Perry Rhodan Neo 217 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 217
Název:Roztříštěný svět
(Die zerborstene Welt)
Autor:Ruben Wickenhäuser
Cyklus:Temný život / Kompariát
Vydáno poprvé:10. ledna 2020
Vydáno v češtině:-
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan

Kersh Brabun

Gucky

Mentro Kosum

Cameron Canary

Laura a Sophie Bull-Legacy

Padesát let poté, co se lidstvo vydalo ke hvězdám, založili kolonisté první osídlení na mimozemských světech uvnitř i vně Sluneční soustavy. Cesta do vesmíru je náročná a dobrodružná. Ale pod vedením Perryho Rhodana lidé dosud překonali každé nebezpečí.

V roce 2089 jsou však konfrontováni s protivníkem, se kterým se ještě nikdy nesetkali. Tajemný temný život ohrožuje Solární unii. Aby Rhodan tento fenomén pochopil, vydává se na cestu do neznámé hvězdné říše – do Kompariátu.

Tragická nehoda a dočasné zajetí Shafakky, vojenskými jednotkami Kompariátu, způsobí FANTASY vážné škody. Aby mohla výprava pokračovat, musí být kosmická loď nejprve opravena. Perry Rhodan chce na místě kosmické katastrofy obstarat potřebné suroviny a náhradní díly. Terranské týmy pronikají do ROZTŘÍŠTĚNÉHO SVĚTA…  


Těžce poškozená FANTASY přilétá k planetě Gorrawaan v soustavě Kollk, na němž by dle Oproňanů bylo možné obstarat všechny potřebné náhradní díly k opravě lodi. Gorrawaan je svět s jakým se Terranci ještě nesetkali. Tvoří ho jednotlivé fragmenty, které pohromadě drží důmyslné konstrukce. Kromě toho je planeta jedním z nejcennějších zdrojů nejrůznějších sloučenin a vzácných kovů v Omniotickém kompariátu. Insektoidní Garrmové, kteří vzdáleně připomínají kudlanky, zde suroviny těží a pak zpracovávají k výrobě různých komponent. Nad nimi dohlíží Shafakkové v čele se Shafakk-Zuulem Lukkmorem Wollkem. Roztříštěná planeta je vysoce nestabilní a čím dál tím častěji se objevují ničivá zemětřesení. K jednomu takovému otřesu dojde i v oblasti poblíž jádra, přičemž je zraněno mnoho Garrmů, několik jich dokonce i umírá. Kromě toho jsou oběti napadeny neznámou černou infekcí. Revírník Kersh Brabun se snaží, aby byly jeho kolegové lépe chráněni, ale Shafakkové s nimi nemají žádný soucit, jde jim hlavně o výsledky.

Když FANATASY přistává na Gorrawaanu, je to právě Brabun, kdo se vydává exotickou loď s ještě exotičtější posádkou přivítat. Zde se setkává jak s Perrym Rhodanem, tak s Torkadou. Torkada ho přesvědčí, aby pro ně vyrobili potřebné náhradní díly, ale bez vědomí Shafakků. Brabun, který Torkadu chová ve velké úctě, se domnívá, že jsou Oproňané na tajné misi a s pomocí souhlasí. Lidé si ale budou muset poradit sami bez pomoci Garrmů, aby nevzbudili podezření. Oblast, kde se ale nachází výrobní zařízení je momentálně v karanténně a tedy nefunkční, nyní je na Terrancích mimozemské stroje zprovoznit. Tímto úkolem jsou pověřeny dvě skupinky, v nichž jsou mimo jiné dvojčata Laura a Sophie Bull-Legacy, které se po MINSTRELLOVĚ zásahu čím dál tím více odcizují, emocionaut Mentro Kosum, Froser Metscho, multi-inženýr Cameron Canary i samotná Torkada. Jejich akce se ale neobejde bez komplikací, zvláště když jsou objeveni Garrmy, kteří se rozhodli stávkovat a protestují pomáhat komukoliv, kdo má něco společného s Kompariátem.

Od Kershe Brabuna se Perry Rhodan dozvídá zajímavou věc – před časem byla v centru planety vytěžena velká kreellová kostka se zvláštním obsahem – přesně ta, která se nyní nachází na palubě FANTASY. Kreell i molkex se na planetě nachází ve velkém, ale nikdy ještě nebyl nalezen v této podobě. Brabun, Rhodan a Gucky se mezitím tedy vydávají na průzkum jádra planety. Zde objevují artefakty prastaré civilizace a dohadují se, jak se jen mohly do nitra Gorrawaanu dostat. Rhodanovi i Guckymu vše velice silně připomíná memeterskou architekturu. Kromě toho zde zcela neobvykle funguje gravitace a objevují se prazvláštní rušivé prostorové efekty. Gucky kvůli všudypřítomnému kreellu nemůže používat své paraschopnosti, pak ale trojice vchází do haly, kde se najednou cítí nabitý energií. To samé platí i pro Perryho Rhodana, který je v poslední době kvůli infekci temným životem a nefunkčnímu buněčnému aktivátoru na pokraji sil. Ve středu místnosti následně objevují rozpadlou fontánu. Gucky až z povrchu planety přijímá zoufalé myšlenkové impulsy a rozhodne se ihned vrátit zpět i Brabunem.

Brabun nakonec stávkující Garrmy přesvědčí, aby Terrancům pomohli, protože i oni jsou proti Shafakkům. Jejich činnost ale neunikla Shafakk-Zuulovi Wollkovi, který přichází na místo dění. Gucky se rozhodně riskovat, přestrojí se za černého myšoba a před Wollkem se vydává za Shafakk-Koora Gükku, který skutečným Shafakkům přikáže, aby se stáhli. I přes své opět selhávající schopnosti má ale Gucky tušení, že mu Wollk neuvěřil. Ten Guckyho divadlo samozřejmě prokoukl, protože měl od od Drokka Rebbena k dispozici materiály o posádce FANTASY, na nichž myšob figuruje. Po poradě se svým Deatorem ale nakonec usoudí, že objevení cizího křižníku ani paranormálně nadaného Ilta neohlásí, protože si s Rebbenem nechce přidělávat další potíže.

Perry Rhodan zůstává v prastaré memeterské hale sám a najednou mu všechny události zapadají do sebe. Tajemné černé kruhy objevující se po deaktivaci Kamene nářků, a teď i zvláštní fonátana, která se nachází v úplném středu rozpadlého světa – vše ukazuje na to, že to může být jedině časová studna, kterou mu poprvé v roce 2038 ukázal Ernst Ellert, a kterou ke svým cestám hojně využíval Callibso. Světlo v místnosti se z ničeho nic začne měnit a vyjde z něj záhadná postava, kterou by zde protektor za žádných okolností neočekával. Prastaře vypadající muž je totiž Arkonidan a představí se mu jako Krom, planetární inženýr. Řekne mu, že zde na něj dlouhou dobu čekal a že zde dával pozor na jeho přátele, což podle Rhodana může být jedině Eric Leyden a jeho tým. Tisíciletý Arkonidan však umírá, ale ještě předtím Rhodanovi sdělí, ať ho zde klidně nechá, že si pro něj ona určitě přijde a že doufá, že zůstane pořád stejný, ať se děje cokoliv. Poté Krom vydechne naposledy. Rhodan se rozhodne, že se vydá zpět za svými přáteli, u východu z haly s fontánou pak ale zahlédne tajemnou postavu v kápi, která se sklání nad Arkonidanovým tělem. Mohla by to být ona? Prochází zpět antickými zařízeními vybudovanými Memetery a dojde až k místu, odkud se sem původně vydali. Po chvíli zde materialuzuje Gucky a pomocí několika skoků společně teleportují zpět na povrch.

FANTASY je díky novým náhradním dílům opravena a může se tak konečně vydat směrem k Lashatu.

Aktuální data:
28.11.2021
1566 před NGL
28. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459546.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!