno exploduje v zářivém světle a když se posádka vzpamatuje, zjistí, že už nejsou uvnitř Bacor-Kavi, ale v soustavě Arkonu. A Eric Leyden opět někam zmizel. K FAIRY následně také přilétá skupina bojových křižníků a jejich velitel Holtar da Orcast žádá o identifikaci.

Holtar da Orcast v Atlanovi ihned poznává Krystalického prince. Snaží se mu vysvětlit, že jeho loď je přísně tajný prototyp, který má být rozhodující zbraní ve válce s Maahky, ale jeho maskování selhalo. Tomu Arkonidan uvěří a nechá je letět dál. GARTAVOUR tak pokračuje až k centrálním planetám Arkonu, které jsou chráněny nespočtem bojových lodí, jako tomu bylo ve finální fázi Metanových válek. Čím víc toho však vidí, tím zvláštnější se Atlanovi vše zdá. V přestrojení se vydávají do Křišťálového paláce. I přesto, že vše zdánlivě vypadá, jak si to Atlan pamatuje, určité detaily chybí nebo se neustále opakují. Usuzuje tedy, že se pravděpodobně ocitli v kvantové realitě tvořené jeho vzpomínkami.

Když se Rhodan Holtarovi da Orcast ohlásí, Arkonidan se k jeho překvapení domnívá, že je jejich loď přísně tajným prototypem. V tom ho Rhodan nechá a představí Thoru jako velitelku projektu. Když po ní ale žádá aktuální autorizační kódy flotily, nemůže mu je poskytnout. Proto Holtar rozhodne o prohledání a převzetí jejich lodi a dislokaci na Arkon III, kde si chce údaje ověřit. Posádce FAIRY je jasné, že se ocitli v další kvantové realitě, netuší ale, na čích vzpomínkách je založena, neboť ani Rhodan, ani Thora nemají s touto epochou arkonidských dějin moc společného. Thora počítá s tím, že Holtar bude chtít dodržet tradiční arkonidskou hierarchii a než si potvrdí pravdu u svých kontaktů, nikomu prozatím jejich existenci neprozradí. Mají tak trochu času a Rhodan s Guckym plánuje, že se mezitím podívají kolem a snad se jim podaří zjistit, co se doopravdy děje a také najít FAIRY.

Během cesty do stínového paláce, kde jsou i tajné komnaty Gonozalů, Atlan narazí na nečekaného starého přítele, svého učitele Tartse de Telomar. K Mironině překvapení k němu Atlan chová až přehnaný respekt, naopak Tarts si nebere servítky a doprovodu Křišťálového prince by se nejraději hned zbavil. Je překvapen, co zde dělá a chce po něm, aby se připravil na večeři s Imperatrix. Kromě Tartse ho na chodbách paláce poznávají i další Arkonidané, všichni jsou však z jeho přítomnosti velmi zneklidněni a mají z něj strach.

Gucky má na světě války čím dál tím větší potíže teleportovat, stejně tak ani neslyší ničí myšlenky. Musí tedy pokračovat pěšky a potkávají různou směsici Arkonidanů i dalších koloniálních národů. Určité osoby jako by do tohoto prostředí ale nezapadaly, jsou to totiž Valayinové, služebníci Mistrů ostrovů. Už nějakou chvíli si Rhodan myslel, že by tato realita mohla být tvořena na základě Atlanových vzpomínek, nyní je mu jasné, že ani Mirona Thetin nebude daleko. V subplanetárních hangárech pak konečně objeví svou loď. A v tom také začne nečekaný útok Thetisanů, kteří rozpoutají chaos na Arkonu III.

Atlan s Mironou se vydávají do komnat jeho matky, Yagthary Agh'Hay-Boor. Ta je zprvu vřele uvítá, pak po nich chce ale vědět, kdo ve skutečnosti jsou a objeví se »skutečný« Mascaren da Gonozal. Druhý Atlan neboli Azgoth'athor, »černý princ«, si myslí, že ho najal jeho otec, Imperátor Gonozal VII., aby se jich zbavil. Když se Yagthara pokusí zastřelit Mironu, naskytne se jim šance k útěku. Než se však dostanou ke své lodi, zachytí nouzové volání – a není to nikdo jiný než Perry Rhodan.

Gucky z posledních sil teleportuje za Thorou a ostatními, aby jim řekl, kde najdou FAIRY. Rhodan se zatím dostane do křižníku a vyšle nouzové volání. Za okamžik mu odpoví Atlanův známý hlas. Pak si FAIRY s pomocí GARTAVOURU prostřílí cestu ven z Arkonské soustavy. Obě plavidla však začnou bombardovat neutrální kvanta a ocitají se zpět ve správné realitě poblíž kvantového zdroje. V tu chvíli se opět zjeví i Eric Leyden, který se mezitím shodl s Waringerem, že se musí znovu vydat do jádra a střílet na tzv. divers. FAIRY, SOL, DOLAN i GARTAVOUR tak spojí síly a pálí vším, co mají. Nejprve se zdá, že ani tento pokus nebude úspěšný, pak jsou ale všechna plavidla neuvěřitelnou rychlostí přitahována do středu zdroje. Okolní vesmír se opět změní a ocitají se uprostřed obrovské flotily válcovitých lodí, která je napadne. Zatímco se FAIRY, SOL a DOLAN snaží držet zpátky a pouze útoky odrážet, zničí GARTAVOUR několik křižníků. Rhodan vydává povel k ústupu. Waringer a Leyden zjišťují, že se nyní nachází v blízkosti Cygnus X-1, asi 30 000 světelných let od M 3. A divers je neposlal do další kvantové reality, ale do minulosti. SOL a její posádka se tak nachází v době Metanových válek a Rhodan si je vědom, že jejich činy by mohly mít katastrofální následky pro budoucnost.  

Aktuální data:
1.12.2021
1566 před NGL
31. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459549.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!