Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 491
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 491
Název:Velvyslanci míru
(Botschafter des Friedens)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Dutá planeta
« AT 490 • chronologicky • AT 492 »
Vydáno poprvé:1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Na cestách na speciální misi

Elian má konečně vše, co potřebuje, aby mohl zaplatit cenu za nevěstu krásné Ahvee. Vyhledá starého Grajyna, aby ho oficiálně požádal o ruku jeho nejmladší dcery, a cena, kterou za nevěstu skutečně požaduje, ho zpočátku nechává chladným. Po náročném vyjednávání se nakonec dohodnou na tom, co už Eilan považoval za dohodu, a smlouvu zalijí velkým množstvím stromového likéru. Když nevěstin otec zkontroluje sedm jitrnic, které jsou součástí odměny, najde v ohradě pouze sedm miniaturních jitrnic velikosti psa, jejichž srst sahá až na zem. Netřeba dodávat, že dohoda je okamžitě zrušena a Grajyn nedává Eilanovi mnoho času na splnění jeho části dohody.

Za zmenšování Yasselů může Orxeyan Lykaar, který dokáže svým zázračným mýdlem pomoci starým vyhublým zvířatům získat zpět jejich mladou slávu. Bohužel, po několika týdnech má mýdlo vedlejší účinek, že se spotřebitel zmenší na zlomek své původní velikosti. Protože Lykaar v posledních týdnech prodal spoustu Yasselů a počínaje Yuranem je vyzkoušeli i Orxeyané, vidí oheň na střeše. Rychle si se svou těhotnou ženou Brahevou sbalí vše, co mohou unést, a v noci tajně opustí kupecké město s týmem yasselů. Den a půl prchají ostrým cvalem na sever, jejich cílem je neznámý fragment světa hraničící s Pthorem, kde chtějí počkat, až tráva zaroste. Cestou se setkávají s Elianem, který se chce pomstít. Lykaarově smrti zabrání příchod robotického sluhy Orthfeina, který se ve jménu robotických občanů vydal do sousedního fragmentu světa, aby jeho obyvatele přesvědčil k odporu proti Temnému Oheimovi.

Dva nešikovní obchodníci využijí situace k útěku a skutečně se jim podaří přejít do sousedního dimenzionálního výtahu na Pobřeží ticha. Po nějaké době se setkávají s velkými svalnatými bytostmi, které si říkají Skaharan. Doprovodí je do silně opevněného města Colizya, kde je předvedou Lahlogorovi. Nevěří jejich verzi, že jsou prostí obchodníci, a nechá je uvěznit. Orthfein se také dostane do jejich moci, jen Elian, který se přidal k robotickému služebníkovi, se podařilo uniknout.

Druhý den jsou tři vězni postaveni do arény a mají se předvést před božstvem Jamthla. Nečekaně se k nim připojí Dalazaar, který tajně pronikl do města a nedovolí, aby Lykaara zabil někdo jiný než on. Společně porazí nepřítele, z něhož se vyklube robotická modla, a jsou omilostněni, když souhlasí, že pomohou Skaharům v boji proti tajemnému Šemmovi, který ohrožuje obyvatele Luhru ze sousedního úlomku Clerh. Braheva musí zůstat jako rukojmí, ale podaří se jí osvobodit a odjet za trojicí. Veliteli oddílu Farwagimu vůbec nevadí, že se k nim přidala.

Cesta vede nejprve zdánlivě nekonečnou bažinou, v níž se jejich koně, agréni připomínající obří hmyz, topí téměř po krk, ale podaří se jim ji úspěšně překonat bez jediné ztráty. Nakonec se dostanou na okraj Luhru, kde Skaharané zůstávají v Jitřních horách. Pouze Lykaar, Braheva, Eilan a Orthfein pokračují do Klerhu.

Mezitím se obrazový mág Valschein zoufale snaží dát dohromady Parraxynt. Jakmile najde kousky, které do sebe zapadají, zdá se, že změnily tvar. Atlan na něj naléhá, aby si vzal volno, dokud nenabere sílu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Botschafter_des_Friedens_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)