Atlan 470 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 470
Název:Úlek bez konce
(Schrecken ohne Ende)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Zánik Dorkhu
« AT 469 • chronologicky • AT 471 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Dorkh pod vlivem katastrofy

Atlan, Razamon a psychicky labilní Grizzard sledují z velitelského centra TZAIR, jak se příslušníci různých ras Dorkhu, čekající před křišťálovou kopulí uprostřed ZÁMKU, dávají do pohybu. Vstoupí do křišťálové kopule a bez zjevného spouštěče se v ní navzájem roztrhají. Pouze jediná bytost z něj vyjde živá, Yhm'Dheer. Když technici začnou postupně sbírat a odstraňovat mrtvoly, Gassuare se rozběhne ke QUORMu a zmizí uvnitř. Když Atlan a Razamon dorazí k rampě vedoucí ke vchodu do QUORMu, vystřelí z něj džíp a málem přejede své dva pronásledovatele. Razamonovi se podaří skočit dovnitř vozidla, ale Yhm'Dheer ho zneškodní a vyhodí ven. Pak džíp náhle zmizí vniveč.

Atlan přivede berserkra v bezvědomí zpět do TZAIR, kde ho Grizzard požádá, aby si vzal krystal, který obsahuje hlasy. Neochotně žádost přijme, strčí krystal do kapsy, ale necítí vůbec nic. Poté prozkoumá stopy Gassuaryho džípu, které končí na určitém místě, zachytí se v poli vysílače a je přenesen do haly. Tam parkuje Yhm'Dheerův džíp a je tam úkryt, kde dřepí hruškový tvor. Atlan se s ním střetne a dozví se, že šest Gassuarů bylo do Dorkhu vysláno jako špehové synovce Germena Zurma. Měli zjistit, proč fragment světa uvízl na území Terfenu a nemohl být přesunut do středu Černé galaxie. Byli však objeveni a zajati HLOUPÝMI PÁNY, takže nemohli dokončit svou misi. Díky speciálním znalostem, které získali od Koordinátora Věčnosti, by to však dokázali. Tyto znalosti zahrnovaly informace o podivném dění v Křišťálovém dómu; Yhm'Dheer mohl opět zabránit nejhoršímu. Protože však Atlan tuto skrýš vypátral, aniž by zadal kódové slovo, nemohl teď nic dělat. Skutečně se okamžitě spustí poplach a Gassuare i král Atlantidy jsou díky efektu vysílače vyhozeni z úkrytu.

Venku Atlan sváže Yhm'Dheera, naloží ho do svého vozidla a odveze ho zpět na TZAIR. Zde mezitím Grizzard podlehl znovuobjevujícím se pulzům z křišťálové kopule a pokusí se Razamona zabít, ale neuspěje. Grizzard je přemožený Berserkerem, a když dorazí Atlan, tři společníci se dají na útěk z HRADEBNÍKA i se svým gassuarským vězněm. Cestou na ně opět zaútočí tajemná síla z křišťálové kopule, Atlan se dopustí dopravní nehody a ztratí vědomí. Křišťálová koule na jeho opasku začne zářit a jeho podvědomí obdrží následující informace:

Paranaut Lay'Tol'Esh byl prvním vesmírným cestovatelem z národa Tay'Lebarra, který měl na planetu Dheeder dopravit semenný modul. Jakmile se tam ocitl, byl vymrštěn paraenergetickými poli a nakonec přistál na úrovni existence Vyšších světů, kde se stal beztělesným. Kolektiv Vyšších světů byl však odříznut od normálního vesmíru, protože jediné východy vedly do Černé galaxie, kde zlo znemožňovalo jejich existenci na více než několik sekund. Po několika tisíciletích Lay'Tol'Esh souhlasila, že se nechá propašovat na jeden z fragmentů světa, který měl kdysi pro nehmotné velký význam. Přišel na Dorkh v krystalu, který později odhalili Grizzard a Zyffhan. Volání Vyšších světů ho nikdy nepotkalo, nejspíš proto, že uměle vytvořená Leenia (v níž byla soustředěna naděje Kolektivu) měla větší úspěch. Stvořil jednu z těch bytostí, které se již setkaly s Leenií a přišly na Atlan touto cestou.

Když se to Arkonid dozví, Lay'Tol'Esh zaútočí na mimozemšťana v kopuli a na krátkou dobu ho ochromí. Nehmotný při tom riskuje život, ale čtveřici uprchlíků se podaří uniknout. Dostanou se do tunelu z HRADEB, který je stále blokován energetickou clonou, kde na ně čekají Asparg a Fiothra. Nakonec všechny Dorkhery zachvátí šílenství, když mimozemšťan v kopuli vyhraje bitvu proti Lay'Tol'Eshovi. Všichni, kdo nejsou ihned u tunelu, se znovu přesunou do křišťálové kopule, kde na ně čeká jistá smrt. Záře nad kopulí se rozšíří a nakonec dojde k velkému výbuchu energie, který zničí nejen hvězdné lodě v ZÁMKU, ale také řídicí jednotky ochranné clony kolem hradního komplexu. Těch několik Dorkerů, kteří přežili, hledá záchranu v útěku; mezi nimi je i Yhm'Dheer, který využije příhodného okamžiku. Mezi přeživšími jsou také Atlan, Razamon, Grizzard, Asparg a Fiothra.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Schrecken_ohne_Ende« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál