Perry Rhodan Neo 223 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 223
Název:Planetární stroj
(Die Planetenmaschine)
Autor:Rainer Schorm
Cyklus:Temný život / Arkon se probouzí
Vydáno poprvé:3. dubna 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: konec prosince 2089
Hlavní postavy románu:

Cobol

Sepmer

Svar

Daan Meynster

Ronald Tekener

Frascino Abberly

Anson Argyris

Od doby, kdy se Perry Rhodan před více než padesáti lety setkal na Měsíci s Arkonidany Thorou a Crestem, vydalo se lidstvo ke hvězdám a terranské kolonie se rozvíjí na mnoha světech. Solární unie tvoří základ mírumilovně se rozvíjející hvězdné říše.

Na konci roku 2089 se Rhodan vydává s kosmickou lodí MAGELLAN znovu na expedici do Arkonského impéria. Na Křišťálovém světě je svědkem toho, jak arkonidská šlechta svrhne imperátorku. Noví vládci mají k dispozici transformační děla, zbraně, díky kterým je jakýkoliv arkonidský křižník neporazitelný.

Perry Rhodan a jeho společníci se vydávají na misi na Archetz. Ronald Tekener během ní musí vstoupit do časové studny a dostává se na neznámý svět, na němž panují nepokoje. Tam se podílí na vývoji událostí, které znamenají nová nebezpečí pro lidstvo i Mléčnou dráhu – Tekener se setká s PLANETÁRNÍM STROJEM…


Pod přísným dozorem NATHANA probíhá na Měsíci z vraku experimentální lodi FANTASY vykládání kreellové kostky, kterou s sebou expedice přivezla z jižní strany Galaxie. Nebezpečnou hmotu, jež navíc ještě obsahuje tři ztracené terranské vědce, má na starosti Leibnitz se svým týmem. Kreellová kostka však během transportu z ničeho nic zmizí. Všechny stopy ukazují na Frascina Abberlyho, známého inženýra a hyperfyzika, který se akce také účastnil.

Koncem roku 2089 se kapitán Daan Meynster se svou lodí KRAXN připravuje na Olympu na cestu slunečním transmiterem na Sigu. V tom ho ale kontaktuje Nike Quinto, který ho pověří transportem cenného nákladu – ukáže se, že na terranskou kolonii musí dopravit dva inkognito cestující pasažéry, kteří se nakonec představí jako Anson Argyris a Jerome Fascal, císařův pobočník. Argyris má zprávy o tom, že kreellová kostka je na cestě právě do soustavy Fomalhaut.

Planeta Siga v soustavě Fomalhaut patří k menším a zároveň nejchudším světům Solární unie. Život na ní není pro její obyvatele vůbec jednoduchý, zvláště proto, že se zdejší populace vlivem záření místního slunce začala již po první generaci nápadně zmenšovat, nynější Siganci měří kolem jednoho metru. Genetickými úpravami jim byl do epidermis integrován chloroplast, což pomohlo stabilizovat spotřebu energie kolonistů v prostředí, kde je málo světla, z toho důvodu je jejich kůže zelená. Siganci navíc trpí kritickým nedostatkem vitamínu D. Ten se ale naučili získávat v potravě ze speciálního druhu úhořů, kteří se na planetě ve velkém chovají a existence kolonie je na nich doslova závislá.

O líhně úhořů se stará i Siganec Semper a Ertrusan Cobol, který na planetu přesídlil. Aby zde pro něj bylo možné i nadále žít, musí projít dalšími genetickými modifikacemi. Dvojice přijíždí k líhním ve speciálním vozidle, tzv. elektrickém úhoři, který byl zkonstruován právě pro potřeby chovu úhořů a jejich lov. Zjišťují však, že v mnohých rybnících jsou všechny ryby z neznámého důvodu mrtvé. Společně s Ferronem Ketem Gollarkem postupují dál a spatří opravdovou míru katastrofy, která by svým rozsahem mohla znamenat konec kolonie. Na dně jednoho z rybníčků pak najdou něco, co vypadá jako rozbitá gemingová drúza s podivnými černými skvrnami. Vzápětí uvidí od líhní úhořů prchat záhadnou osobu, kterou se rozhodnou sledovat. Stopa je dovede až do Kerrlonovy rokle, obří trhliny v povrchu planety. Tato oblast nebyla kolonisty zatím prozkoumána, zvláště kvůli nedostatku financí, a také proto, že rokle dosahuje enormní hloubky. V jeskyni, v níž zmizel údajný pachatel – nebo spíše pachatelka, protože se domnívají, že se jedná o ženu – najdou tajemný kruh a vedle něj ležící nehybné mužské tělo. Muž se náhle probudí, je zmatený a netuší, kde je. Trojici pak vypráví, že se jmenuje Ronald Tekener a naposledy se nacházel ve společnosti Perryho Rhodana na planetě Archetz, domovském světě Mehandorů v kulové hvězdokupě M13. Při zničení planety pak impulsivně i se svou sestrou Jessicou skočil do časové studny, na Size se však objevil již bez ní, a proto předpokládá, že je mrtvá. Jak je možné, že on sám průchod časovou studnou přežil, nemá tušení. Jeskyně se začne otřásat a vše ukazuje na to, že původ zemětřesení pochází z hlubin rokle, kam mířila i údajná pachatelka. Čtveřice se ji tedy rozhodne následovat…

Novinář a mediální hvězda Svar diskutuje na síti o záhadném zmizení Kary Haxhia, vedoucí siganského Úřadu pro hospodářství a chov ryb. Chce jejímu zmizení přijít na kloub, a proto se sám vydává na průzkum. V jednu chvíli je přepaden, ale zachrání ho neobyčejně silný muže, který se mu představí jako Neryman Tulocky, Oxtorňan. Ten ho dovede na KRAXN, kde se již připravuje výprava na povrch planety, odkud bylo zaznamenáno několik neobvyklých geminga impulzů, které vedou do Kerrlonovy rokle.

Na dně rokle se pak všechny skupiny setkávají a jsou svědky toho, jak se Frascino Abberly společně s Karou Haxhiou pokouší o aktivaci tzv. planetárního stroje. Obrovského prastarého zařízení, o němž se všichni domnívají, že je ještě starší než samotná memeterská civilizace. Nápadně se podobá zařízením, která byla nalezena na roztříštěné planetě Gorrawaan v Kompariátu. K jeho napájení je potřeba nezměrné množství energie, které může poskytnout právě kreel. Vyjde najevo, že oba jednají pod vlivem Iratia Hondra, který se podobné zařízení snažil neúspěšně aktivovat již na planetě Rumal a Epsal, tzv. foveálních světech. Abberlyho i Haxhiu se nakonec podaří zpacifikovat a kreell odpojit od planetárního stroje. Co s ním ale Hondro ve skutečnosti zamýšlel, se všichni mohou jen dohadovat. Zdá se, že Anson Argyris o těchto záležitostech však ví více než všichni ostatní. Kara Haxhia se v nestřeženém okamžiku dostane k termozářici a zasáhne Argyrise přímo do tváře. Maska, kterou císař z Olympu nosí na tváři, spadne. Ronald Tekener je šokován, protože uvidí, kdo se pod ní ve skutečnosti skrývá…

Aktuální data:
24.10.2021
1566 před NGL
35. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459511.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!