Maczadosch

z Databáze Multiversa

Maczadosch je město na Raytu se 480 miliony obyvateli. Je to hlavní metropole Naupamského Raytschatu.

Maczadosch se díky příznivé poloze na rovníku stal hlavním městem. Rovníkové pásmo Raytu je z části protkáno širokým, relativně na vodu bohatým pásem pralesa.

Na jihu města je moře Drayac, největší moře planety. Na severu se nachází hory Tavar, které se podobají terranským Alpám. jejich vrcholky ční až sedm tisíc metrů vysoko a jsou stále pokryté sněhem. Tvoří tedy obrovskou zásobárnu vody pro obyvatele Maczadoschu. Ale ani tato voda nestační na zásobování 480 milionů obyvatel. I zde ve městě panuje nedostatek vody, jako všude na planetě, jen není tak silný.

Kvůli nedostatku prostoru se Maczadosch roztahuje všemi směry: nejen do šířky, ale i do výšky a hloubky. Ve městě ční do výšky až tisíc metrů vysoké mrakodrapy, a město se rozprostírá až 4 kilometry pod povrch planety. Raytanové se tisknou do těsného prostoru, aby byly co možná nejblíž zdrojům vody. V Maczadoschu jsou oblasti, kde se voda a dokonce i dobrý dýchatelný vzduch, předmětem lichvy.

Na severu města se před horami Tavar nachází ve stepi čtyř kosmodromy. (PR 626) Na čtvercové přistávací ploše tu stojí lodě různých tvarů a velikostí. Přesto přistávají stále další lodě, které jsou naváděcími paprsky zaváděny do mezer. Stovky vozidel jsou stále na cestě spletí lodí a nakládacích zařízení. Na ploše je vidět jen málo živých tvorů. Když opustí loď, přestoupí do vozidla, nebo využijí pasážní šachty, které je zavedou do podzemních silnic s prostředky hromadné dopravy. Zdejší vlak metra může pojmout až pět tisíc osob. Jedna ze stanic se jmenuje Woodrar. Nacházejí se zde také velkotransmitery pro dálkové spojení.

Nejvyšší poschodí mrakodrapů jsou luxusně vybavená; žít zde ale může jen jeden ze sto tisíc obyvatel. Přesto si ve srovnání s nimi žije průměrná terranská rodina královsky. V Maczadoschu je téměř nezaplatitelný luxu bydlet v pokoji, ve kterém se dá volně pohybovat, dýchat vzduch bohatý na kyslík a kdykoliv moci uhasit žízeň.

V nejhlubších patrech jsou místnosti malé a dodávky vody nepatrné, vzduch je špatný. Když se chtějí obyvatelé očistit, musí jít do ošetřovacího koridoru, kde jsou pokropeni chemikáliemi. Do koridoru se najednou vejde téměř pět set osob a jsou odbavováni takřka jako na běžícím pásu.

V dolních poschodích se nacházejí byty středních vrstev. Tyto byty měří nanejvýš deset metrů čtverečných, nemají žádné vodní přípojky a využívá je až osm obyvatel. Voda je rozdělována ve formě dávek na pracovišti nebo je přidělována ve veřejné kolonádě. Obyvatelé tohoto patra provádějí očistu cestou z práce nebo do práce, nebo během cesty na nákupy, zatímco se staví v čistírně.

Mnoho Raytanů trpí klaustrofobií; prchají z přeplněných bytů a bloudí bezúčelně přeplněnými ulicemi. Někteří naopak svá obydlí už nikdy neopustí a propadají panice, když jsou tomu z jakéhokoliv důvodu nuceni. V nejspodnějších oblastech budov je nedostatek místa nejhorší. Někteří Raytanové dlouho šetří, aby si mohli koupit v automatech doušek vody. Jiní si dopřávají zvláštní oslavy v nájemních halách. Tam si mohou užívat klidu a volnosti, mohou halou pobíhat, aniž by neustále na někoho naráželi.

U malých, modrých ozónových nádrží, které jsou všude, se dá tankovat čistý kyslík. Jen zřídka se najde kyslíková nádrž, kterou nikdo nepoužívá. Ačkoliv výroba kyslíku běží na plné obrátky, nedaří se situaci výrazně zlepšit. Kyslík rostliny v subplantárních ulicí nedávají.

U paty výškových domů panuje neustálý soumrak. Hory sutin a odpadků se kupí a hostí bizarní formy života.

Okrsky Sub-města jsou nazvány po 2098 slunečních soustavách říše. V subplanetárních částech města existují obchodní ulice ve formě rovných tunelů. Reklamní tabule a světelné fasády osvětlují čilý ruch. Jsou zde vidět příslušníci nejrůznějších národů. Panuje tu velký hluk, vzduch je špatný a žalostně zapáchá.

V některých obchodních ulicích se nachází prostor s veřejnými televizními stanicemi. Obrovský prostor je naplněn antigravovými poli a publikum se zde prohání jako ve vodě. U obrazovek jsou připevněna sedátka a může se s ní pohybovat pomocí antigravu. Je zde stejná tlačenice jako všude, ale stav beztíže zprostředkovává pocit volnosti.

V nejhlubších oblastech subplanetárního města proudí často smrtící plyny z vnitřku planety do obytných zón.

Žlutý chrám

Toto náboženské centrum je umístěno v jedné výškové budově, která byla k tomuto účelu vystavěna. Fasáda je nezdobeně šedivá. Nápadné na chrámu je, že byl zřízen ve 100 metrů široké oblasti, která je prosta zástavby. Jen je tu vysazeno několik stromů.