Perry Rhodan Neo 206 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 206
Název:Poslední naděje Mimas
(Letzte Hoffnung Mimas)
Autor:Arno Endler
Vydáno poprvé:9. srpna 2019
Vydáno v češtině:-
Čas děje: květen 2089
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Drogan Steflov

Sud

Ronald Tekener

Thora Rhodan da Zoltral

Merkoš

Segue

Perry Rhodan

CREST II nabírá na palubu NATHALIE a připravuje se na transici do Sluneční soustavy. Mladá důstojnice Youbakanová poprvé nastupuje na službu v centrále. Krátce před skokem má špatnou předtuchu, že dojde ke katastrofě, ale nikomu o tom neřekne, protože na sebe nechce zbytečně strhávat pozornost. Následná transice se opravdu nepovede, CREST II se vynoří v přílišné blízkosti Jupiteru, několik systémů selže, na palubě jsou mrtví a ranění. Když je situace opět pod kontrolou, Gucky a Thora si všimnou, že je Perry Rhodan v bezvědomí. Okamžitě je převezen na medostanici.

Na medostanici stále ještě leží i Ronald Tekener, který má špatné výsledky, vysokou horečku a zdá se, že u něj opět propukly lashatské neštovice. Drogan Steflov mu zkouší podávat různé léky, ale na jeho stavu se nic nemění. Chce Tekenera nechat převést na Mimas, protože tam mají mnohem větší možnosti. Ve chvíli, kdy o to chce požádat, kontaktuje ho Thora: Perry Rhodan je na cestě na ošetřovnu. Protektor Terranské unie je v bezvědomí a když je k němu přivezen, podivuje se Steflov nad šedými prameny v Perryho vlasech.

Lékařská loď Červeného kruhu, ALEXANDER FLEMING, přepravuje na Mimas 272 Imarťanů ve velmi špatném zdravotním stavu. Před příletem do Sluneční soustavy dojde u lodi také ke špatnému hyperskoku. Loď je poškozena a posádka nemá k dispozici dostatek náhradních dílů. Palubní lékař Augst žádá o naléhavé řešení situace, pacienti jsou na tom špatně. Když jsou opět schopni transitovat, kapitán Urs Dunant nařídí přímý skok do nouzové zóny Mimasu, i navzdory předchozím odchylkám a s tím souvisejícímu nebezpečí.

Steflov zjišťuje, že Rhodanův buněčný aktivátor pracuje nepravidelně. Steflov se domnívá, že sám aktivátor pravděpodobně nebude příčinou a pátrá po nějakých vnějších vlivech. Rhodan na některých částech těla vykazuje známky stárnutí. Přichází Gucky a zjistí, že Rhodan nesní, ale vidí jen podivné obrazy. Drogan Steflov neví, co má dělat, a musí to přiznat, když po něm Thora chce znát aktuální stav svého muže.

Hlavní šéf bezpečnosti CRESTU II Yuudai Nakamura posílá poručíka Youbakanovou zpět na své stanoviště, zatímco se stará o zraněného poručíka. Má podezření na sabotáž. Má za úkol sledovat hlášení o škodách a hlásit mu je. Nakamura sám poté poručíka odvádí na medostanici.

Thora se dozvídá o Perryho stavu, Steflov důrazně doporučuje transport na Mimas. Měsíc je ale vůči CRESTU v současné době v pozici za Sluncem. Přímý skok tedy není možný, i když už jsou pohony opět funkční. Thora tedy nařizuje krátký let normálním prostorem, aby bylo možné co nejrychleji provést přímý skok. Dvě transice by v této situaci trvaly příliš dlouho kvůli nutné refrakční periodě. Thora se zajímá, proč přestal fungovat pouze Perryho buněčný aktivátor, když ten její žádné známky poruchy nevykazuje. K tomuto úkolu povolá hlavní vědce CRESTU, Bumipola a Sianuka na Ayutthaya. Zatím nebyly objeveny žádné známky sabotáže.

Imarťan Segue a Siganec Corel se na Mimasu připravují na přílet ALEXANDERA FLEMINGA. Na žádost Sud je připraveno izolované oddělení, ale panují obavy, zda loď zvládne přílet do nouzové zóny. Lodi se podaří přistát pouze díky šikovnému manévru pilota, Ferronky Tyanmir. Pacienti jsou rychle přemístěni, spouštěč současné vlny embolie leží pravděpodobně v zárodcích nacházejících se v trusu domorodých létajících lišek z Imartu. Pacienti jsou vysoce nakažliví, takže je nezbytná karanténa. Augst nabízí svou pomoc. Tři z pacientů jsou již mrtví a pro izolaci bakteriálního kmene je zapotřebí pitva. Hrozí pandemie, pokud nebude nalezen patogen a syntetizováno antidotum. Na celý Mimas je následně uvalena karanténa a celý měsíc je kompletně odříznut.

Merkoš nabízí svou pomoc, protože má lékařské vzdělání a již toho hodně zažil. Thora souhlasí, ale nechá se Guckym teleportovat na medostanici, aby tam byla před Oproňanem. Merkoš dorazí, ale zpočátku vyšetřuje pouze Ronalda Tekenera. Steflovovi se nepodařilo získat žádné nové poznatky, v současné době jsou ale oba pacienti stabilní. Merkoš má zájem pouze o Tekenera, na Rhodana se chce podívat později. Krátce předtím, než dojde k transici, se Thora a Gucky teleportují zpět do centrály. Zjišťují, že je Mimas v karanténě, ale je jim povoleno přistání na speciálních souřadnicích. Thora krátce kontaktuje Sud, ta je ale velmi zaneprázdněná. Rhodan, Tekener, ošetřující lékaři a Merkoš jsou vyzvednuti a převezeni do MHC. Thora žádá Sud, aby dávala pozor na Merkoše, nevěří mu. Velitelka CRESTU se poté spojí s NATHALIE, protože Jessica Tekenerová byla zatčena, když chtěla následovat svého bratra, což jí Thora zakázala. Informuje Toma a Farouqa o situaci a Toma žádá, aby Jessicu přesvědčil, aby zůstala na CRESTU II.

Segue se snaží zajistit pomoc pro všechny Imarťany. Medoroboty však řídí pozitronika a pacienty rozděluje na beznadějné a nadějné případy. Mezitím se ukáže, že i Augst z ALEXANDERA FLEMINGA je nakažen. Segue odebere vzorek patogenu z plic. První pacienti umírají už i v MHC, aniž by personál mohl cokoli udělat. Také se začínají šířit zvěsti, že pacientem na Mimasu je i Perry Rhodan.

Rhodan a Tekener mezitím dorazili na Mimas. Sud zastává Steflovův názor: impulsy buněčného aktivátoru nedorazí na určené místo. Vypadá to, že Rhodanův mozek stále funguje, jak má. To hlavně díky zásahu Sud, všechny ostatní orgány ale začaly selhávat. Proces stárnutí je již v pokročilém stádiu, ale v současné době je zastaven. Prioritou je, aby aktivátor začal znovu správně pracovat, o což se mají postarat bratři na Ayutthayové.

Merkosh pokračuje ve vyšetřování Tekenera. Sud mu chce pomoci, zatímco čeká na dvojčata na Ayutthayova. Požádá ji, aby mu pomohla svými parapsychickými schopnostmi. Sud v Tekenerovi objevuje temnotu, podobnou té, jako kdysi zažila na MAGELLANU. Cítí chamtivost a má podezření, že Merkoš se s touto životní formou již potkal a zná ji. V tom okamžiku dorazí oba vědci. V Rhodanovi najdou tzv. temný život. Pravděpodobně se nacházel ve vyhořelých drúzách ze soustavy Geminga a byl na něj přenesen během transice. Vypadá to, že Rhodan byl pro něj jako nositel buněčného aktivátoru a časonoš zvláště atraktivním cílem. Sud nařizuje ještě vyšší úroveň zabezpečení a úplnou izolaci MHC pomocí ochranného štítu. Ronald Tekener je také ovlivněn temným životem. Merkosh tvrdí, že Tekener je velmi důležitý.

Na CRESTU II došlo k neoprávněnému startu dragonfly – Jessica Tekenerová zmizela a pro jistotu vyřadila tažné paprsky. Nelze ji tedy chytit a do MHC se dostane dříve, než je vztyčen libra štít. Předtím Thora obdrží informaci, že existuje podezření na infekci temným životem.

Merkosh odebírá vzorek Tekenerovy tkáně, izoluje virový kmen a potvrzuje domněnku: jsou to lashatské neštovice. Tekener na něj křičí a nazývá ho monstrem. Požaduje, aby ho Merkoš propustil. Sud z CRESTU přijme informaci o tom, že Jessica utekla a je na cestě do MHC. Kromě toho má podezření, že Merkoš ví něco víc a zeptá se ho. Oproňan chce učinit prohlášení, ale žádá, aby u rozhovoru byla přítomna i Thora. Sud Thoře posílá krátkou zprávu: Rhodan a Tekener jsou nakaženi temným životem, Tekener je kromě toho nakažen lashatskými neštovicemi. Merkoš vypráví, že kdysi na Lashatu zkoumal lék na temný život. Do rukou se mu nečekaně dostal jeden přeživší nakažený: Ronald Tekener. Kontrainfekce lashatskými neštovicemi tehdy byla jediný způsob, jak zastavit temný život. Pokud ví, jsou jediným známým lékem na temný život. Navrhuje tedy jimi Rhodana také infikovat a doufat, že se o zbytek postará buněčný aktivátor. Thora souhlasí poté, co Sud uzná, že nezná žádnou další alternativu. Z laboratoře zmizely stráže, Steflovův student medicíny Fanroda byl napaden a Tekener zmizel. Sud vyhlásí poplach a vydá povolení k omráčení obou sourozenců Tekenerových.

Před několika minutami: Ronald Tekener se probudí v horečnatém deliriu, Fanroda mu chce pomoci a vypne zadržovací pole. Tekener se osvobodí, přemůže Fanrodu a ukradne jeho ochranný oblek. Unikne z místnosti do karanténní oblasti, kde se nacházejí Imarťané. Tam se mu podaří získat paralyzátor. Je úplně paranoidní a všude kolem sebe vidí monstra, která ho chtějí mučit.

Rhodanův stav se stále zhoršuje. Pátrání po Tekenerovi, jeho jediné naději, je zintenzívněno poté, co Sud veřejně vystoupí na všech stanicích. Odpovídá jí Segue a slibuje pomoc. Rhodan ve stejnou chvíli dostane srdeční zástavu.

Konečně se úspěšně povedlo syntetizovat protilátku pro Imarťany, mrtvých už je nespočet. Segue jde hledat Ronalda Tekenera, najde ho, ale je okamžitě přepaden. Jessica najde svého bratra nad bezpečnostním střediskem a následuje ho do karanténní oblasti, kde ho ztratí z dohledu. Segue se probudí, provizorně ošetří ostrahu a pokračuje v pátrání po Tekenerovi. Mezitím Jessica uvidí Sudinu veřejnou výzvu, která je směřována na ni osobně, a uvěří jí. Na oddělení se setkává se Seguem, který ji pozná a požádá o pomoc.

Rhodan je poměrně stabilní, ale aktivátor buněk stále vypadává. Rhodanovy mozkové vlny jsou jen ojedinělé, léčba se stává naléhavější, avšak Tekener stále nebyl nalezen. Sud má v plánu Rhodanovi pomoci svým darem, pokud bude infikován neštovicemi. Steflov má za úkol dávat pozor na Merkoše.

Jessica prohledává databázi podle Segueových instrukcí. Má podezření, že by Ronald mohl být ve dvou místnostech, kde jsou skladováni mrtví. S hledáním jim přijdou na pomoc dva Siganci Sulk a Corel. Ronald má problémy s dýcháním, protože vzduch na oddělení je upraven pro potřeby Imarťanů. Stále trpí silnými bolestmi, a proto si vezme stimulanty a léky proti bolesti. Když se mu udělá lépe, připravuje se na další útěk. Segue, Jessica a Siganci ho najdou, ale vzpírá se jim, protože v něm mix všech možný léků vyvolává halucinace. Čtveřici se ho ale nakonec podaří přemoct a informují Sud, že ho konečně chytili.

Rhodanův stav se stále zhoršuje, nyní vypadá jako starý muž. Spojení aktivátoru s temným životem je stále jasnější: pokud je aktivátor buněk oslaben, temný život zesílí a naopak. Při další zástavě srdce dostanou zprávu od Segueho. Sud se ale Rhodana pokusí udržet na živu tak dlouho, dokud k nim nepřivedou Tekenera.

Segue přibíhá s Tekenerem na ramennou k Rhodanovi a Sud. Merkoš okamžitě začíná s extrakcí virů a je nakonec úspěšný. Jakmile je Rhodan virem infikován, jeho teplota dramaticky stoupá, ale temný život je nakonec poražen. Sud podporuje funkce Rhodanova těla svým darem, aktivátor buněk opět začíná fungovat. K Thoře se dostávají uklidňující zprávy a chce svého manžela co nejdříve navštívit. Tekener je opět v pořádku, jen velmi slabý. Augst chce mluvit se Seguem.

Perný den se blíží ke konci: poručík Youbakanová je ve skutečnosti upravená Číňanka, aniž by o tom někdo věděl. Jejím cílem je velení nad vlastní lodí. Chce odletět na Deneb a odhalit příčinu smrti kolonistů, mezi nimiž byli i její bratři.

Drogan Steflov chce dále zkoumat temný život, lashatské neštovice se mu nezdají jako optimální dlouhodobé řešení. Chce proto mluvit s Merkošem, protože má podezření, že Oproňan o tom ví mnohem více.

Ronald Tekener Jessice vypráví, že má na dobu strávenou na Lashatu velmi vágní vzpomínky, ale Merkoše se bojí, jen neví proč. Věří, že s ním Merkoš prováděl experimenty. Říká, že by mu Rhodan neměl věřit.

Augst nakonec podléhá své nemoci. Jeho poslední přání je, aby Segue zaujal jeho místo na ALEXANDERU FLEMINGOVI a pomáhal Imarťanům. Segue se rozhodně, že mu slib splní, a budou ho při tom doprovázet i dva Siganci.

Stav Perryho Rhodan je již opět téměř v normálu. Je u něj Thora i oba jeho synové, když na návštěvu přichází Reginald Bull. Obávají se, že všechny buněčné aktivátory budou postupně vypovídat službu. Tuto domněnku vyslovili i na Ayutthayové, protože halatiová technologie přestává všeobecně fungovat. Rozhodnou se, že se musí vydat na Lashat, což je pravděpodobně jediné místo, kde by mohl být Rhodan úplně vyléčen, a snad zde získají i více informací o temném životě. CREST II pro tuto cestu není vhodný, protože překonat 60 000 světelných let by trvalo téměř dva týdny. MAGELLAN už také nasadit nemohou. Kromě toho se obávají, že nesčetné transice by mohly znovu aktivovat temný život. Proto se rozhodnou pro použití nové lodi, která bude již brzy připravena. Zbývá dodat jen několik hyperkrystalů.