Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 472
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 472
Název:Útěk z Dorkhu
(Flucht von Dorkh)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Zánik Dorkhu
« AT 471 • chronologicky • AT 473 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Svět před zánikem

Když se obyvatelstvo Luoccotzanta obrátí proti nim kvůli mentálním vlnám z bývalého CASTLE, Atlan, Razamon, Fiothra, Asparg, Pantzerklag, Stophemuk a také další Turgan a tři Zukahartos uprchnou se dvěma Zugory. Zamíří k jižnímu cípu Dorkhu, kde se nachází Torstadt, důležité město Technosu. Nejenže je to nejvzdálenější bod fragmentu světa od ZÁMKU, ale jsou zde i velké zásobníky různého vybavení. Doufají, že tam najdou vesmírné vozidlo, které by mohli použít k opuštění Dorkhu.

Po přistání předstírají, že jsou vyslanci CASTLE; bývalí PÁNI CASTLE dlouho zanedbávali kontakt s Technosem, a tak o jejich smrti a následném osudovém vývoji nikdo neví. Pantzerklag přesvědčivě imituje kontrolora a skutečně v jednom ze zásobníků najdou četné Zugory, z nichž jeden je hodný vesmíru. Technos však pojme podezření a zjistí, že jednají na vlastní pěst. Když se na ně chystají zaútočit, ozve se poplach; před Torstadtem se shromáždily tisíce bestií a hrozí, že město obsadí. Torstadt je vlastně bránou k postiženým planetám pro hordy Dorkhu. Zde je vybavili primitivními zbraněmi a nakonec je rozzuřili Hořkou vodou, než je vypustili na přeživší ze zpustošených planet. Nyní však zaútočí na Torstadt a ve stejnou chvíli je všechny zaplaví první mentální vlna cizí entity ze ZÁMKU. Všichni kromě Atlana, Razamona a dvou mágů se vrhnou vstříc smrti nebo propadnou euforii a bezcílně se potácejí se smíchem. Tisíce bestií se vrhají přes okraj Dorkhu do pláště Vault Mantle a umírají. Nakonec zběsilí a euforičtí lidé náhle upadnou do hlubokého spánku.

Atlan se s Fiothrasovou pomocí vydává na cestu do snů postižených a zjišťuje, že ve snech trpí agónií. Znovu se probudí, opustí se svými společníky Torstadt a vydá se do Turganu. I zde všechny inteligentní bytosti spí. Další snový experiment přináší zjištění, že za stav obyvatel není zodpovědná bytost ze ZÁMKU, ale musí za ním stát plán Temného Oheimu. Zřejmě se živí jejich trápením a nyní chce asimilovat jejich duše.

Nyní se objeví černá stěna mlhy, která téměř úplně zahalí Turgan a přivede Asparga a Fiothru k šílenství. Pouze Razamon a Atlan jsou schopni uniknout na okraj Dorkhu s vesmírně způsobilým Zugorem, kde jsou ušetřeni. Všichni ostatní jsou po ústupu zdi mrtví. Nebo téměř všichni, protože někteří Turganové přežili díky tomu, že zůstali hluboko v jeskyních pod městem. Nyní se v průvodu přesunou na Žlabovou stezku, kde chtějí požádat Temného Oheima, aby nechal některé dorkhery žít. A najdou Fiothru, jak vede zmatený rozhovor se starým Dovartem. Její psychika byla vážně narušena a je jen stínem svého dřívějšího já. Dovart jim řekne, že Temný Oheim se připravuje na velkou bitvu, která se brzy odehraje. A že byl zrazen, protože Černá zeď mu ukradla duše Dorkherů, za což se mu strašlivě pomstí. Pak spadne a je mrtvý.

Atlan, Razamon a Fiothra se ukryjí v jedné z jeskyní pod Turganem. Mág je ve spánku zabit stužkovým tvorem VarVarem a hned poté se dimenzionální výtah zastaví. Král Atlantidy a Berserker ji opustí spolu s vesmírným Zugorem, který na Dorkhu nemůže nic dělat.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Flucht_von_Dorkh« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)