Perry Rhodan Neo 222 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 222
Název:Svět Mehandorů
(Welt der Mehandor)
Autoři:Lucy Guth, Michelle Stern
Vydáno poprvé:20. března 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: konec prosince 2089
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan

Thora Rhodan da Zoltral

Zerliun Mahrl

Jekara Mahrl

Ronald Tekener

Gucky

Askhan Kuur

Od doby, kdy se Perry Rhodan před více než padesáti lety setkal na Měsíci s Arkonidany Thorou a Crestem, vydalo se lidstvo ke hvězdám a terranské kolonie se rozvíjí na mnoha světech. Solární unie tvoří základ mírumilovně se rozvíjející hvězdné říše.

Na konci roku 2089 se Rhodan vrací na Zemi z dálkové expedice. Protože porušil výslovný zákaz terranské vlády, ztrácí svou pozici protektora. I přesto je vyslán do arkonského impéria. Tajemní »prastaří vládci« tam chtějí převzít moc. Nikdo zatím nemůže odhadnout, jak důsledky by to mělo pro lidstvo.

Na Křišťálovém světě je Perry Rhodan svědkem toho, jak arkonidská šlechta svrhne imperátorku. Dozvídá se, kdo patří mezi hlavní aktéry vzpoury, také to, že vybavují svou kosmickou flotilu ničivými zbraněmi, proti kterým neneexistuje žádná obrana. Rhodan potřebuje zjistit, kdo Arkonidanům dodává transformační děla - vydává se na SVĚT MEHANDORŮ...


Na konci roku 2089 se MAGELLAN a CREST II naléhavě vydávají na let k Archetzu, bájnému domovskému světu Mehandorů, o němž se všichni domnívají, že byl zničen. Opak je ale pravdou, planeta se nachází pouhých 44 světelných let od soustavy Arkonu. Leží v nebezpečné nezmapované oblasti, která se nazývá She'Katraka, »Hvězdný útes«, a je tvořena nespočtem malých černých děr. Kvůli nim je navigace v She'Katraka velice nebezpečná a téměř nemožná. Pozemšťané nedisponují žádnými mapami regionu, obě lodě navádí talentovaný emocionat Mentro Kosum na MAGELLANU, kterého následuje CREST II. MAGELLAN se ale během letu dostává do tzv. gravitační peřeje (ark. K'Urgah), masivního nepředvídatelného gravitačního výkyvu, který dokáže loď vtáhnout do černé díry. CREST II se snaží obří křižník dostat ven tažnými paprsky, ale neúspěšně. MAGELLAN je nakonec osvobozen s pomocí mehandorského válcového křižníku ISBIKK, patřící starým známým z klanu Karika, který je právě také na cestě do soustavy Rusuma. Mehandoři Terrancům nabízí, že je bezpečně regionem She'Katraka provedou. Thora nevěří, že by Mehandoři měli úplně čisté úmysly a když se o jejich nabídce dozvídá i Fantan Lawwassatt, nabízí jí jako poděkovaní mapy, které sám vlastní.

Mehandory na Archetzu momentálně vede patriarcha Zerliun z klanu Mahrl. Posbiové souhlasili, že na Archetzu pomohou s výrobou velkého množství transformační děl. Předpokládali, že zbraně budou k dispozici všem národům Mléčné dráhy, protože měli tušení, že je čeká velké nebezpečí. Ve skutečnosti ale Zerliun, i proti vůli své poradkyně Jekary, prodal transformační děla prastarým arkonidským imperátorům. Smlouva umožňovala kupujícím nahlédnout i do výrobních zařízení, tudíž jim Mehandoři museli poskytnout souřadnice planety. Vzhledem k tomu, že jsou imperátoři nespokojeni s dodávkami, chystají se Tutmor VI. a Grishkan XII. na inspekci na Archetz.

Terranci plánují vyslat k jednání s Mehandory oficiální delegaci. Je rozhodnuto, že v ní bude Perry Rhodan, Thora, Gucky a Torgen Shenn jako oficiální zástupce Terranské unie. Theta chce s nimi vyslat svého Celistu Askhana Kuura, s tím však zbytek nesouhlasí. Naopak se ke skupině přidají tři Mehandoři z ISBIKKU: Heskett, Brunila a Polkast. Zúčastnit se ale chtějí i sourozenci Tekenerovi, zvláště pak Ronald, který cítí, že ho něco na planetu láká – a Perry Rhodan se přiznává, že má podobný pocit. Posledním členem delegace se nakonec stává Lawwassatt, který dobře ví, že ho na planetě čeká jeho vysněný besun.

Delegace s FERNAO odlétá na Archetz, kde je již čeká Jekara Mahrl. Tu doprovází zvláštní chobotnicovitá bytost, v níž Thora rozpoznává Moofa, disponujícího telepatií, a je tedy jasné, že Jekara chtěla Terrance tajně špehovat. Po počátečním přivítání odvádí Jekara delegaci na oficiální exkurzi planety – mylně se totiž domnívá, že Terranci znají tajemství transformačních děl, ale netuší, že vlastní pouze jeden exemplář a další nejsou schopni vyrábět, protože jejich plány byly kdysi ukradeny. Delegace prochází tzv. Zlatou grotou, velkolepým jeskynním systémem pod mořskou hladinou. Své jméno získala díky tomu, že stěny jeskyní jsou pokryty obrovským množstvím zlatě se třpytícího pyritu. V tzv. oblasti Ranlon byla vyráběna transformační děla. V největší z jeskyní, jež byla pojmenována Matriarchální grota, byla děla testována. Právě tam si Terranci všimnou Posbiů, kteří právě provádějí experimenty kolem zvláštního kruhu, v němž Rhodan i Tekener poznávají časovou studnu. A v tom vypukne chaos…

Lawwassatt při pohledu na transformační děla vidí svůj besun a je k nezastavení. Gucky se ho snaží telekineticky zadržet, jenže v tom do něj vrazí Heskett a Fantan se vydá na útěk. Za ním se vydávají Tekenerovi, zvlášť proto, že sledují vlastní cíle a chtějí se dostat k časové studně. Utíká i Heskett, který se v poslední době choval velmi podivně, i dva další Mehandoři. Jekara se snaží nastolit pořádek, protože v tu samou chvíli na planetě přistávají arkonští imperátoři a jsou na cestě do Zlaté groty se Zerliunem Mahrlem, aby provedli inspekci.

Na planetě pak současně dojde k několika tragickým událostem: Brunila a Polkast odpálí několik výbušnin v Matriarchální grotě. To spustí řetězovou reakci, která odpálí několik transformačních děl. Výbušniny dostali od Hesketta, nebo spíše maskovaného Celisty Askhana Kuura, který se s Mehandorem za velkorysou platbu vyměnil. Kuur měl od Thety za úkol sabotovat nebo zničit výrobní zařízení pro transformační děla a získat stavební plány pro zbraně. Současně Posbiové experimentují s časovou studnou, kterou ozáří kvantovým gravitačním pulzem, který ji aktivuje. A nakonec Celista Santur Toness, který přiletěl s imperátory a je pod vlivem Mascudara da Gonozal, odpálí v grotě další bombu, která měla za úkol zničit zde uložená transformační děla, a přitom zabít jeho konkurenty Grishkana XII. a Tutmor VI.

Explodující transformační děla nečekaně reagují na časovou studnu, což vytváří gravitační vlny a hyperfyzikální poruchy, které nakonec vedou ke zničení celé planety.

Ronald a Jessica Tekenerovi v zoufalství skočí do časové studny, ačkoliv se má všeobecně za to, že její průchod nemůže přežít nikdo, kdo není časonošem nebo nositelem buněčného aktivátoru. Ronald Tekener však přežije a ocitá se v neznámém prostředí. Co se stalo s jeho sestrou, není jasné. Rhodan, Thora, Shenn a Jekara Mahrl unikají jen díky Guckymu, který je teleportuje na FERNAO. Před úplným zničením planety se ještě dokáže zachránit i několik dalších mehandorských lodí, na jedné z nich je i patriarcha Zerliun. Nikdo další katastrofu nepřežije.

FERNAO se vrací zpět na CREST II a do pilotního křesla okamžitě zasedá Metro Kosum, který chce obě terranské lodi vyvést z oblasti She'Katraka díky Lawwassattově mapě. Flotila Mascudara da Gonozal však obě lodě pronásleduje a krátce po opuštění Hvězdného útesu jsou napadeny transformačními děly. Díky Kosumovu umění se CRESTU II podaří uniknout. Hrozí však, že MAGELLAN bude v nerovném souboji zničen...