Perry Rhodan Neo 249 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 249
Název:Blackout Terrania
(Blackout Terrania)
Autor:Rüdiger Schäfer
Cyklus:Temný život / Nonagon
Vydáno poprvé:2. dubna 2021
Vydáno v češtině:-
Čas děje: počátek června 2090 - do 6. června 2090
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan

Gucky

Ronald Tekener

Farouq Rhodan da Zoltral

Iratio Hondro

Nelly Parksová

Rok 2090: Půl století poté, co se lidstvo vydalo do vesmíru, tvoří Solární unie základ mírumilovně rostoucí hvězdné říše. Bezpečnost lidí je však opět ohrožena: vnitřními konflikty, protivníky zvenčí a v neposlední řadě i temným životem.

Perry Rhodan doufal, že se mu toto nebezpečí podařilo odvrátit ve středu Galaxie. Ale kdekoliv se objeví bezohledný Iratio Hondro, zůstává hrozbou i temný život. Hondrovi se dokonce podaří proniknout na Měsíc a dostat pod kontrolu NATHANA, umělou inteligenci. Nyní se chystá k poslednímu úderu.

Díky obrovskému energetickému poli uvrhne celý prostor v blízkosti Země do chaosu a temnoty – všude se hroutí technické systémy. Rhodan se i přesto pokouší dostat na Měsíc, aby se se nepříteli osobně postavil. Mezitím ale nastane BLACKOUT TERRANIE…


Nelly Parksová je mladá medička, která právě s kamarádkami slaví úspěšně složené zkoušky v jednom z nejžhavějších klubů v Terranii, Suprahetu, když v tom zhasnou všechna světla. V klubu vypukne panika, protože nefunguje absolutně nic, ani multifunkční náramky ani jiná zařízení, všude je černočerná tma. Své přátele uvnitř nemůže najít, proto usoudí, že raději půjde ven. Tam ale panuje úplně stejný chaos, jako v Suprahetu. Nelly se proto vydá na cestu domů, přitom potkává spoustu lidí, kteří jsou podobně zmatení jako ona. Na ulicí narazí na havarovaný kluzák a zjišťuje, že je v něm zaklíněný bezvědomý muž. Podaří se jí vyprostit ho a dát mu první pomoc. Muž, který se jmenuje Marwyn Otombo, ji poté doprovodí do nemocnice, kde pracuje.

Jessica Tekenerová opět prožívá nepředstavitelná muka, je vyčerpaná a ví, že už Hondrův teror dlouho nevydrží. Její poslední myšlenky se točí kolem Thomase Rhodana a také kolem vzpomínek na šťastné dětství, které strávila s rodiči v Baton Rouge. Pak ji ale Hondro znovu využije, protože je jeho jedinou možností, jak doplnit energii, kterou k uskutečnění svého plánu potřebuje.

Perry Rhodan a Reginald Bull se právě nachází v Terranii, kde probírají další postup, když vše přestane fungovat. Ze Stardust Tower mají výhled na celé město, které je kompletně ponořeno do tmy, až na pár světelných ostrůvků, které však neznačí nic dobrého. Společně pak vyhledají Stellu Michelsenovou, které dělá společnost prezident Solární unie Maui John Ngata a ambasador Shalmon Kirte Dabrifa. Rhodan moc dobře ví, že se musí co nejdříve dostat na Měsíc, protože za tuto situaci je zodpovědný Hondro.

Thomas a Farouq Rhodanovi úspěšně přistáli na Měsíci a podařilo se jim dostat do NATHANA. Znenadání i zde zhasnou všechna světla. Navigace labyrintem NATHANOVÝCH chodeb je bez přístrojů téměř nemožná. Bratři předpokládají, že Hondra najdou v srdci hyperinpotroniky.

