Perry Rhodan Neo 234 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 234
Název:Himálajská bomba
(Die Himalaya-Bombe)
Autor:Rüdiger Schäfer
Cyklus:Temný život / Sagittarius
Vydáno poprvé:3. září 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: konec dubna 2090
Hlavní postavy románu:

Hannah Steinová

Thomas Rhodan da Zoltral

Yni

Farouq Rhodan da Zoltral

Laura a Sophie Bull-Legacy

Více než padesát let poté, co se lidstvo vydalo ke hvězdám, se na mnoha světech rozvíjí terranské kolonie a Solární unie tvoří základ mírumilovně se rozvíjející hvězdné říše. Ale bezpečí lidstva je opět v ohrožení. Galaxii děsí strašlivá hrozba – temný život. Zdá se, že jeho původ se nachází ve středu Mléčné dráhy.

Perry Rhodan se proto vydává do jejího centra s CRESTEM II a jeho osvědčenou posádkou. Průzkumná mise vede do sektoru Sagittarius, kde dosáhne prvního cíle: tajemného Omnitického srdce.

Mezitím jsou však na domovské Zemi objeveny starodávné atefakty. Ironií je, že vědkyně z Kolína nad Rýnem je pravděpodobně jediný člověk, který může zachránit svět. Není však úplně sama: na nebezpečnou misi se vydávají i synové Perryho Rhodana Tom a Farouq, stejně jako dcery Reginalda Bulla – stojí proti HIMÁLAJSKÉ BOMBĚ…


Hannah Steinová je jedna z předních terranských expertek na liduurskou kulturu. Její knize nazvané »Příbuzní« se přezdívá liduurská bible. Její život je však docela obyčejný, žije sama v bytě v Kolíně nad Rýnem, a kromě své práce má jen pár přátel a nemocnou matku. Jednoho dne jí volá neznámé číslo, které však kvůli momentálnímu pracovnímu vytížení nezvedne. Protože je ale volající neoblomný, Hannah nakonec hovor pozdě v noci přijme. K jejímu překvapení je na druhém konci Thomas Rhodan da Zoltral, její dávný přítel, s nímž se seznámila během studií na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu, a kterého již více než 25 let neviděla. Tom ji požádá, za by za ním přiletěla do Terranie, protože urgentně potřebuje její odborné znalosti. Pro Hannu, která celý život žije jen ve svých knihách a nikdy nikam necestovala, je to nepředstavitelné, ale nakonec souhlasí, i přesto, že si sama není jistá, že je takovou odbornicí, za kterou ji Thomas považuje.

Hannah si připadá jako Alenka v říši divů. Prožívá svůj první let v opravdové kosmické lodi, space-disku, a při té příležitosti se i poprvé podívá do vesmíru. Stejně tak je fascinována Terranií, metropolí, která je symbolem sjednoceného lidstva, a kterou dosud viděla pouze na trividu. Když ji poté ve Stardust Tower osobně přivítá Tom, odchází společně na konferenci, které se účastní největší terranské »celebrity«. Je zde přítomna Stella Michelsenová, administrátorka Terranské unie, Maiu John Ngata, prezident Solární unie, protektor Reginald Bull, a i Tomův bratr Farouq. Nike Quinto, šéf tajné služby, se účastní pouze jako hologram. Administrátorka TU ihned přechází k věci: před několika lety začaly státy Asijského bloku v Himálajích těžit suroviny. Před dvěma měsíci zde byl objeven podzemní komplex, který je dle všeho liduurského původu. Svůj objev však zástupci čínské vlády zamlčeli. Jenže nyní se změnily okolnosti a prosí o pomoc TU a její experty. Čínští vědci při svém zkoumání totiž aktivovali tzv. bujun a nyní zbývají čtyři dny, než dojde ke zničení celé planety i Měsíce. Bujun je gravitační bomba, kterou kdysi vynalezli Memeterové nebo Liduuri, která funguje podobně, jako transformační bomby Posbiů. Stejná bomba před přibližně 53 000 lety zničila planetu Tiamur mezi Marsem a Jupiterem, po níž zbyl pouze pás asteroidů. Bujun je aktivován tzv. tabernáklem. Terranci zatím nalezli pouze dvě tyto modré krychle, přestože se předpokládá, že by jich mělo být 13, pro každého člena liduurské vlády jedna. Má se také za to, že podobných zařízení by mohlo být ve Sluneční soustavě více, ale žádné prozatím nebylo nalezeno. Tom, Farouq a Hannah mají tedy za úkol nejdříve letět do Pekingu a poté do Himálají. Předtím si však musí udělat krátkou zastávku na Měsíci, kde vyzvednou Lauru a Sophie Bull-Legacy a MINSTRELA, kteří jim mají se zneškodněním bomby také pomoci.

I Peking je moderní metropolí využívající nejnovější technologie. Cílem space-disku je Velký sál lidu, sídlo čínské vlády, na jehož střeše již čeká prezident Zhào Nán Wang, Ti Huáng Yun, šéf tajné služby a Lien Xingshi, agentka a konzultantka, která bude skupinu doprovázet až do Himálají. Ti Huáng Yun přiznává, že již nějakou dobu nemají s liduurskou stanicí žádný kontakt a ani další pokusy o proniknutí dovnitř komplexu se nepodařily.

Těsně před cílem je space-disk sestřelen. Thomasovi se podaří nouzově přistát, nikdo naštěstí není vážně zraněn. Protože se komplex nachází nedaleko, vydává se skupina na pochod. Všechny čínské budovy, stany i vozidla jsou však opuštěné a po nikom není ani památky. Když konečně najdou vstup do liduurského komplexu a vstoupí dovnitř, zjišťují, že je vše kolem tvořeno halatonem. Náhle jsou však napadeni transparentními stvořeními, která vypadají jako medúzy. Nejprve jsou jimi obklopeny Laura a Sophie, poté i všichni tři agenti, kteří se jim nedokážou bránit, a nakonec také Hannah.

K jejímu údivu je stále při vědomí a vidí, jak se k ní přibližuje malý robot diskovitého tvaru se šesti nohami, který jí připomíná pavouka. Na jeho čele modře září symbol Y. Robot ji osloví a řekne jí, že nemusí mít strach, protože flinelly jsou neškodné, naopak jí mají pomoci. Ví, že se jmenuje Hannah a on sám se představí jako Yni. Hannah ho požádá, aby propustil ji i její přátele. Tom pozoroval, jak se dala s robotem do hovoru, a proto ji vyzve, aby v něm pokračovala a zjistila další informace. Je pro ni těžké se soustředit, protože ji z ničeho nic rozbolela hlava. Expertka Ynimu sdělí, že pátrá po bujunu a robot odpoví, že samozřejmě ví, kde je, protože ho sám aktivoval. Může ho deaktivovat, ale Hor mu to nedovolí. On sám se ale také identifikuje jako Hor, ale zároveň také jako Tamsin. Zmatené jsou i údaje o času zbývajícím do detonace bomby – jednou tvrdí, že vybuchne za 2 minuty, poté za 2 milióny let. Začíná tedy být jasné, co se zde vlastně stalo. V halatonu, kterým je stanice tvořena, se podobně jako to bylo například i na SAG-ME-GARU, vyvinula inteligence. Její vědomí je ale zmatené, pravděpodobně i následkem uzavření Velké ruptury, a vede konflikt sama se sebou. Podle Toma Yni vidí Terrance jako invazory, kteří na Zemi nemají co dělat. Požádá tedy Hannah, aby ho přesvědčila, že nemají žádné nepřátelské úmysly, protože jsou potomky Liduuri.

Zjišťuje, že inteligence je pravděpodobně osamělá, a že čínské vědce zde drží v zajetí. Když je robot přivede k bujunu, Laura a Sophie přiznávají, že by se s pomocí MINSTRELA mohly pokusit zastavit odpočet, bude to ale velice riskantní a nejsou si jisté výsledkem. Je již také jasné, že sám Yni je vlastně tabernákl. Hannah se stále snaží Yniho přesvědčit, aby bombu zneškodnil, ten si však pořád stojí za svým, a navíc jí nabízí, že až bude Země zničena, mohou spolu odletět pryč. Její bolest hlavy se stále stupňuje, až si uvědomí, že se něco cizího vkrádá do jejího vědomí a její stav se rychle zhoršuje. Tom ji chce dostat co nejdále od Yniho, protože je to pravděpodobně on, kdo má na Hannah vliv. Robot na ostatní navíc opět začne útočit všemožnými prostředky stanice.

Laura a Sophie vědkyni odvedou pryč a vysvětlují jí, jak má proti pomatené inteligenci v její hlavě mentálně bojovat. Hannah však není žádná superhrdinka jako ostatní a nemá nejmenší tušení, jak něco takového provést. Proto dvojčata navrhují, že by se na ni mohl napojit i MINSTREL, který jí pomůže proti Ynimu bojovat. Ve svém vědomí, které vypadá jako obrovská knihovna, pak se jí pak robota konečně povede přesvědčit, aby bujun neodpálil, protože se zničením planety by zničil i vše, co je jí drahé. Hannah mu poté nabízí, aby odešel s nimi, to mu však Hor prý nedovolí, navíc aktivoval sebedestrukci celého komplexu. Poté své přátele informuje, že všichni musí neprodleně opustit stanici. U východu se pak setkávají s čínskými vědci, kteří byli propuštěni a také se snaží dostat co nejdále od stanice. Hanně, Tomovi, Farouqovi, Lauře a Sophie i Lien se pak podaří v jeepu ujet do bezpečí, když liduurská stanice zaniká v ohromné explozi.

Hannah Steinová ještě několik dní po těchto neuvěřitelných událostech zůstává v Terranii, kde jí oba bratři dělají společnost a ukazují jí město. Poslední večer stráví v rezidenci Rhodanových na břehu jezera Gošun, kde se s ní přijde rozloučit i Laura a Sophie a nakrátko se připojí i Reginald Bull s Autum Legacy. Stále doufá, že by mezi ní a Tomem mohla být něco víc, ale i přesto všechno oba vědí, že to není jejich osud.

Hannah se vrací ke svému starému životu v Kolíně nad Rýnem a připadá jí, jako by se události posledních dní snad ani nestaly. Pak jí ale opět volá neznámé číslo – i tentokrát je to Thomas Rhodan da Zoltral. Nenabízí jí však, aby se po jeho boku zúčastnila dalšího dobrodružství. Navrhuje jí, že je zde možnost, aby na Mimasu vyléčili její nemocnou matku a on by pro ni vše rád zařídil. I přesto, že Tom musí odletět na další misi a nebude ji doprovázet, je si Hannah Steinová vědoma, jaké má v životě štěstí.

Aktuální data:
17.5.2022
1565 před NGL
23. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459716.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál