Perry Rhodan Neo 219 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 219
Název:Callibsova cesta
(Callibsos Weg)
Autor:Rüdiger Schäfer
Cyklus:Temný život / Kompariát
Vydáno poprvé:7. únor 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: konec září až 14. říjen 2089
Hlavní postavy románu:

Callibso

Jymenah

Välfouerr

Perry Rhodan

Padesát let poté, co se lidstvo vydalo ke hvězdám, založili kolonisté první osídlení na mimozemských světech. Cesta do vesmíru je náročná a dobrodružná. Ale pod vedením Perryho Rhodana lidé dosud překonali každé nebezpečí.

V roce 2089 jsou však konfrontováni s protivníkem, se kterým se ještě nikdy nesetkali. Tajemný temný život ohrožuje Solární unii. Aby Rhodan tento fenomén pochopil, vydává se na cestu do neznámé hvězdné říše – do Kompariátu. Tam jeho kosmická loď FANTASY utrpěla katastrofální nehodu. Zbytek letu je v ohrožení a Rhodanův stav se rapidně zhoršuje, protože je sám infikován temným životem. Zdá se, že ani v cíli jeho cesty, na planetě Lashat, neexistuje žádná naděje na záchranu.

Protože mu nikdo z Oproňanů není schopen pomoci a už mu nezbývá mnoho času, prochází tajemnou časoprostorovou bránou. Perry Rhodan se zde dozvídá neuvěřitelný životní příběh staré známé vesmírné bytosti – leží před ním CALLIBSOVA CESTA…


Perry Rhodan se na druhé straně časové studny setkává s Callibsem. Tajemná bytost, která byla mimo jiné před mnoha lety zodpovědná za smrt Perryho matky, mu vypráví svůj životní příběh.

Ještě jako dítě byl Callibso vybrán na své domovské planetě Kherm, aby vstoupil do tamního kněžského řádu. Callibso, který byl vždy více orientovaný na vědu, byl vůči němu poněkud skeptický, ale poté zde našel svou velkou lásku, Jymenah, která byla ve stejném věku, jako on. Do Jymenah byl ale zamilovaný i další Khermano a od té doby spolu mladíci soutěžili. Až do chvíle, kdy si Jymenah vybrala Callibsa. V následné potyčce s Levrettem ale Callibso náhodou spadne do časové studny, která leží v hlubinách chrámu. Kněží tvrdí, že tento proces ještě nikdy nikdo nepřežil, ale Callibso z ní vychází ve zcela cizím prostředí, kde se setkává s tvorem jménem Välfouerr a posléze zjišťuje, že je takzvaným časonošem. Välfouerr se stává jeho mentorem a učitelem, dozvídá se poznatky o vesmíru i čase, ke kterým má přístup jen velmi málo bytostí. Díky časovým studnám se může pohybovat v tzv. kvantovém prostoru, kde vidí všechny informace z minulosti i současnosti i všechny možné budoucnosti. Pobyt v kvantovém prostoru ho také činí relativně nesmrtelným.

Při pokusu dostat se zpět do svého domova Callibso zažívá konec starého a začátek nového vesmíru. Je si vědom, že zemře, protože ho jeho mentor ohledně tohoto kroku varoval, ale Välfouerr ho nakonec zachrání. Poté, co jeho výcvik pokračuje několik dalších let, Callibso stále více teskní po domově a Jymenah, a požádá tedy svého učitele, aby ho vzal zpět na Kherm. Välfouerr mu ale chce v návratu zpět za každou cenu zabránit, i proto, že ví, jaký osud jeho domovskou planetu potkal. Když se Callibso nakonec vrací domů, nachází pouze zdevastovaný svět – sluneční bouře zničila téměř celou khermánskou civilizaci krátce poté, co propadl časovou studnou. Callibso několik let putuje po zpustošené planetě, aniž by kohokoliv našel, nakonec sestoupí do suterénu svého bývalého chrámu, kde probíhal jeho výcvik, aby zkontroloval časovou studnu. Ta je však také vyschlá.

Protože je velmi osamělý, začne během několika dalších let vyrábět panenky z hlíny, dřeva a kamenů, které mu alespoň trochu mají nahradit společnost. Poté se ale Välfouerr objeví se svou kosmickou lodí – a s ním i Jymenah – v momentě, kdy je již odhodlaný ukončit svou existenci pomocí vyschlé, a tedy životu nebezpečné časové studny. Jeho mentor ji přivedl i přes velká rizika z minulosti, aby přiměl Callibsa, aby mu pomohl. Podle Välfouerra se vytváří potenciální budoucnost, která se nikdy nesmí stát skutečností. Ukazuje ji Callibsovi, který souhlasí s pomocí – i poté, co Jymenah krátce nato umírá na následky temporální nekrózy.

Během průzkumné mise na ně útočí kosmická loď ve tvaru krychle, havarují a když se Callibso probudí z bezvědomí, Välfouerr je pryč. Během několika příštích let používá lodní roboty a obrovské zásoby k vybudování základny na planetě, kde ztroskotal, a začne vytvářet klony, které nahradí jeho panenky. Není však s nimi úplně spokojen, a proto využívá časové studny, která se nachází v blízkosti místa nehody, k získání dalších znalostí. Náhodou zjistí, že má dar »oduševnit« mrtvou biologickou hmotu. Přitom vloží do mrtvé bytosti zlomek své vlastní duše. S tímto vědomím oživuje své biologické loutky, ale planetu, která byla pokřtěna podle staré khermské legendy Derogwanien, musí v pravidelných intervalech opouštět, protože panenky vyčerpávají jeho psychické schopnosti.

Avšak ani po letech se stále nevzdává pomyšlení na oživení zakonzervovaného těla Jymenah. Tento krok podnikne ale až tehdy, když přijme uloženou zprávu od svého starého mentora, ve které mu říká, že uchoval vědomí Jymenah do tarkancharu a že díky němu bude schopen ji oživit tak, jako by byla originál. Zároveň si však klade otázku, jakou hru s ním Välfouerr hraje a jakou roli v tom celém vlastně má. Po celá léta pečlivě připravoval resuscitaci, z hlubin času získal duplikátor a pozoroval kosmickou hru mezi ANDROSEM a TO, i začátek vzestupu lidstva. Sleduje i první kroky Perryho Rhodana do vesmíru, ten se však v jeho očích postupně stává rizikovým faktorem, a tak nenápadně manipuluje s některými věcmi a událostmi kolem něj, aby ovlivnil budoucnost. Nakonec přichází velký den, kdy je vše připraveno na oživení jeho velké lásky – Jymenah se úspěšně objevuje v duplikátoru. V okamžiku největšího štěstí však náhle zmizí beze stopy. Callibso je zoufalý a chce opět ukončit svůj život a proplouvá kvantovým prostorem. Nakonec se ale rozhodne pomstít únosci Jymenah, což mu dodá novou energii.

Sem tam tedy zasahuje do kosmických šach. Nakonec si uvědomí, že Rhodan je důležitý časový fixní bod a snaží se s ním navázat kontakt, který ale na Derogwanien končí katastrofou. Výsledkem všeho je, že postupně poznává, že TO unesl Jymenah, ale nemůže se k této entitě dostat nijak blíže. Protože jeho pokus o zastavení Rhodana selhal, rozhodne se ho místo toho podporovat, i když poté, co se probudí temný život, si není si zcela jist, zda je Terranec součástí řešení nebo problémem samotným. Jeho rozhodnutí nakonec vede i k současnému setkání.

Poté, co Callibso dokončí své vyprávění, si Rhodan všimne, že trpaslík znatelně rychle stárne. Nakonec ho také dostihla temporální nekróza. Neudává Rhodanovi žádné další podrobnosti o budoucnosti, do které se Callibso sám bojí vstoupit, ale říká mu, že sám je teprve na začátku své cesty. Pak prastarý Khermano v přítomnosti Perryho Rhodana umírá. Poté, co ho pohřbí, se Perry vrací zpět k časové studně. Zpět na Lashatu si Rhodan všimne, že se cítí jako znovuzrozený, ale na druhé straně zjišťuje, že jeho poškozený aktivátor buněk beze stopy zmizel. Další lékařská vyšetření ukazují, že nákaza temným životem i lashatské neštovice jsou také vyléčeny. Poté, co přátelům sdělí své zážitky, vydává se FANTASY, s jejímiž opravami ochotně pomohli Oproňané, po několika týdnech zpět na Terru. Kromě uzdraveného Rhodana si na cestu berou i poznatek, že lineární motor je momentálně technickou slepou uličkou.

Aktuální data:
17.5.2022
1565 před NGL
23. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459716.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál