Perry Rhodan Neo 208 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 208
Název:Větry Epsalu
(Die Winde von Epsal)
Autor:Rainer Schorm
Vydáno poprvé:6. září 2019
Vydáno v češtině:-
Čas děje: začátek léta 2089
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Sud

Paulus Moron

Perry Rhodan

Merkoš

Thora Rhodan da Zoltral

Kermal Sorum

Skupinka bohatých Ferronů pod vedením Epsalana Pauluse Morona se vydává na exkurzi místní flóry na planetu Epsal. Epsal, druhá planeta slunce Altair, je další z koloniálních světů Solární unie, jejíž obyvatelé byli geneticky přizpůsobeni vysoké gravitaci. Na Epsalu se nenachází žádná původní fauna, selhaly rovněž všechny snahy o přizpůsobení pozemských domácích zvířat. Oproti tomu se na Epsalu ale vyskytuje obrovské množství hub. Mnoho z nich je jedlých a tvoří i základ epsalské kuchyně. Jiné druhy jsou léčivé nebo mají intoxikační účinky a využívají se tudíž k výrobě nelegálních drog. Skupina je z ničeho nic napadena agresivními sporami, vyvázne pouze Moron, který oba Ferrony dopraví zpět do hlavního města Rimdanu. V místní pobočce MIMERC si lékaři neví rady a žádají tedy o radu doktorku Sud, která v současné době náhodou doprovází protektora na Epsal. I pro ni je jejich případ zpočátku úplnou záhadou, protože se infikované oběti brání jakémukoliv vyšetření a jedna z nich nakonec agresivní infekci podléhá. Vzhledem k rychlé adaptaci spor a jejich agresivitě doporučí Sud předsedkyni Noelani Moaně celkovou karanténu Epsalu. Mezi neinformovaným obyvatelstvem ale vypuknou četné protesty a nepokoje, protože karanténa planety by znamenala konec kolonie. Sud se s týmem Epsalanů musí vydat do houbového lesa, aby objasnili původ spor. Doprovází je nakonec i Merkoš, který má podezření, že se za aktuální krizí skrývá něco více.

Perry Rhodan se účastnil diplomatické schůzky v hlavním městě Rimdanu, po vyhlášení karantény mu ale byla udělena výjimka opustit planetu a vrátit se na CREST II. S jeho plavidlem však do vesmíru pronikl i obrovský sporový mrak, jehož cílem se stává právě protektorova vlajková loď. Spory pronikají i do lodi strukturálními mezerami energetického štítu a usazují se v hlavním hangáru. Posádce se prozatím daří zabránit jejich šíření po lodi. Mračna spor se však rychle učí a vykazují stále inteligentnější chování. Když úmyslně zaútočí na jednoho z techniků, má posádka pouze jedinou možnost: spálit všechny oblasti, kde se spory vyskytují, plazmovým ohněm.

Sud a její průvodci ve Východním lese na Epsalu objevují ukrytou malou kosmickou loď a zjišťují, že za zlověstnými událostmi není nikdo jiný než Iratio Hondro. Ten spory ovládá pomocí temného života a na skupinu zaútočí. Když se ale CRESTU II podaří zneškodnit všechny spory v hangáru, Hondo už dále nemůže situaci udržet pod kontrolou a dá se na útěk. Jeho pokus podmanit si kolonii na Epsalu se tedy nakonec nezdaří, ale opět uniká neznámo kam. Naštěstí se zdá, že všechny spory infikované temným životem jsou neaktivní a epsalská flóra se s jejich zbytky sama vypořádá.