Dalším člověkem, který se k Rhodanovu překvapení zdržuje ve společnosti administrátorky, je Ronald Tekener. Dabrifa si ho vyžádal, protože ho považuje za »experta« na Hondra, poté co byl nějakou dobu pod jeho vlivem. Překvapivě se ozývají Laura a Sophie, kterým se podařilo navázat spojení díky MINSTRELOVI. Potvrzují, že blackout má původ na Měsíci a postihl celou Zemi. Dvojčata slíbí, že udělají, co budou moct, aby zprovoznili alespoň nejdůležitější zařízení zajišťující přívod energie. Perry Rhodan představuje svůj plán, jak se dostat na Měsíc: pomocí časové studny v Bolívii. A Tekener se samozřejmě dobrovolně hlásí, že ho doprovodí.

Gucky, Omar Hawk, Watson a Sofgart jen před chvílí unikli před Hondrem z NATHANOVA srdce, když vypadne proud. Myšobovi se přitíží, když zachytí neznámý impulz, který ještě více paralyzuje jeho schopnosti. Se Sofgartem se shodnou, že se pravděpodobně jednalo o nějaký kvantový jev, který nejspíše vyvolal Hondro, aby je zdržel.

Začíná svítat, když se v Terranii mezitím dávají do pohybu záchranné oddíly, protože obrovské množství obyvatel utrpělo během blackoutu vážná zranění. Dokonce je navázáno i spojení s Thorou na CRESTU II, který se díky SENECOVI dokázal účinně ubránit větším škodám. Díky umělé inteligenci na Rhodanově vlajkové lodi se daří kontaktovat i další části světa a bohužel je vidět, že se podobné scény jako v Terranii opakují na celé planetě. Rhodan, který nyní shání prostředek, jenž by ho co nejrychleji dopravil do Bolívie, kontaktuje prezidenta Čínského bloku Zhào Nán Wanga. Prosí ho o svolení, aby mohl použít stíhací letoun Chengdu J-25, který je vystaven v Muzeu asijských kultur v Terranii. Tento letoun, zkonstruovaný kolem roku 2030, totiž využívá pokročilou stealth technologii a potřebuje jen minimum energie. Prezident Wang Rhodanovi dokonce poskytne plány letounu a nabídne pomoc čínských techniků, elektronické systémy stíhačky totiž musí být zregulovány na naprosté minimum.

Nelly Parksová se ihned vydává do Terrania Medical Center, kde pracuje, odtud je však převelena do provizorního pohotovostního centra vytvořeného u Stardust Tower. Má sice pochybnosti, zda náročnou práci v terénu zvládne, protože zatím působila pouze jako asistentka, ale už po cestě pomůžeme těhotné ženě, která zkolabovala. Ke Stardust Tower, jež byla vždy symbolem města, přichází mnoho lidí, kteří potřebují ošetření, většinou se naštěstí jedná o lehčí zranění. Pomáhá zde každý, kdo může, i kadeti z flotily nebo studenti Akademia Terrania. Když dostane za úkol postarat se o několik těžce popálených pracovníků z chemické továrny poblíž Sierra Town, ne všechny se jí podaří zachránit. I tak je ale odhodlaná pokračovat a pomáhat ostatním, protože si je moc dobře vědoma, jakou práci si zvolila a ví, že to nikdy nebude snadné.

Perry Rhodan a Ronald Tekener sledují práce na Chengdu J-25. Tekener má pochybnosti, v Rhodanovi se ale nezapře bývalý pilot, protože je očividně nadšen a o stíhačkách by dokázal vyprávět hodiny, tím spíše, že si létání v posledních letech užívá maximálně jen na simulátoru. Poté, co je vše připraveno, chystá se stíhačka vzlétnout přímo ze Stardust Avenue. Rhodan ví, že se za těchto podmínek může cokoliv pokazit, i tak v něm skutečnost, že znovu sedí v pilotním křesle, vyvolává podobné vzrušení jako kdysi. Už ne ale v Tekenerovi, který na podobné nepříjemnosti, jako je například přetížení, není v době moderních technologií ani trochu zvyklý.

Gucky jedoucí na Watsonovi, Hawk, i Sofgart se rozhodnou najít jinou cestu do NATHANOVA srdce, odkud by Hondra mohli překvapit. Když prochází další mrazivou chodbou, nečekaně se otevře jedna z přepážek a Watson na příchozí bez váhání zaútočí.

Farouq a Thomas mají dojem, že se bez mapy pomalu, ale jistě začínají ztrácet. A to i přesto, že NATHANA dobře znají, protože v něm jako první emocionati kdysi trávili hodně času. Problémem ale je, že se určité části hyperinpotroniky neustále přestavují, podle toho, jak se umělá inteligence vyvíjí. Části, které jsou lidem přístupné, se za normálních podmínek nijak nemění, ale oblasti, v nichž si NATHAN nepřeje nezvané návštěvníky, se konstantně přebudovávají. Farouq tedy předpokládá, že by se měli vydat právě tudy, protože srdce je místo, kam je obvykle vstup zakázán. Postup rozestavěnými částmi však není vůbec snadný. Kromě toto také potkávají děsivě vyhlížející Posbije, které zabily Hondrovy technospory.

Let pokračuje bez větších problémů a z výšky se Rhodan na vlastní oči přesvědčí, že výpadek energie opravdu postihl všechny regiony. Stíhačka za těchto podmínek nemůže přistát, proto mají Rhodan s Teknerem v plánu seskočit na náhorní plošinu Altiplano padákem. S ostatními nemají opět žádný kontakt a při hledání časové studny se musí spoléhat pouze na kompas a Hawkův popis. Kruhovou strukturu o průměru dvacet metrů se jim ale úspěšně podaří najít. Nakonec je opět navázáno spojení s Thorou na CRESTU II. SENECA vysvětluje, že se pokusil správně překalibrovat časovou studnu, aby je bezpečně dostala na Měsíc. Poté chce Perry ještě jednou soukromě mluvit s Thorou, protože ví, že by to mohlo být naposledy.

Tom a Farouq se ještě nějakou dobu prodírají rozestavěným NATHANEM, když projdou další přepážkou, znenadání na Farouqa někdo zaútočí. Kupodivu to je Watson, který Marťana lehce přismahne elektrickým výbojem. Farouq naštěstí nemá vážnější zranění, ale okrill se cítí provinile. Pak se ale z ničeho nic opět rozsvítí světla.

Rhodan a Tekener vyjdou z časové studánky, nejsou si však zcela jistí, že jsou opravdu na Měsíci. O tom se přesvědčí až ve chvíli, když opět naskočí energie. Vzápětí Rhodana volá rozčilený Bull, který nemá dobré zprávy. Země je stále ponořena do temnoty, ale celá Lunární výzkumná oblast očividně opět funguje. Z kolonií přichází hlášení o prudkém nárůstu radiace na světech, kde jsou planetární stroje. Vláda uvažuje o jejich evakuaci. Kromě toho byl také vyslán MAGELLAN pod velením admirála Targa Verstaghena s příkazem zničit Měsíc, a tedy i Hondra, aby mu bylo zabráněno aktivovat nonagon. Bull na tuto alternativu v žádném případě nechce přistoupit, protože by to znamenalo i smrt jeho přátel. Rhodan však počínání pozemské vlády naprosto chápe, ale ještě se nevzdává.

Guckyho skupina naváže spojení s Rhodanem a domluví se, že budou postupovat společně. Zároveň je zřejmé, že se začal probouzet i celý NATHAN, což nejeví nic dobrého. Cestou pak potkají Jessicu Tekenerovou. Ta ale spíše připomíná zombie než aktivní ženu, kterou kdysi bývala. Je zcela apatická a nepoznává ani Ronalda, ani Toma. Gucky se s posledními silami podívá do její hlavy, ale zjišťuje, že tam nezůstalo absolutně nic. Jessica ztratila všechny vzpomínky a zbyla jen prázdná schránka. Myšob, který je úplně vyčerpaný a ostatním nemůže nijak pomoci, nakonec zůstává i s ní pozadu.

Když se Rhodan a jeho přátele přibližují k NATHANOVU srdci, houstnou kolem nich mračna technospor. Ohlásí se administrátorka Michelsenová s informací, že MAGELLAN dorazil na orbitu Měsíce. Rhodanovi však ještě dává nějaký čas, aby se pokusil Hondra zastavit. Ten již čeká u časové studny v NATHANOVU srdci, obklopen technosporami z nichž se šíří černá chapadla. Všichni naráz na něj zaútočí, bohužel však bez jakéhokoliv efektu. Jako první jsou eliminováni Watson, Hawk a Tom. Když se ho Rhodan snaží přesvědčit, aby se vzdal svých plánů, s úsměvem zaútočí i na něj. Paralyzovaný sleduje, jak se z nenadání u Hondra vynoří Farouq a zaútočí na něj nožem, což překvapí i Plophosana. Jeho zranění se ale okamžitě hojí díky temnému životu. Rhodanův syn už ale nedostane druhou šanci k útoku, Hondro ho střelí termozářičem přímo do srdce. Rhodanovi se podaří uniknout ze zajetí technospor, ale když se k Farouqovi dostane, je už mrtev. Poté zbraň namíří i na Rhodana. V tu chvíli se však objeví Sofgart s F’Atkorem s Atorakty a vše pohltí oslepující záře, která začne likvidovat technospory. Pak opět zmizí, ale když Rhodan Arkonidana znovu zahlédne, má vypálené oči. Než se Hondro vzpamatuje, je Perry u něj a vezme mu zbraň. Plophosan je z vývoje událostí překvapen a Rhodanovi řekne, že ho bude muset zabít, aby se něco podobného nepokusil udělat znovu. Chvíli přemýšlí, když vidí svého mrtvého syna, ale nakonec si stojí za svými zásadami a řekne mu, že nikdy nebude jako on. Nato se objeví Tekener se zbraní v ruce a i přesto, že ho Rhodan prosí, aby to nedělal, Hondra sám zastřelí.

Píše se 6. června 2090 a Perry Rhodan se se svou ženou připravuje na pohřeb jejich adoptivního syna Farouqa. Před dvěma dny byl konečně zpečetěn osud Iratia Hondra a Země a její obyvatelé se snažili vrátit do starých kolejí. Dobré zprávy přicházely i z kolonií, kde se planetární stroje opět postupně uklidnily. Farouqovo tělo bylo převezeno na CREST II, Hondrovo na Mimas k dalšímu zkoumání. Lékaři zjistili, že Sofgartovy oční nervy jsou poškozeny tak, že nebude možná ani žádná moderní náhrada a Arkonidan zůstane do konce života slepý, svůj F’Atkor od té doby nepustil z ruky. Ohlásil se i znovu funkční NATHAN. Vědci dále zjistili, že po Hondrově smrti zmizely i všechny pozůstatky temného života v Mléčné dráze. Kromě toho došlo k několika incidentům s gemingovými drúzami, které explodovaly, když z nich temný život unikal. Omar Hawk a Watson přestáli bitvu s Hondrem bez větší újmy a Nike Quinto jim nabídl práci v Oddělení III. Jessica Tekenerová byla převezena do Terrania Medical Center, kde zůstává ve vegetativním stavu pod dohledem specialistů. Další obavy vyvolával i Leydenův tým stále uvězněný v kreellu, protože se jeho část očividně roztekla a znovu ztuhla, po vědcích ale není ani stopy. Farouq Rhodan da Zoltral, původním jménem Farouq al-Hainu, je po své smrti uložen na své domovské planetě, Marsu, v tzv. růžové zahradě. Jeho pohřeb, který byl veřejně vysílán a Perry Rhodan během něho přednesl projev o důležitosti jednoty lidstva, navštívili všichni jeho přátelé, včetně zástupců terranské i marsovní vlády.

Aktuální data:
17.5.2022
1565 před NGL
23. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459716.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál