Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan Neo > svazek 14
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 14
Název:Obři z Pigellu
(Die Giganten von Pigell)
Autor:Wim Vandemaan
Cyklus:1. epocha / Expedice Vega
Vydáno poprvé:30. března 2012
Vydáno v češtině:-
Čas děje: červenec 2036
Hlavní postavy románu:

Tako Kakuta

Thort

Kerlon da Hozarius

Ernst Ellert

Perry Rhodan

Thora da Zoltral

Gucky

Reginald Bull

Sue Mirafiore

Reginald Bull a jeho společníci jsou uvězněni na vesmírné stanici MYRANAR. Rychle se spřátelí s Guckym. Bytost se představí jako Ilt z planety Tramp. Disponuje několika paraschopnostmi, ale nedokáže se sama vysvobodit a je tak závislá na pomoci svých nových spoluvězňů. Společně vypracují únikový plán. Lidé a Ilt společně přitáhnou pozornost Fantanů improvizací hry založené na komické operetě Piráti z Penzance od Gilbera a Sullivana z roku 1879. Fantani jsou z tohoto bezprecedentního besunu nadšeni. Poskytnou jim i různé rekvizity, aby mohli uspořádat veřejné představení. Když hru sehrají před publikem, Gucky sabotuje generátory ochranného štítu, které jim dosud bránil v útěku, zatímco Sue Mirafiore vyžívá své paraschopnosti k odvedení pozornosti Fantanů, což ji velmi vyčerpá. Její společníci unesou doktora Fulkara a společně jsou všichni teleportováni do lodi Fantana Cherrguda. Fulkar dokáže Sue pomoci, ale během teleportace je dívka přetížena psionickou energií. Energii uvolní tím, že jí znovu vyroste její zmrzačená paže. Mezitím je mezi Fantany vyvolán »besun alarm«. Ale ne kvůli jejich útěku, ale proto, že byl právě objeven nový besun bezkonkurenční kvality, který je třeba ulovit.

Skupina Taka Kakuty dorazí v přepravním kontejneru na planetu Pigell. Lidé unesou topsiderský kluzák. Jejich pronásledovatelé jsou sestřeleni Ferrony, kteří je spojí s Ferrhiany. Tito okřídlení Ferroni, kteří se přizpůsobili prostředí na Pigellu, transportují lidi do Thortova úkrytu, který je přístupný pouze ze vzduchu. Thort – Ferron s třetím okem na čele – sdílí víru svého lidu ve světlonoše, ale počítá s tím, že se vydá do rukou Topsiderů, když Chrekt-Orn vyhlásí ultimátum. Hrozí, že všechny planety a měsíce Vegy budou vyhlazeny, pokud se Thort nevzdá. Pro demonstraci topsiderské válečné lodě předvedou své úmysly na Bytonu, měsíci Ferrolu. Zajetí Thorta by znamenalo i konec ferronského odporu. Proto Kakuta navrhuje riskantní plán. Thort by měl trvat na osobním rozhovoru s Chrekt-Ornem. Při této příležitosti chce teleportér vrchního velitele unést. Kakuta věří, že Topsiderové bez velení budou snadnějšími oponenty. Únos se zdaří, ale ukáže se jako zbytečný, protože Thort a Anne Sloaneová padnou do rukou Topsiderů a okamžitě se na scéně objeví nový vrchní velitel jménem Genkt-Tarm. Vyžaduje okamžitou bezpodmínečnou kapitulaci. Thort chce promluvit ke svému lidu. Kakuta uteče s Bechiou Yuaad, Ferronkou, do níž se zamiloval. Je ale těžce zraněná a umírá.

Perry Rhodan se v transmiterové přijímací místnosti na Lannolu setkává s Ernstem Ellertem, o němž se všichni domnívali, že je mrtev. Z Ellerta se stal beztělný poutník v čase a prostoru. Minulost, přítomnost ani budoucnost pro něj nemají žádný význam. Z Ellertových slov Rhodan pochopí, že o osudu Země se bude rozhodovat právě v soustavě Vegy. Poté, co Ellert zmizí, objeví se prastarý Arkonidan Kerlon da Hozarius, který už ale není plně při smyslech. Považuje Rhodana za nejmenovaného velitele, kterému sloužil na Zemi před 10000 lety. Skupina je pak provedena Kerlonovou Věčnou baštou. Kerlon nadšeně oznamuje, že brzy bude schopen poskytnout svému veliteli tisíce kosmických lodí vybavených posádkami elitních vojáků. Nakonec se se vše odehrává jen v jeho představách, takzvaná bašta není nic jiného než jen komplex špatně opracovaných jeskyní plných nepoužitelných přístrojů a z vojáků, kteří mají údajně spát v hlubokém spánku, zbyla jen mumifikovaná těla. Pouze hlavní sídlo bašty je stále funkční. A nachází se zde 60metrový arkonidský člun s názvem TOSOMA X.

Kerlon vypráví o tom, co se stalo před 10000 lety: V té době byla Země arkonidskou kolonií zvanou Larsaf III, jež byla napadena aliancí dýchačů metanu během války, která již nějakou dobu zuřila v Arkonském impériu. Kerlon evakuoval tolik kolonistů, kolik jen bylo možné (s nimi pravděpodobně i několik domorodců z Larsafu III) s TOSOMOU X do soustavy Vega. Tam zasáhl do událostí během ferronské občanské války a podporoval prvního Thorta s pomocí své kosmické lodi. Již v té době disponoval Thort sítí transmiterů neznámého původu. Jedno z těchto zařízení přenechal i Kerlonovi. Když naposledy kontaktoval velitele Larsafu III, měl Kerlon dojem, že jeho přítel vůbec nezestárl. Následující tisíciletí strávil starý Arkonidan částečně v kryostázi, částečně ve společnosti neznámé osoby jménem Elat – neboli Ellert – která mu dala naději, že se jeho velitel jednoho dne vrátí, i když v jiné podobě.

Kerlona, který je čím dál tím víc zmatený, vyprávění viditelně oslabuje. Thora potvrzuje, že Arkonské impérium zvítězilo ve válce proti dýchačům metanu. Z některých podrobností Kerlonova vyprávění, jako je velitelovo zdánlivé nekonečné mládí a jeho tvrzení, že »nalezl světlo«, je Thora viditelně nadšena. Kerlon také hovořil o 43 planetách v soustavě Vegy. Nyní se zde však nachází pouze 42 planet. Pozitronika TOSOMY X poté svými výpočty potvrdí zmizení desáté planety. Pro Kerlona je těžké všechny tyto novinky přijmout a umírá. Přestože Rhodan neví, do jaké míry je TOSOMA X funkční, rozhodne se loď použít k zásahu do boje proti Topsiderům.