Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan Neo > svazek 248
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 248
Název:Kybernetická vlna
(Kybernetische Brandung)
Autor:Rainer Schorm
Cyklus:Temný život / Nonagon
Vydáno poprvé:19. března 2021
Vydáno v češtině:-
Hlavní postavy románu:

Leibnitz a jeho Posbi Monade

Nike Quinto

Omar Hawk a jeho okrill Watson

Gucky

Karel Svoboda

Eric Leyden

Sofgart

Rok 2090: Půl století poté, co se lidstvo vydalo do vesmíru, tvoří Solární unie základ mírumilovně rostoucí hvězdné říše. Bezpečnost lidí je však opět ohrožena: vnitřními konflikty, protivníky zvenčí a v neposlední řadě i temným životem.

Perry Rhodan doufal, že se mu toto nebezpečí podařilo odvrátit ve středu Galaxie. Ale kdekoliv se objeví bezohledný Iratio Hondro, zůstává hrozbou i temný život. S cílem stát se výhradním vládcem lidstva se Plophosan nyní zaměřuje na Sluneční soustavu.

Na pozemském Měsíci chce získat kontrolu nad NATHANEM – pokud zvítězí, podaří se mu nastolit absolutní vládu nad Zemí a jejími koloniemi.

V podzemních systémech umělé inteligence dochází k děsivému duelu: proti Hondrovi a jeho technosporám bojuje jen malá skupinka obránců. Oxtorňan, Arkonidan, Ilt a okrill se připravují na KYBERNETICKOU VLNU…


Poté, co Gucky projde časovou studnou, neobjeví se kupodivu zpět na Měsíci, ale ve volném vesmíru. Přitom je svědkem vzniku NATHANA. Píše se duben 2044 a za podivných okolností do obří díry na povrchu pozemského satelitu padá přímo po vynoření z hyperprostoru posbijský fragmentální křižník. Vše doprovází intenzivní rudá záře a zároveň se mezi plavidlem a Měsícem začne tvořit kokon z kreellových vláken. Kreell pravděpodobně vytrhl loď z hyperprostoru ještě předtím, než zcela materializovala. Myšob zjišťuje i to, že dávno předtím byla přesně na tomto místě i časová studna. Křižník se pak rozpadl na menší kostičky a zmizel v hlubinách pod povrchem Měsíce. Hornina, roztavená dopadem lodi, velice rychle vychladla pravděpodobně díky působení kreellu a vytvořila kráter Asmodeus. Od té doby se zde budou dít nepředvídatelné události. A jednoho dne zde seržant DiMargolis najde podivnou malou modře se třpytící kostku, kterou pak prohraje ve hře s Timem Schablonskim.

Leibnitz, Monade a Nike Quinto jsou jedni z posledních, kdo zůstali v NATHANOVI. Ten, zdá se, je zcela vypnutý. Všechny stěny pokrývá namodralá skleněná hmota, tzv. EIS - Energetic Insulating Substrate, která je při doteku smrtící. V celém komplexu navíc zdánlivě sněží – nejedná se však o sníh v pravém slova smyslu, jsou to mrtvé technospory, které jsou ničeny při kontaktu s NATHANOVÝM obranným mechanismem. Leibnitz a Quinto tuší, že příštím cílem Iratia Hondra, který mezitím přistál na Měsíci, je kreell, jehož již předtím potřeboval k aktivaci planetárního stroje na Size. Pokud chce ovládnout nonagon, bude ho jistě i nyní chtít získat do své moci. Když dorazí do skladiště kreellu, objeví se z něho Eric Leyden. Jeden z největších hyperfyziků lidstva ale vypadá jen jako vybledlá projekce. V rychlosti mu sdělí události posledních 30 let, které se svými přáteli v kreellu strávil, sám Leyden ale netuší, jak se do něj vlastně dostali.

Gucky, Omar Hawk, Watson, Sofgart a Jessica Tekenerová projdou časovou studnou z Echo-BRÁNY na Měsíc. Všichni jsou díky ochraně F’Atkoru a Atorakt v pořádku, až na Jessicu, která je v bezvědomí a trpí nekontrolovatelnými záchvaty. Protože potřebuje okamžitou pomoc, vydávají se hledat medostanici a cestou potkávají tzv. technoběžce. Karel Svoboda je jedním z posledních techniků, kteří v rozsáhlém komplexu hyperinpotroniky zůstali a nabídne jim, že je odvede na medostanici, i když v Jessice poznává osobu, která umožnila Hondrův příchod.

Laura a Sophie Bull-Legacy se nacházejí na své lodi nedaleko Měsíce. Zaznamenávají, jak celou oblast zaplavuje vlna vysoce agresivního pozitronického malwaru. Dvojčatům se s pomocí MINSTRELA podaří jejich loď zachránit, všechny ostatní lodě terranské flotily jsou však paralizovány. Pokud by se vlna rozšířila do celé soustavy, mělo by to katastrofické následky. Z NATHALIE je kontaktuje Tom a Farouq Rhodanovi, kterým předají instrukce, jak se vlně ubránit. Společně ale zjišťují, že není možné, aby se na Měsíc kdokoliv dostal.

Leibnitz, Monade, Quinto a Leyden sledují, jak Hondro, obklopen mrakem technospor, vstupuje do skladiště kreellu. NATHANŮV obranný systém se kreell snaží z posledních sil bránit, stejně jako několik Posbiů, které ale Hondro také dokáže převzít pod svou kontrolu. K Plophosanovu překvapení se nakonec z kreellu objeví i zbylí Leydenovi kolegové: Luan Perparimová, Abha Prajapati a kocour Hermes. I přesto, že dělají, co mohou, nakonec jsou technosporami poraženi, a i s Leydenem vtaženi zpět do kreellu. Hondrem ovládaní Posbiové se ho zmocní.

Z Jessičina těla při dalším záchvatu proudí hejna technospor. Snaží se ji zklidnit, když už nic nepomáhá, zkusí Sofgart použít F’Atkor, což opravdu účinkuje. Pak se ale Jessica zvedne a utíká pryč. Pod Svobodovým vedením se zbytek skupiny vydává do NATHANOVA srdce.

Ani Sophie ani Laura už nejsou schopny zachytit nic z NATHANOVÝCH impulzů. Společně s emocionauty Tomem a Farouqem, se jim podaří zjistit, že se umělá inteligence nachází ve stádiu kómatu a dojdou k závěru, že ji bude nutné nějakým způsobem restartovat, aby se mohla opět Hondrovi postavit. Jejich jedinou nadějí je Monade, s níž se jim podaří spojit.

Svoboda a jeho noví kolegové narazí cestou do nitra hyperinpotroniky na překážku: některé sekce jsou totiž nečekaně vyplněny vakuem, přes nějž není možné se dostat, protože nikdo z přítomných nedisponuje ochrannými obleky. Je tedy zřejmé, že o nich Hondro ví a chce jejich postup zpomalit. Guckymu nezbývá nic jiného než všechny jednotlivě na druhou stranu teleportovat, jeho paraschopnosti jsou v tomto prostředí totiž velice omezené. Když se dále brodí sněhem, jehož je všude víc a víc, ocitnou se v centru konfliktu, který vyvolali Posbiové, jež ovládá Hondro, a další, kteří jsou mimo jeho vliv a chrání Leibnitze a Quinta. Leibnitz si také všímá, že Monade je poslední dobou velice pasivní a přestala úplně komunikovat. Do bitvy se vloží Watson, který nepřátelské roboty hravě vyřídí. Sledují ale, jak se Plophosan dostává do NATHANOVA srdce a Jessica Tekenerová ho následuje. Všichni jsou rozhodnuti, že Hondra musí už nadobro zastavit, ale nyní to vypadá, že doopravdy vyhrál.

Mezitím se něco podivného začíná dít s Monade. Leibnitz zjistí, že se někdo s pomocí MINSTRELA na orbitě Měsíce pokouší o znovuvzkříšení NATHANA, pak ale omdlí. Svoboda se domnívá, že to mohou být jedině NATHANOVY interpretky Laura a Sophie Bull-Legacy a Monade je jejich prostředníkem. Zdá se, že Posbi dělá vše pro to, aby byl tento pokus úspěšný. Když Hondro stojí před časovou studnou, začne se hyperinpotronika opět probouzet k životu. I Leibnitz nabývá vědomí bez větší újmy. Karel Svoboda se nakonec rozhodne, že bude doprovázet jeho, Monade a několik dalších Posbiů a pokusí se nastartovat obranné systémy. Gucky, Hawk, Watson, Sofgart a Quinto se vydávají vstříc Hondrovi.

Zatímco se dvojčata vzpamatovávají z náročného restartu NATHANA, jsou Tom a Farouq odvoláni na Měsíc, protože jejich loď je momentálně jediná schopná této cesty a ze strany umělé inteligence by snad již nemělo hrozit žádné nebezpečí. Hondro je ale stále naživu. Ještě, než přistanou, zjišťují Laura a Sophie, že se vlna znovu rekalibruje. A ony uvízly na orbitě, protože bez pomoci obou emocionautů nejsou schopné se z jejího vlivu znovu vymanit.

Ačkoliv se všichni, včetně několika odolávajících Posbiů, snaží Hondra zlikvidovat, jeho tělo díky temnému životu neustále regeneruje. Na druhou stranu je ale zřejmé, že citelně oslabuje. Obklopen sporovým mrakem se odebírá k časové studni, nejprve se zdá, že chce tudy uniknout, ve skutečnosti se ale technospory nabíjí její energií, a proto ostatní usoudí, že je čas k ústupu.

Perry Rhodan tyto události sleduje na palubě CRESTU II. Posádka od Laury a Sophie dostala instrukce, jak proti zárodkům dezinformací bojovat. Starosti mu dělají jeho synové, kteří byli na cestě na Měsíc a nejsou o nich žádné zprávy. Ví, že se schyluje k rozhodující bitvě, jejíž výsledek může ovlivnit osud všech národů v Galaxii…